Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Arnold Schwarzenegger może ułaskawić Polańskiego

Niewykluczone, że szansą dla aresztowanego Romana Polańskiego, będzie Arnold Schwarzenegger rządzący w Kalifornii. Gubernator stanowy, tak samo jak prezydent USA może stosować prawo łaski, wobec osoby łamiącej prawo stanowe. A właśnie za złamanie tego prawa jest ścigany Roman Polański - nakaz aresztowania wysłała za nim prokuratura stanu Kalifornia.Amerykański wymiar sprawiedliwości zarzuca Polańskiemu, że w roku 1977 uwiódł 13-letnią wówczas dziewczynkę. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt.Szef Polskiego MSZ Radosław Sikorski wraz ze swoim francuskim odpowiednikiem zamierzają wystosować pismo do Baracka Obamy, aby ten skorzystał z prawa łaski. Może to jednak zrobić także gubernator stanowy, ma on bowiem prawo łaski wobec osób skazanych za złamanie prawa stanowego. Obie wersje potwierdził w TVN24 minister kultury Bogdan Zdrojewski.

- Po zatrzymaniu reżysera zgłosiłem się do MSZ w celu podjęcia wszelkich działań pomocowych dla Polańskiego. Uważam, że to zamach na świat filmowy. Chodzi o to, żeby prezydent Obama dał możliwość zakończenia procedury ekstradycyjnej i skorzystał z prawa łaski - mówił minister. Dodał także, że akt łaski może wydać gubernator Kalifornii, co według Zdrojewskiego jest pewne. - Jestem pewien, że Schwarzenneger podejmie taką decyzję. Roman Polański to jest światowe kino, kino z którego Ameryka była dumna i wiele czerpała - mówił minister. Eksperci zwracają jednak uwagę, że pomimo tego iż gubernator stanowy ma takie prawo, to amerykański system prawny jest na tyle zagmatwany (prawo federalne, stanowe i precedensowe), że nie wiadomo czy w tym przypadku będzie je można zastosować.- Spotkaliśmy się kiedyś z Polańskim. Mówił wtedy, że ma sentyment do USA, ale ma też żal - powiedział minister. - To wszystko jest niepokojące, układa się w jakąś taką całość. Nie ma tarczy, nie ma wiz, do Stanów nie wpuszcza się naszych artystów (ostatnio Zakopower). A kiedyś Polska była przecież najbardziej proamerykańskim krajem w Europie - powiedział Zdrojewski.
źródło: PAPAutor: Redakcja | 26/09/2009
Komentarze
#1 | john dnia 30.09.2009 07:49
wyrzuć chłopie tę informację z Twojego portalu . i tak będzie najlepiej
#2 | OSTROWIAK dnia 29.09.2009 14:57
Pierwszy na liscie to takze "p e d o f i l" i Zyd.
#3 | OSTROWIAK dnia 29.09.2009 01:04
panie Matusz!!! ta swja "traume" to przezywasz Pan do dzisiaj! Jak mozna bronic p e d o f i l a uzywajac argumentu ze przezyl "traume" w czasie wojny albo to ze sie jest bogatym i mozna kozystac na "prostytuowaniu dzieci".Ja pierwszy rzucam kamien i to ten najwiekszy!!!
#4 | Sławomir Matusz dnia 28.09.2009 23:20
Ten news ma to wspólnego z Sosnowcem, że Polański nakręcił film o Szpilmanie!
#5 | Sławomir Matusz dnia 28.09.2009 23:18
Mam świadomość, że postępek Polańskiego sprzed 30 lat zasługiwał na karę.
Jednak to było 30 lat temu. I weźmy pod uwagę traumę, jaką Polański przeżył r11; dzieciństwo w gettcie, a później zamordowanie żony i spalenie domu.
Takich rzeczy nie przeżywa się łatwo. Aby je przeżyć trzeba czasem silnych, ekstremalnych doznań r11; szaleństwa, by uwolnić się od tego, od koszmaru wspomnień.

Druga sprawa. Jak się jest bogatym i znanym, to wiele osób chce na tym skorzystać. Przez romans, czy prostytuowanie dzieci. Wystarczy chwila słabości, kieliszek alkoholu...

Trzecia sprawa. Każdy z nas kiedyś popełnił przestępstwo, albo dopuścił się czynów nieobyczajnych, za które mógłby być skazany.
Jeśli jesteś niewinny r11; rzuć kamieniem.

Mnie też w dzieciństwie zdarzyły się czyny za które powinienem zostać skazany r11; w dzieciństwie drobna kradzież w kiosku, włamanie do samochodu r11; żeby pokręcić sobie kółkiem kierownicy, a w okresie dojrzewania inne wstydliwe rzeczy. I też w wieku dorosłym zdarzyło mi się... palić trawkę.
Przeżyłem swoją traumę... r11; tak, jak umiałem. Tak, jak dojrzałem do niej, a do traumy nikt nie dojrzewa!
Zanim rzucicie kamieniem w Polańskiego, pomyślcie o tym, co sami zrobiliście złego w życiu.

Kolejna rzecz. Polański swoimi dziełami zrobił dla Polski więcej dobrego, niż niejeden premier, czy prezydent.!
#6 | a dnia 28.09.2009 19:09
a najgorsze że ma poparcie wśród Wajdy i wielu innych znakomitych reżyserów - i nie tylko.... ciekawe gdyby współżył z ich dziećmi czy wtedy też by tak go bronili??? w głowie mi się nie mieści, że przez tyle lat żył bezkarnie....
#7 | ? dnia 28.09.2009 16:24
pianino w plazie
#8 | zorientowany dnia 28.09.2009 06:12
co ten news ma wspólnego z sosnowcem?
#9 | zorientow dnia 28.09.2009 06:11
Polańskiego w chwili obecnej nikt z w/w osób nie może ułaskawić. Plański stanął przed saem stanu Kalifornia pod zarzutem stosunku seksualnego z 13 letnim DZIECKIEM! Przed ogłoszeniem wyroku zbiegł z USA więc nie usłyszał wyroku i za to jest ścigany. Jak zapadnie wyrok w tamtej sprawie i wyrok za zbiegostwo to dopiero wtedy mozna mysleć o ew. ułaskawieniu.
#10 | patryk dnia 28.09.2009 05:22
Skoro przez ponad 30 lat gościu unikał krajów z ekstradycją do USA, więc coś musiało być nie tak. Poszkodowana mu wybaczyła, znane nazwisko i pieniądze. Więc będzie duzo krzyku i ew. łagodny wyrok (np w zawieszeniu)!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney