Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Cześć ich pamięci!

4 września oddziały niemieckie wkroczyły do Sosnowca. W październiku 1939 roku powstał już pierwszy obóz koncentracyjny w mieście. Funkcjonował do 13 lutego 1941 roku. Znajdował się w samym centrum miasta w dawnej fabryce Schoena, w okolicach Sądu Rejonowego, przy obecnej ulicy 1-go Maja. Było to zarówno miejsce każni, jak i obóz przejściowy, skąd wywożono więźniów do Dachau, Ravensbruck i Oświęcimia. Miejsce to mimo wieloletniej dyskusji na ten temat, wciąż nie jest upamiętnione i wpisane do rejestru miejsc pamięci narodowej. Jest to po prostu skandal!Przypomnę, że regionalne stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego podjęło się uporządkowania ewidencji miejsc pamięci na terenie miasta. Liczymy na to, że władze miasta podejmą z nim współpracę, by zakończyć pewien etap upamiętnienia historii miasta. Od tamtych czasów upłynęło już przecież ok. 70 lat.

Krótka historia tego szczególnego miejsca. Można ją podzielić na dwa etapy - od października 1939 do marca 1940 pełnił on rolę miejsca zatrzymań i kaźni sosnowieckich, czeskich i austriackich Żydów, Cyganów oraz włóczęgów. Wymordowano tam ok. 1500 więźniów, w tym 1000 Żydów. Z relacji świadków wynika, że trupy wywożono i zakopywano nocą na cmentarzu położonym z dala od zabudowań, w dzielnicy Pekin, parafii Nowy Sielec. Od 29 marca 1940 do 13 lutego 1941 roku miejsce to natomiast spełniało funkcję przejściowego obozu dla więźniów politycznych. W tym czasie zaaresztowano ok. tysiąc osób z kręgu inteligencji - nauczycieli, działaczy politycznych. Stamtąd wywożono ich do Dachau, Ravensbruck i Oświęcimia. Badania wykazały, że miejsce to należy traktować jako poprzednika obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.Osobą, która zabiega o upamiętnienie tego miejsca jest więźniarka Obozu Koncentracyjnego w Auschwitz - Birkenau p. Maria Rudzka Kantorowicz. Dzisiaj jest w podeszłym wieku. I jak mi wielokrotnie mówiła chciałby doczekać tej chwili, gdy miejsce to zostanie godnie upamiętnione. To właśnie dzięki jej inspiracji i dzięki zachęcie p. Jana Strzeleckiego, udało się kiedyś doprowadzić poprzez liczne publikacje w internecie w serwisie sosnowiec.info i sosnowiecfakty.pl do zmiany tablicy przy ul. Mościckiego na właściwą, która jest obecnie.W obozach koncentracyjnych zginęło tysiące mieszkańców naszego miasta, nie tylko Żydów, których zginęło ponad 20 tys., prawie wszyscy, ale również tysiące Polaków. Wciąż czekamy by pamięć o ofiarach obozów koncentracyjnych została należycie w naszym mieście uszanowana i zachowana. W Sosnowcu obok pierwszego w miescie obozu koncentracyjnego przy ul. 1 Maja (przez pewien czas była tam m.in dyskoteka Galeria) były dwie filie obozu KL Auschwitz. Pamiętajmy o tym!
Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 01/09/2009
Komentarze
#1 | artur dnia 06.09.2009 07:12
To prawda. Nawet w wolnej Polsce co rok obchodzą rocznicę "wyzwolenia" Sosnowca przez ZSRR!
#2 | anonim dnia 05.09.2009 08:39
Ja myślę, że budowa Barki to szczyt arogancji, obłudy i politycznego cynizmu, jakiego dopuściły się SlD-owskie władze w mieście. To nie one powinny stawiać Janowi Pawłowi II pomniki i memoriały. Przecież wielu z nich otwracie zwalczało kościół i religię. Trochę wstydu, przydałoby się trochę wstydu. Dziwię, że koscilene władze diecezji sosnowieckiej jakoś nie potrafia tego zrozumieć i wyczuć! Zarówno czerwony komitet budowy pomnika, jak i sam "czerwony" prezydent budujący pomnik Janowi Pawłowi II to jakiś śmiech historii, w właściwe chichot!
#3 | @patryk dnia 02.09.2009 20:57
spokojnie! spokojnie!
#4 | patryk dnia 02.09.2009 20:18
Bzdury to pisze red. nacz. i zakłamuje historię!
W takim razie, gdzie znaleziono dokumenty, że przy ul. 1 Maja był obóz koncentracyjny (Konzentrazionlager) i kto prowadził te badania?Bo obóz przejściowy (Stammlager) to nie jest to samo!
#5 | Przestroga dnia 02.09.2009 20:06
Miejsca kaźni dokonywane przez bandytów tzw. rnadludzir1;, o wysokiej tzw. rkulturzer1;, muszą zostać upamiętnione przynajmniej tablicą z opisem zbrodni, by pozostała przestroga dla potomnych.
#6 | anonim dnia 02.09.2009 19:52
Proszę nie pisać bzdur, bo nigdy nie pisano, że byłą to filia Auschwitz!!!!!!!!!!

W obozach koncentracyjnych zginęło tysiące mieszkańców naszego miasta, nie tylko Żydów, których zginęło ponad 20 tys., prawie wszyscy, ale również tysiące Polaków. Wciąż czekamy by pamięć o ofiarach obozów koncentracyjnych została należycie w naszym mieście uszanowana i zachowana. W Sosnowcu obok pierwszego w miescie obozu koncentracyjnego przy ul. 1 Maja (tam gdzie była dyskoteka Galeria) były dwie filie obozu KL Auschwitz. Pamiętajmy o tym!

Piotr Dudała,
7 stycznia 2006r.

www.sosnowiecfakt...
#7 | patryk dnia 02.09.2009 19:28
Badanie prowadzone przez kogo wskazały, że obóz przy Saybuscherstrasse (Żywiecka) był poprzednikiem Oświęcimia?Poprzednio na tym portalu tweirdzono, że była to filia KL Auschwitz (za M. Rudzką - Kantorowicz) co jest niemożliwe, bo Oświęcim "ruszył" w kwietniu 1941 r. Jest to niewątpliwie miejsce kaźni narodu polskiego i żydowskiego, który należy upamiętnić, ale nie fałszujmy przyz tym historii!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney