Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sługa Boży Jan Paweł II powróci do sosnowieckiej Katedry!

Katedra p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu ze wspaniałymi freskami młodopolskich malarzy Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziębły oraz witrażami Bukowskiego może stać się prawdziwą perłą Diecezji i Zagłębia. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce, w przeciągu kilku najbliższych tygodni, znajdzie się na niej w końcu tablica informująca, że w maju 1967 r. gościł w tym kościele Abp Karol Wojtyła, metropolita krakowski, późniejszy Ojciec Święty, Sługa Boży Jan Paweł II.Sprawa pamiątkowej tabliczki dla Jana Pawła II ma swoją długą historię, prawie pięcioletnią. W końcu trafiła do... Biskupa. Zostałem niedawno poinformowany, że była ona poruszona przez Posła Jarosława Piętę w czasie spotkania z Biskupem Sosnowieckim Grzegorzem Kaszakiem, króre odbyło się kilka tygodni temu. Ustalono, że jako pomysłodawca, mam się tą sprawą zająć we współpracy z Pawłem Duszą Naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki. Na przeszkodzie stanęła zmiana proboszcza parafii. To mamy już za sobą. Od 16 sierpnia nowym proboszczem został ks. kan. Jan Gaik.Naczelnik WKiS Paweł Dusza poinformował mnie, że sprawa tablicy jest jak najbardziej aktualna. Trzeba spełnić jednak podstawowy warunek, a mianowicie właściciel (zarządzający obiektem), czyli w tym wypadku Parafia p.w. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, którą reprezentuje proboszcz, musi zwrócić się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach z formalnym wnioskiem o wydanie Pozwolenia na zawieszenie tablicy (mówi o tym Art. 36.1.10 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dn. 23 lipca 2003 roku, Dz.U.Nr 162, poz. 1568, z późniejszymi zmianami). Do wniosku musi być dołączony projekt tablicy (z tekstem), jej wielkość, no i oczywiście miejsce, w którym ma zawisnąć. Bez tego sprawa będzie się przeciągać. W międzyczasie, jeśli Urząd Miejski ma partycypować w kosztach wykonania tablicy, też musimy znać projekt tablicy. Środki wstepnie są zarezerwowane, koszt wykonania takiej tablicy może wahać się od 2.000,- do nawet 5.000,- w zależności od jej wielkości, ilości znaków, formy graficznej etc. Brawo!Mam same dobre wiadomości. Dwa tygodnie temu odbyło się spotkanie Naczelnika P. Duszy z ks. kan. J. Gaikiem, w kórym miałem przyjemność uczestniczyć. Ustalono, że tablica zostanie usytuowana, o ile zgodzi się na to Wojewódzki Konserwator Zabytków, przy wejściu do kościoła po lewj stronie. Będzie jakby "lustrzanym odbiciem" istniejąceej tablicy, informujacej o obecności w katedrze kardynała Wyszyńskiego.Treść napisu:


U góry herb papieski i motto:„Dzisiejsze spotkanie wywołuje w mej pamięci wspomnienie tych uroczystości, które przeżywaliśmy tu, w Sosnowcu, w maju 1967 roku. W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny — dzisiejszej katedrze — przy udziale Prymasa Tysiąclecia oraz innych biskupów polskich celebrowaliśmy wówczas obchody milenijne. To były trudne czasy. Były trudne szczególnie dla tych, którzy chcieli otwarcie wyznawać swoją wiarę i przynależność do Kościoła. (...)”Jan Paweł II, 14 czerwca 1999r., Sosnowiec
Tekst:W tym kościele w dniach 20 - 21 maja 1967 roku,

w czasie uroczystości Milenium Chrztu Polski,

modlił się wraz z Episkopatem Polski, Arcybiskup

Karola Wojtyła, metropolita krakowski, nasz

ukochany Ojciec Święty, Sługa Boży Jan Paweł II.Napis na dole: Tablicę poświęcono i wmurowano w dniu 16 października 2009r. na pamiątkę tego historycznego wydarzenia, w czasie, gdy proboszczem parafii był ks. kan. Jan Gaik.Dlaczego tak bardzo jest potrzebna ta tablica? Sądzę, że z wielu względów jest nie tylko potrzebna, ale wręcz konieczna. I to zarówno względów moralnych, religinych, jak i historycznych, jako świadectwo czasu, dokument naszej wspólnej historii. Jan Paweł II w przemówieniu wygłoszonym podczas spotkania z wiernymi na placu w Zagórzu 14 czerwca 1999r., odnosząc się do pierwszej swojej wizyty w Sosnowcu, powiedział:


„Dzisiejsze spotkanie wywołuje w mej pamięci wspomnienie tych uroczystości, które przeżywaliśmy tu, w Sosnowcu, w maju 1967 roku. W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny — dzisiejszej katedrze — przy udziale Prymasa Tysiąclecia oraz innych biskupów polskich celebrowaliśmy wówczas obchody milenijne. To były trudne czasy. Były trudne szczególnie dla tych, którzy chcieli otwarcie wyznawać swoją wiarę i przynależność do Kościoła. Pamiętam, jak wielkie znaczenie miało wtedy nauczanie Soboru Watykańskiego II, który dopiero co się zakończył. Pamiętam, ile nadziei i ile mocy niosło zwłaszcza soborowe nauczanie o godności osoby ludzkiej i o jej niezbywalnych prawach. Wówczas zapadało ono głęboko w dusze przygotowane do milenium przez wielką nowennę. Dziś czasy się zmieniły. Jest to wielki dar Bożej Opatrzności. Bogu należy się nasza wdzięczność za to wszystko, co dokonało się w naszej Ojczyźnie. Niech nigdy jej nie zabraknie w sercach ludzi wierzących w Polsce!”Przedstawiam wstępny projekt tablicy. Ostateczny projekt opracuje artysta plastyk.Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 26/09/2009
Komentarze
#1 | głos dnia 28.09.2009 16:01
I o to mi chodziło!
#2 | @patryk dnia 28.09.2009 14:28
Jeszcze powinni napisać: kiedy biskupem był Grzegorz K., prezydentem Kazimierz G.,przewodniczącym RM Daniel M., naczelnikiem WKS Paweł D. itd. itp. ;-)
#3 | patryk dnia 28.09.2009 11:20
...w czasie gdy proboszczem był ks. kanonik Jan Gaik.Przepraszam, ale jaka jest zasługa tego duchownego oprócz tego, że jest od niedawna proboszczem w katedrze?
#4 | anonim dnia 27.09.2009 20:47
Mam taką nadzieję.Wink Nawet o to nie pytam .
#5 | anonim dnia 27.09.2009 20:37
Oby tylko zdążyć z pozwoleniami :-)
#6 | anonim dnia 27.09.2009 20:34
Dzięki.
#7 | Piotr dnia 27.09.2009 20:24
po lewej stronie przy wejściu, jest zaznaczona na zdjęciu!
#8 | anonim dnia 27.09.2009 19:56
16.X.2009 r ? Wink SUPER !!!!!
a w którym miejscu będzie zamontowana ???
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney