Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Poseł Jarosław Pięta rozsławia Zagłębie

Poseł Jarosław Pięta jako pierwszy całą swoją oficjalną korespondencję będzie sygnował zagłębiowskim godłem. Zagłębie, choć ma za sobą ponad tysiąc lat historii, to dopiero teraz doczekało się własnej symboliki. Czerwony i zielony to kolory, które znajdują się w pierwszym historycznym herbie Zagłębia Dąbrowskiego. Kontrowersji nie budzi małopolski orzeł, który się w nim znalazł, ale brak nawiązania do tradycji przemysłowych regionu już tak - mówi red. M. Wąsowicz w TVS.
W formie faksu pierwszy herb w historii Zagłębia Dąbrowskiego trafi do Brukseli. Bo poseł Jarosław Pięta jako pierwszy całą swoją oficjalną korespondencję będzie sygnował zagłębiowskim godłem. - Jestem mieszkańcem Sosnowca. Jestem Zagłębiakiem nie tylko z urodzenia, ale od pokoleń. Łączę się z tego typu inicjatywami. Ale herb z pewnością nie połączy Śląska z Zagłębiem. Bo orzeł z herbu Zagłębia Dąbrowskiego z orłem z herbu województwa śląskiego nie są z jednego gniazda. - Tworząc ten herb nawiązaliśmy do historii i tradycji. Zagłębie jest historyczną Małopolską - wyjaśnia Dariusz Jurek, prezes Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego.I dlatego orzeł z zagłębiowskiego godła choć geograficznie bliski temu śląskiemu jest niemal bliźniakiem, tego symbolizującego województwo małopolskie. Tyle, że w herbie brakuje dwóch symboli, tego co dla Zagłębia podobno najważniejsze - górnictwa i hutnictwa, którego tysiącletnią historię odkrywa się z pomocą wykopalisk archeologicznych. - Powinniśmy promować odrębność Zagłębia. Tę ziemię stworzyła ciężka praca górników i hutników. Dlaczego tego w herbie nie ma? Zadajmy sobie to pytanie - uważa prof. Zygmunt Woźniczka, historyk. Tego pytania nie zadają sobie sympatycy Zagłębia Sosnowiec, bo kolorystyka herbu może nie wywodzi się z tradycji przemysłowej, ale do sportu jej blisko i przez to w sposób jasny pokazuje odrębność regionu. - Mamy troszkę żalu do Ślązaków, że nie wiedzą, że jest Zagłębie, że robią z nas jeden region - oznajmia Arkadiusz Chęciński, radny Sosnowca.I właśnie dlatego ich godło zdaniem Zagłębiaków powinno znaleźć miejsce na sali posiedzeń rady województwa śląskiego. - Docelowo powinien zawisnąć. Bo województwo nie jest regionem, a składa się z kilku regionów. Jednym z nich jest Zagłębie Dąbrowskie - stwierdza Dariusz Jurek, prezes Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego. Zagłębie, którego odrębności według dr Jerzego Gorzelika nikt nie neguje, ale nie trzeba jej mocno manifestować tutaj. - Na pewno herb Zagłębia powinien być używany, obok herbu województw na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Może sala sejmiku jest ryzykownym miejscem.Ale bez ryzyka nie ma przecież zabawy. A tej mogą dostarczyć dyskusje, które będzie budziło zagłębiowskie godło.

Autor: Piotr Dudała | 26/09/2009
Komentarze
#1 | anonim dnia 28.09.2009 09:32
Najwyraźniej komentarz Woźniczki zrobiony z łapanki, a jak widać pan profesor nie odrobił lekcji, trochę wstyd Smile
#2 | anonim dnia 28.09.2009 08:57
Zaproponowany herb Zagłębia Dąbrowskiego zawiera elementy wynikające z tradycji przynależności do historycznego województwa krakowskiego, w postaci ukoronowanego
stylizowanego białego orła, oraz w postaci górnego pasa pola tarczy herbowej w kolorze czerwonym. W nawiązaniu do współczesności kolor czerwony dodatkowo symbolizuje obszary uprzemysłowione regionu. Kolor czerwony w symbolice barw przedstawia także ogień. Jego użycie w herbie w sposób symboliczny, a więc zgodnie z zasadami heraldyki przedstawia wielowiekowe tradycje hutnicze regionu.

Specyfikę regionu, oraz odróżnienie od pozostałych ziem małopolskich przedstawia w herbie dolny pas pola tarczy herbowej, noszący kolor zielony. Kolor zielony jest jednym z czterech podstawowych kolorów heraldycznych, a w symbolice barw oznacza m. innymi harmonię, równowagę, bezpieczeństwo, może więc być również kojarzony z określeniami tolerancji i spokoju. Symbolizuje także witalność, naturę i rozwój, a więc pojęcia wyjątkowo dobrze związane z tym regionem.
Kolor zielony związany jest także tradycyjnie z funkcjonowaniem granicy i licznie występował i występuje nadal w symbolach i określeniach instytucji z nią związanych. W nawiązaniu do współczesności kolor zielony dodatkowo symbolizuje obszary rolnicze regionu. Kolor zielony jest także jednym z oficjalnych kolorów górniczych. Jego użycie w herbie w sposób symboliczny, a więc zgodnie z zasadami heraldyki przedstawia wielowiekowe tradycje górnicze regionu
#3 | a mnie dnia 28.09.2009 07:21
sie wydawało że czerwony i zielony to kolory Białorusi
#4 | anonim dnia 27.09.2009 19:45
co ten "czerwony" gość pisze!
#5 | anonim dnia 27.09.2009 19:06
Panie Woźniczka kolor zielony, to jeden z oficjalnych kolorów górnictwa, a czerwony symbolizuje ogień - hutnictwo. A więc ten herb ma jednak 0dnośniki o pan pisze.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney