Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Apel artystów ws. Polańskiego

Zatrzymanie Romana Polańskiego w związku z amerykańskim nakazem aresztowania z 1978 roku wywołało poruszenie w świecie filmowym. - Uwolnić Romana Polańskiego! - piszą w apelu, a słowa swoje kierują między innymi do prezydenta RP w celu podjęcia działań zmierzających do uwolnienia polskiego reżysera. List podpisali między innymi Andrzej Wajda, Janusz Morgenster i Feliks Falk.
- My, niżej podpisani, zwracamy się od Prezydenta RP i Rządu, a w szczególności Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o podjęcie natychmiastowych, energicznych działań zmierzających do uwolnienia obywatela Rzeczypospolitej Polskiej Romana Polańskiego i zapobiegających jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej - piszą filmowcy w swoim apelu.Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski poinformował, że ambasador Polski w Szwajcarii Jarosław Starzyk zwrócił się już do Polańskiego, czy oczekuje pomocy polskich służb konsularnych, a jeśli tak, to jakiej. Paszkowski dodał, że reżyser nie odpowiedział jeszcze.Prezydent Lech Kaczyński pytany zaś przez dziennikarzy w Warszawie, czy możliwa jest interwencja władz Polski w sprawie Polańskiego, odparł: "z Amerykanami jest piekielnie trudno". Zwrócił uwagę, że w tego typu sprawach władze federalne są "dość bezradne", bo są to kompetencje władz stanowych. Dodał, że jest "trochę zdumiony" zatrzymaniem Polańskiego - Sprawę znam, ale będę musiał się zastanowić, co to wszystko oznacza - dodał.Artyści zwracają uwagę, że wydarzenia sprzed 30 lat są co prawda pod względem moralnym "negatywne", według nich wyjazd Polańskiego z USA był ucieczką przed "sądowym linczem". - Fakt, że Stany Zjednoczone nigdy nie przyznały, iż oskarżenie przygotowane przez prokuratora w tym kształcie jest nadużyciem, a Roman Polański miał istotne powody by myśleć, że nie może liczyć na sprawiedliwy proces – uważamy za skandaliczne - piszą.Dalej zwracają uwagę, że sprawa rozgrywana w innej kulturze społecznej i obyczajowej, w europejskim systemie prawnym byłyby już przedawnione. Dlatego, według nich, sprawa po tylu latach nie może być sadzona w sposób przekreślający życie człowieka i jego rodziny. Artyści potępiają działania USA, a fakt aresztowania reżysera w drodze po odbiór nagrody za całokształt twórczości uważają za prowokację.- Roman Polański jest wybitnym polskim artystą, który wniósł wielki wkład do światowej kultury filmowej, członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich - piszą. Twórcy żądają reakcji polskich władz. - Żądamy od władz Polski uniemożliwienia ekstradycji Romana Polańskiego, od władz Szwajcarii jego natychmiastowego uwolnienia, a od Stanów Zjednoczonych rzetelnej rewizji nadużyć śledczych i prokuratorskich w procesie Romana Polańskiego, wobec którego ewidentnie stosowano inne standardy, niż wobec obywateli USA - piszą.Apel podpisali następujący twórcy: Jacek Bromski, Izabella Cywińska, Feliks Falk, Janusz Głowacki, Andrzej Jakimowski, Janusz Morgenstern, Krystyna Morgenstern, Agnieszka Odorowicz, Jerzy Skolimowski, Maciej Strzembosz, Małgorzata Szumowska, Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda.
źródło: www.onet.pl
Autor: Redakcja | 26/09/2009
Komentarze
#1 | Obie strony medalu... dnia 27.09.2009 21:16
Z jednej strony patrząc - wyrok jest wyrokiem, prawo jest prawem, sam się wtedy przyznał - tylko czemu ma mieć jakieś specjalne wzgledy prawne. Na swiecie sa jednak kraje które prawo traktują poważnie i nie ma swiętych krów będących ponad prawem. A scigają go bo UCIEKŁ !!!
Tymi polskimi wystapieniami i apelami - ośmieszamy się i tyle.
Szczególnie dlatego że kilka dni temu zaostrzono w naszym kraju prawo dotyczace takich przestępstw.

Z drugiej strony proponuje wpisać w google hasło - Samantha Gailey - i obejrzeć sobie tą zgwałconą biedną 13 letnią dziewczynkę. Poczytać też trochę wątków na goglach, związanych z ww nazwiskiem "dziecka"
Proszę tylko nie wyzwać i nie dziwić się nad całością - wszak chodzi o kraj który obecnie jest dla nas wzorem sprawiedliwości i demokracji !
#2 | Jan Dewot dnia 27.09.2009 15:52
No właśnie, który z wymienionych i niewymienionych miejsko-gminno-powiatowych bonzików politycznych pierwszy da głos w sprawie Polańskiego? Odwagi Panowie! Boicie się, że was USAnie na saksy nie wpuszczą?
#3 | Leszek dnia 27.09.2009 15:40
a co na to Poseł z Sosnowca (przepraszam Kłobucka)?
#4 | Jan Dewot dnia 27.09.2009 15:15
a co na to dzielny poseł Pięta?
#5 | @Do Dewota dnia 27.09.2009 14:56
a co twoja partia czyli na LSD?
#6 | Jan Dewot dnia 27.09.2009 14:51
"zdumiony"?
ZDUMIEWAJĄCE!
Co na to PO?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney