Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Nowy proboszcz w katedrze

Remonty, ale także duszpasterstwo, w tym rozwój liturgii i nowe nabożeństwa – to priorytety ks. Jana Gaika, nowego proboszcza sosnowieckiej bazyliki katedralnej. W rozmowie podkreśla, że kościół Wniebowzięcia jest jedynym w Polsce, gdzie malowidła wykonał młodopolski artysta Włodzimierz Tetmajer. Bardzo chce je przywrócić do pierwotnego blasku i odpowiednio oświetlić. Na razie jest zadowolony ze sporej ilości osób, które w dni powszednie uczęszczają do katedry na Msze św.
- Proszę opowiedzieć, skąd Ksiądz pochodzi.Ks. Jan Gaik, proboszcz sosnowieckiej bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny – Pochodzę z województwa łódzkiego, z małej wioski Karczów, niedaleko Radomska. Skończyłem szkolę podstawową w Woli Rożkowej. Później poszedłem do Niższego Seminarium w Częstochowie, a następnie do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Pierwszą moją parafią wikariacką były Sokolniki koło Wielunia, a później Rudniki. I to była moja ostatnia parafia wikariuszowska, bowiem jednocześnie byłem wikariuszem, który budował kościół w Dalachowie.Po konsekracji tego kościoła objąłem parafię św. Mateusza w Czeladzi. Tam również wybudowałem kościół. Po jego konsekracji zostałem proboszczem parafii w Strzemieszycach Wielkich. Byłem tam 10,5 roku. Przeprowadziłem remont generalny kościoła. Został on najpierw ogłoszony sanktuarium Najśw. Serca Pana Jezusa, a 26 kwietnia tego roku bazyliką mniejszą.W maju tego roku ksiądz biskup zaproponował mi funkcję proboszcza w katedrze w Sosnowcu. Przyjąłem ją po wielkim namyśle. 16 sierpnia objąłem urząd proboszcza.

- Jakie są najpilniejsze sprawy do załatwienia w sosnowieckiej katedrze, które Ksiądz widzi po zaledwie kilkudniowej tutaj obecności?Bardzo przyda się moje dotychczasowe doświadczenia w budowaniu i remontach. Gdziekolwiek bowiem spojrzę, widzę bardzo dużo pracy. Katedra jest piękną świątynią, posiada wspaniałą polichromię Tetmajera. Częściowo jest już ona odnowiona, ale wymaga dalszych prac konserwacyjnych. Najważniejsze jest obecnie skończenie remontu wieży, który trwa już kilka lat. Poza tym katedra wymaga nowego oświetlenia, żeby wierni, którzy przychodzą do kościoła mogli jeszcze bardziej dostrzec piękno świątyni. Sypie się także posadzka, zwłaszcza na środku kościoła. Będzie ją trzeba wymienić. Do zrobienia jest także dach nad bocznym wejściem do katedry. Wypadało by też zrobić nowy plan zagospodarowania placu wokół katedry. Potrzebne są np. parkingi przy bramie wjazdowej do kościoła. Będę musiał się z tym lepiej zapoznać, bo na razie jestem dopiero piąty dzień w parafii. Do remontu jest wreszcie Dom Katolicki i mieszkania księży wikariuszy. Jestem więc spokojny o pracę przy katedrze na najbliższe kilkanaście lat.- Każdy ksiądz zostając proboszczem ma, przynajmniej w marzeniach, jakieś swoje plany duszpasterskie. Na co Ksiądz będzie zwracał szczególną uwagę w duszpasterstwie?Przede wszystkim chciałbym zadbać o poziom liturgii w katedrze, która jest przecież najważniejszym kościołem diecezji. Chcemy przywrócić piękne nabożeństwa, które zanikły, jak np. niedzielne nieszpory. Chcemy także przygotować spotkania dla emerytów, rencistów, ludzi starszych. Nie wiem, jak obecnie wygląda tutaj duszpasterstwo dzieci i młodzieży. Na razie księża wikariusze otrzymali polecenie zadbania o poszczególne grupy, w tym młodzież przygotowującą się do bierzmowania czy dzieci pierwszokomunijne. Na pewno w trakcie roku szkolnego pojawią się nowe pomysły, o których na razie nie potrafię powiedzieć. Na pewno jednak będziemy chcieli wzbogacić duszpasterstwo i liturgię w katedrze.rozmawiał ks. Jarosław Kwiecień, www.diecezja.sosnowiec.pl

Nowy proboszcz sosnowieckiej katedryNOTA: ks. Jan Gaik urodził się 3 maja 1952 roku, święcenia otrzymał 29 maja 1977 roku. Od 1998 roku był proboszczem parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach. Jest kanonikiem honorowym kapituły katedralnej.

Autor: Piotr Dudała | 21/08/2009
Komentarze
#1 | Dalachowianka dnia 08.03.2017 10:58
Miałam okazję poznać księdza Jana..jako parafianka...zazdroszczę (pozytywnie) ludziskom obcowania z tym człowiekiem..powiem krótko-
Takiego księdza ze świecą szukać Smile
#2 | Marta dnia 11.09.2009 10:05
Pozdrawiam Ksiedza Gaika! W tak pięknych pasterkach jakie ksiądz prowadził w Czeladzi nigdy poźniej nie uczestniczyłam. Z sentymentem wspominam też mszę z okazji 25 rocznicy ślubu moich rodziców. Ksiądz jest jedynym duszpasterzem z prawdziwego powołania jakiego udało mi się do tej pory poznać i jestem pewna, że katedra teraz " odżyje" Ludzie przyjdą, gdy usłyszą choćby jedno kazanie księdza-odbiegajace od stałego repertuaru pozostałych duchownych.
Pozdrawiam
#3 | Maria dnia 05.09.2009 18:12
Biskup Śmigielski nigdy nie był zainteresowany obecnością w Katedrze, nawet po śmierci!
#4 | anonim dnia 23.08.2009 19:41
po prostu duszpasterskie perełki !
#5 | anonim dnia 23.08.2009 17:09
Pamiętam dzień śmierci Papieża Jana Pawła II.
Byliśmy w Katedrze i modliliśmy się.
Nie było dużo osób ,to była godzina 21
Kościelny zainteresowany był zamknięciem Katedry a nie tym ,że ludzie przeszli się modlić.
W Katedrze nie było ani jednego księdza !
#6 | Malina dnia 23.08.2009 14:55
najwyższy czas, żeby coś "diecezjalnego" było...w katedrze, jakieś święto, pielgrzymka, spotkanie, dni!,itd.
#7 | @sosnowiczanin dnia 23.08.2009 14:44
no a z czyjej?
#8 | sosnowiczanin dnia 23.08.2009 13:15
i pewnie na te wszystkie remonty będzie chciał pieniądze z kasy miasta...
#9 | ludek dnia 23.08.2009 07:25
;-) Katedra polowa ,ołtarz-scena .
Oby tylko publiczność dopisała ???
O tej ,,publiczności" coś wszyscy zapominają .

#10 | anonim dnia 23.08.2009 07:18
będzie katedra polowa :-)))
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney