Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ks. Stanisław Zdebel przyczynił się do powstania Amerykańskiej Częstochowy

Narodowe Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown - zwane Amerykańską Częstochową oraz kościół pw. Jana Chrzciela w Będzinie zawdzięczają swoje powstanie ks. Stanisławowi Zdeblowi z Będzina.
Jak pisze w swojej książce I administrator Parafii św. Trójcy ks. Zygmunt Zaborski, ks. Zdebel założył w Ameryce fundację, która miała udzielać pomocy rodakom. Zgodnie z jego poleceniem, na każde żądanie ks. Zaborskiego o. Michał Zembrzuski, paulin, jeden z inicjatorów budowy sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, zwane amerykańską Częstochową, miał przesyłać na adres parafii pieniądze potrzebne na budowę nowej kaplicy. Ks. Zdebel zaproponował również, aby powstający kościół parafialny miał za patrona św. Jana Chrzciciela. Modlitwy zanoszone do Boga za wstawiennictwem tego Świętego mogły – zdaniem ks. Zdebla – przyspieszyć rozpoczęty w 1952 r. proces beatyfikacyjny sługi Bożego abp. Jana Cieplaka, którego Święty ten był patronem. Tyle ks. Zygmunt Zaborski.

Przenieśmy się teraz za ocean, na kontynent amerykański. Skąd wzięła się ta niesamowita historia z Amerykańską Częstochową? Otóż, obaj zacni kapłani byli paulinami, czyli członkami Zakonku Paulinów. Ich główna, światowa siedziba to oczywiście Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze w Częstochowie. Obu kapłanów los rzucił daleko po świecie. O. Michał Zembrzuski przyjechał do Stanów Zjednoczonych z Włoch w 1951r. Poczatkowo pracował w róznych prafiach na terenie USA i Kanady. Wiosną 1953 r. znalazł się w East Hampton w stanie Massachuset, gdzie od lat proboszczem był ks. Stanisław Zdebel, który studia w jak i pierwsze lata kapłańskie spędził w Krakowie na Skałce... jako paulin. Jak czytamy na stronie internetowej amerykańskiej Częstochowy: odżyły dawne więzy z Zakonem. Powodowany szczerą troską ks. Zdebel naprowadził nowego przybysza na drogę, aby kupić dom z kawałkiem ziemi dla Zakonu Paulinów w Ameryce. Na ten cel ks. Stanisław Zdebel dał sumę 30 tysięcy dolarów. I tak to się zaczęło. A skończyło się zaś tym, że po latach na południowy-zachód od Filadelfii powstało największe centrum religijno-kulturalne Polonii w USA, Narodowe Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, w stanie Pensylwania. Poświęcenie świątyni odbyło się 16 października 1966 roku.Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 04/09/2009
Komentarze
#1 | ??????? dnia 06.09.2009 19:03
Świętujemy lecie parafii Najświętszego Serca: 1935 Silver Jubilee - Proboszcz ks Dr. Andrew Lekarczyk; 1958 the Golden Jubilee - Pastor, Rev. Stanislaw Zdebel; 1984 the Diamond Jubilee - Pastor, Rev. Ladislaus Szymczyk; 1989 the Eightieth - Pastor, Rev. Ronald Sadlowski. Dr Andrew Lekarczyk; 1958 Golden Jubilee - Proboszcz ks Stanisław Zdebel, 1984 Diamond Jubilee - Proboszcz ks Władysław Szymczyk, 1989 Osiemdziesiątej - Proboszcz ks Ronald Sadłowski.
#2 | anonim dnia 06.09.2009 18:51
Przelom nastapil w 1953 r., gdy zmarl ksiadz proboszcz Stanley K. Zdebel z Easthampton w stanie Massachusetts, zapisujac na ten cel na rece o. Zembrzuskiego pierwsza powazniejsza sume 30 tysiecy dolarow, ktora stala sie zaczatkiem przedsiewziecia o wartosci obliczanej dzis na kilkadziesiat milionow dolarow.

#3 | www.easthamptonweb.com dnia 06.09.2009 18:21
We Celebrate Jubilee Years Of The Sacred Heart Parish: 1935 the Silver Jubilee - Pastor, Rev. Dr. Andrew Lekarczyk; 1958 the Golden Jubilee - Pastor, Rev. Stanislaw Zdebel; 1984 the Diamond Jubilee - Pastor, Rev. Ladislaus Szymczyk; 1989 the Eightieth - Pastor, Rev. Ronald Sadlowski.
#4 | Zagłębianin dnia 06.09.2009 13:55
Ks. Stanisław Debel, będzinianin, pracujący w Easthampton w stanie Massachusetts wśród amerykańskiej Polonii, zapoczątkował w Zagłębiu Dąbrowskim kult Sługi Bożego Abp Jana Cieplaka, propozycją, aby powstający kościół parafialny miał za patrona św. Jana Chrzciciela. Modlitwy zanoszone do Boga za wstawiennictwem tego Świętego mogły r11; zdaniem ks. Zdebla r11; przyspieszyć rozpoczęty w 1952 r. proces beatyfikacyjny sługi Bożego abp Jana Cieplaka, którego Święty ten był patronem. Jan Cieplak, przyjął chrzest w kościele Świętej Trójcy w Będzinie dnia 23 sierpnia 1857 r., który był świątynią parafialną dla kolonii Reden. Do chwili obecnej w każdą środę o godzinie 17:00 w będzińskim kościele św. Jana Chrzciciela, odprawiana jest modlitwa beatyfikacyjna za Kandydata na Ołtarze.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney