Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Nigdy nie kłamałem

O przyszłorocznych wyborach samorządowych, braku rozpoznawalności, błędach z poprzedniej kampanii i planach na najbliższy czas, z Jarosławem Piętą, posłem Platformy Obywatelskiej rozmawia Arkadiusz Kaczor z serwisu e-sosnowiec.pl.
Czy można powiedzieć, że Jarosław Pięta jest naturalnym kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Sosnowca w przyszłorocznych wyborach samorządowych?

Wiele osób uważa, że tak. Niemniej jednak PO jest partią, w której będą decydowały kwestie statutowe. Nie ulega jednak wątpliwości, że jestem namawiany do startu w wyborach samorządowych.

Będzie Pan kandydował czy nie?

Mam nadzieję, że zarząd i koło PO, biorąc pod uwagę chociażby osoby popierające moją kandydaturę, podtrzyma decyzję sprzed trzech lat...pozytywną dla mnie.

A gdyby to wyłącznie od Pana zależała decyzja?

Moja przewaga nad innymi kandydatami jest taka, że jestem człowiekiem, który kończył prawo a do tego ma kilka aplikacji. Praca sprawiała mi dużo satysfakcji. Dlatego polityka była zawsze dodatkiem do zawodu. Nie jest więc tak, że ja muszę być politykiem. To był świadomy wybór związany z moją pracą w strukturach PO. Wybór nie tylko mój, ale również całej partii. Polityka, to gra zespołowa - ja mogę chcieć, ale ważne jest żeby sosnowiecka Platforma zdecydowała, że tak będzie, ponieważ samemu się wyborów nie wygrywa.

Biorąc pod uwagę wspomniane czynniki i zakładając, że zostają one spełnione - jest Pan kandydatem na prezydenta Sosnowca. Tymczasem czytając lokalne fora internetowe często zarzuca się Panu anonimowość...

Skoro wiele osób zarzuca, to widocznie ma rację. Błąd zatem musi być po mojej stronie i dlatego postaram się to zmienić w tym ostatnim okresie czasu.

Czy rok przed wyborami, to właściwy czas żeby zacząć to zmieniać?

Społeczeństwa nie interesuje się polityką na tyle, żeby rozpoznawać ludzi funkcjonujących w jej obrębie. Bez względu na to czy jest to Warszawa, czy lokalna scena polityczna. Zwróćmy uwagę, że start w wyborach samorządowych trzy lata temu, parlamentarnych dwa lata temu, jak również okres sprawowania mandatu posła, jest czasem kiedy staję się coraz bardziej rozpoznawalny. To szereg akcji, działań i sukcesów - jak choćby ostatnia kwestia, związana z budową sali przy szkole muzycznej. Każdy może sobie przypisywać sukces, ale złożyć wniosek to za mało. Trzeba podjąć jeszcze takie działania, które spowodują, że będzie to sukces. W tym miejscu pragnę pogratulować dyrekcji szkoły za wzorcowe przygotowanie dokumentacji oraz podziękować posłom Grzegorzowi Dolniakowi i Wojciechowi Sałudze za pomoc w lobbingu oraz Grzegorzowi Pisalskiemu za zainteresowanie. Tego typu działania - w moim odczuciu - poprowadzą do tego, że społeczeństwo zastanowi się kto co może, i kto co zrobił...

...a są ku temu jakieś przesłanki?

Myślę, że w ostatnim czasie nastąpiła już zmiana w świadomości mieszkańców Sosnowca, która staje się coraz bardziej widoczna. Pierwszym takim sygnałem były wybory parlamentarne. Potwierdziły to potem wybory do Parlamentu Europejskiego. Mam zatem nadzieję, że w następnych, pomachamy panom z SLD białymi chusteczkami.

Kazimierz Górski w każdej kampanii mówi to samo. Co musi powiedzieć innego Jarosław Pięta, żeby...pomachać obecnemu prezydentowi białą chusteczką?

Ważna jest zasadnicza różnica między nami - kwestia wykształcenia i pokolenia, bo 10 lat to bardzo dużo. Dochodzi do tego jeszcze jeden element - wypalenie. Kazimierz Górski tylko obiecuje, ale nie dotrzymuje słowa. Ja mam zasadę honorową, że słowo coś u mnie znaczy - nie u polityka, ale u Jarosława Pięty. Zarządzanie miastem takiej właśnie cechy wymaga. Dlatego nie mówię o stadionie tak jak Kazimierz Górski, bo to pomysł obecnie kompletnie poroniony i nierealny do wykonania przed 2012 rokiem. Co innego później. Szansa budowy stadionu została zmarnowana przez rządy SLD w czasach dobrej koniunktury gospodarczej tj. w latach 2005 - 2007. Taki projekt jest możliwy przy sporządzeniu odpowiedniego planu finansowania, a osobą, która może to zagwarantować, jest właśnie Jarosław Pięta. A to dlatego, że PO będzie rządzić także po następnych wyborach parlamentarnych. Rysuje się zatem kolejna kwestia - perspektywy.

Sosnowiec to jednak bardzo specyficzny rynek polityczny. Mając to na uwadze, największym przeciwnikiem będzie Kazimierz Górski, czy niska frekwencja?

Nie traktuję Kazimierza Górskiego jako wroga. Nie stawiałbym sprawy w ten sposób. To kwestia filozofii, przekonań i sposobu funkcjonowania partii politycznej. Dziś, gdy spojrzymy na Sosnowiec, to jest enklawa. Tu dalej panuje komunizm. Ludzie rządzący dalej mentalnie w nim tkwią, a dowodem na to są kwestie zarządzania, zatrudnienia i sposobu myślenia. Niska frekwencja wynika z tego, że sosnowiczanie w pewnym momencie przestali wierzyć, że w mieście może się coś zmienić. Polityka SLD legła w gruzach, bo jest oparta wyłącznie na partyjnych strukturach. Tu młody człowiek nie znajdzie zatrudnienia, jeśli nie jest członkiem SLD. Jeśli przyjrzymy się bliżej, to dostrzeżemy, że największym pracodawcą jest miasto. Młodzi ludzie widzą jaka jest sytuacja. Mogą porównać to co się dzieje w Sosnowcu, a co w województwie i w kraju. Tendencje zaczynają się zmieniać i dlatego frekwencja będzie wyższa.

Kampania w przyszłym roku będzie bardzo ostra?

Ja ze swojej strony mogę deklarować, że nigdy nie kłamałem i zawsze starałem się być przyzwoity. Wiem jednak, że najbardziej zakłamaną partią, posługującą się czarnym PR-em jest SLD. Stąd to pytanie należałoby skierować do nich, czy będą uczciwi. Ja w to nie wierzę.

Jakich błędów z poprzedniej kampanii należałoby uniknąć w przyszłym roku?

Kwestie wiary w człowieka. Ona była i jest. Ale wiara w SLD-wca to druga rzecz. Myślałem, ze Kazimierz Górski jest człowiekiem, który dotrzymuje słowa. Tak się nie stało. Również informacje o sytuacjach jakie miały miejsce podczas samych wyborów, budziły niesmak i tym razem przypilnujemy, żeby do nich nie dopuścić.

Co to za sytuacje?

One są znane. Były miejsca gdzie zbierano grupy ludzi, takie jak: domy starców, ośrodki pomocy społecznej, czy zwyczajnie oddawano głosy za alkohol. Przypilnujemy też, aby służby miejskie zajmowały się pracą na rzecz miasta, a nie kampanią dla prezydenta.

A błędy ze swojej strony? Ze strony Platformy?

Za bardzo wierzyliśmy w drugą turę. Tym razem to my będziemy chcieli wygrać w pierwszej turze, w co wierzymy mając na uwadze sprawność sosnowieckiej PO i to, że będą się zbiegać pewne zjawiska. Już dziś widać, że budżet Sosnowca jest bardzo słaby, a będzie jeszcze gorszy. Zmniejszą się nakłady na działania, które mogłyby być podejmowane. To tylko utwierdza nas w przekonaniu, że mieliśmy rację.Rozmawiał: Arkadiusz Kaczor, www.e-sosnowiec.pl

Autor: Piotr Dudała | 07/09/2009
Komentarze
#1 | anonim dnia 10.09.2009 12:20
Polityka, to gra zespołowa ja w wywiadzie powyżej mowi rozmówca, spójrzcie tylko.
A w naszym miescie nic bo i po co się męczyć
#2 | przyjazny dnia 10.09.2009 12:15
spójrzcie co tu piszecie, chcecie PO - REPREZENTUJĄCĄ PEŁNą NONSZALANCJĘ.
Nie robią nic i tylko narzekają.
A może zieloni ze swoimi górnolotnymi wypowiedziami.
#3 | OFF dnia 08.09.2009 21:11
@Patryk
te ,te wybory !
2009/10 + 4 lata
Mam nadzieje ,że poda się do dymisji !
#4 | patryk dnia 08.09.2009 20:26
@OFF
Ale dlaczego 5 lat kadencja?
To chyba nie te wybory prezydenckie?
#5 | Anna dnia 08.09.2009 19:33
Moim też. Górski to człowiek starej epoki, przefarbowana na demokratę i katolika postkomuna. I jeszcze ten piesek, Wiesiek Czeladzki, który "naukowo" próbuje ludziom zrobić wodę z mózgu, żeby ich przekonać w jakim raju żyją. A syf dookoła jak się patrzy!
#6 | OFF dnia 08.09.2009 19:19
Ja nie chcę żeby pan Górski rządził przez następne pięć lat.Mój podstawowy zarzut to lekceważenie mieszkańców , ich opinii, postulatów i oczekiwań.Druga sprawa to brak gospodarczego rozwoju miasta i uczynienie go bardziej przyjaznym dla inwestorów, oraz rozpoznawalnym na ekonomicznej mapie Polski.
Nie bedę wyliczał jego wielu bzdurnych decyzji. Kolejna sprawa to traktowanie miasta, jak prywatny folwark np. rozdając przywileje rodzinie i znajomym.Pan Górski jest pełen pobłażliwej wyższości i samozadowolenia z własnej nieomylności, czy górowania nad plebsem który reprezentuje (który coraz bardziej jest odporny na ogłupiające pranie mózgu), ludzie mają już dośc papki i sieczki: tak pan grał tym ludem sosnowieckim,ze nie zauważył,że stracił zaufanie.
Dziekuje za demokracje w pana wydaniu, w której wyrzuca sie publiczne pieniadze w bloto, po to tylko zeby zachowac dostęp do korytarzy !!!!
Na koniec sprawa ; Panie Prezydencie Górski w Sosnowcu jest brudno,brzydko wrecz staromodnie r11; wiocha , a służby pana prezydenta, jak spały tak śpią. Projekty i rozwiązania Prezydenta Górskiego są małomiasteczkowe tak samo ,jak jego miejska polityka .Stop degradacji Sosnowca !
Uważam ,że Sosnowiec zasługuje na lepszego gospodarza ,który nie będzie mrużył fałszywych oczek , a nowym prezydentem zostanie człowiek kompetentny ,potrafiący współpracować z mieszkańcami i będzie otwarty na ich potrzeby .To mieszkańcy tworzą MIASTO a nie miasto tworzy MIESZKAŃCÓW !
Moim kandydatem na prezydenta jest Pan Poseł Jarosław Pięta .
#7 | anonim dnia 08.09.2009 16:39
Jarek toż ty jesteś święty, a każdy święty jest zawsze uśmiechnięty!
#8 | anonim dnia 08.09.2009 08:27
za stary!
#9 | patryk dnia 08.09.2009 08:19
A czy nie bardziej rozpoznawalnym kandydatem PO byłby Daniel Miklasiński?
#10 | Jan dnia 08.09.2009 07:14
Jedyne miasto w Polsce ma u właszy SLD!!14 lat.Czy sosnowiczanie są aż tak .....Nie wierzę, ŻWYCIĘŻY rozsądek-Jarek Pięta!!!!!!
Czas najwyższy zająć się MZBM,MZZL.MOPS-em MZUM-em Urząd Pracy-niewydolne twory.W innych miastach
dawno jest inaczej!!!!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney