Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Poseł Jarosław Pięta wyjaśni, co się stało z doczesnymi szczątkami Arcybiskupa Cieplaka!

Trwa dziennikarskie śledztwa w sprawie procesu beatyfikacyjnego, ale również życia, śmierci i pośmiertnych losów Sługo Bożego Arycybiskupa Jana Cielaka. Urodził się we wsi Dąbrowa w powiecie będzińskim, liceum i seminarium ukończył w Kielcach, prawie całe życie kapłańskie życie spędził w Rosji. Zmarł 17 lutego 1926 w Passaic w stanie New Yersey w USA. Po sprowadzeniu zwłok na koszt Państwa Polskiego, został pochowany w Katedrze Wileńskiej. Po II wojnie światowej ta część Polski znalazła się w graniacach ZSRR. W Katedrze urządzono początkowo magazyn, potem odbywały się tutaj koncerty organowe. Pomnik Arcybiskupa został usunięty. Co jednak stało się z trumną i z Jego ciałem ? Tego niestety nie wiemy.

Na grobowcu Arcybiskupa Cieplaka w Katedrze Wileńskiej w 1929 roku stanął pomnik dłuta Bolesława Bałzukiewicza. W latach sowieckich w nieznanych okolicznościach pomnik został usunięty. Po oddaniu katedry wiernym w miejscu wiecznego spoczynku arcybpa Cieplaka stanęło popiersie bpa J. Matulaitisa.Losy prochów arcybiskupa są też nieznane. Kiedy zabierano z Wilna (mimo protestów wilnian) do Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie prochy ks. biskupa Władysława Bandurskiego, biskup Leszek Sławoj Głódź zapewnił, że Polska zadba o prochy innych duchownych wysokiej rangi pochowanych w podziemiach Katedry Wileńskiej. Głódź wyjechał i zapomniał - pisze Halina Jotkiałłow w Notatniku Wileńskim.Prywatne śledztwo w tej sprawie prowadził Zygmuny Motyl, krewny Arcybiskupa. W sierpniu 2007r. rozmawiał on z proboszczem Katedry Wileńskiej, narodowości litewskiej. Na pytanie, gdzie jest grób i doczesne szczątki Sługi Bożego, proboszcz odpowiedział, że grób nadal jest w podziemiach Katedry Wileńskiej. Jednak Pan Zygmunt nie mógł zobaczyć trumny.W związku z możliwością wznowienia procesu beatyfikacyjnego, sprawa ta powinna zostać w końcu definitywnie wyjaśniona. Do jej wyjasnienia zobowiązał się wczoraj poseł na Sejm RP Jarosław Pięta. W rozmowie w sosnowieckiej Katedrze, w której uczestniczył m.in biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, prezydent Sosnowca Kazimierz Górski, proboszcz Katedry ks. Jan Gaik oraz Wiceprzewodniczący sosnowieckiej Rady Miasta Arkadiusz Chęciński, powiedział on, że wystąpi w tej sprawie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP ze stosownym zapytaniem.


Skoro Państwo Polskie sprowadziło zwłoki Arybiskupa z USA i został on pochowany z honorami wojskowymi w obecności Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego, to Państwo Polskie ma prawo dzisiaj, po latach, w wolnej Europie, dowiedzieć się, co się dalej dzieje z doczesnymi szczątkami jednego z najwybitniejszych Polaków.Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 16/10/2009
Komentarze
#1 | @joni dnia 23.10.2009 11:18
Jak to jaki? Pokaże, że moze coś zrobić dla Kościoła i ma z nim dobre realacje. Przecież SLD nie może "zawłaszczyć" sobie sosnowieckiej Kurii na wyłączność? Biskup Śmiegielski mówił, że w kosciele nie ma lewicy ani prawicy, a zrobiło się, że prawie tylko była, (czytaj rządziła, wiodła prym) postkomunistyczna lewica!
#2 | joni dnia 23.10.2009 09:24
Jesli Pięta to załatwi tzn. spowoduje że będzie moż.zna Polakom wejść i to w jak najkrótszym czasie do Katedry Wileńskiej i odszukać trumnę to tylko przyklasnąć ,ale wątpię . Pożyjemy zobaczymy czy to tylko przechwałki .Jaki interes ma w tym PO?
#3 | @ anonim dnia 22.10.2009 09:17
Udacznik się odezwał! Pytanie co ANONIm zrobił dla Sosnowca i Zagłębia?!
#4 | anonim dnia 20.10.2009 12:15
oj jak się Pięta za to zabrał to mozemy zapomnieć o wyjaśnieniu czego kolwiek...a do tego Chęciński w tym uczestniczył...ot takie dwie nieudaczne persony !
#5 | Becia dnia 20.10.2009 10:52
idę na taras i wracam zaraz!
#6 | anonim dnia 20.10.2009 10:51
może być jeszcze taras albo teraz!
#7 | @Teresa dnia 17.10.2009 20:55
Tereso, jesteś ciekaw? Co się pochrzaniło, może jesteś Teres? Obrażanie osób zmarłych i do tego duchownych świadczy o twojej kuturze lub jej całkowitym braku1
#8 | Teresa dnia 17.10.2009 20:27
Jestem ciekaw czym podcierał się abp Cieplak. Może Pan Dudała przeprowadzi śledztwo w tej fundamentalnej sprawie dla każdego mieszkańca
Sosnowca, Polski, Świata, galaktyki i całego wszechświata!!!
#9 | Piotr Dudała dnia 17.10.2009 17:43
Sądzę, że jeszcze nie, ale pomysł jest wart rozważenia. Skoro leży zapomniany w Katedrze w Wilnie (wciąż mam taką nadzieję), to przecież lepszym miejscem byłyby rodzinne strony. Najlepszą, najgodniejszą kandydaturą, byłaby rzecz jasna Katedra Wniebowzięcia w Sosnowcu, ale w grę wchodziłaby jeszcze Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, w której się urodził i Kościół św. Trójcy w Będzinie, gdzie został ochrzczony. Może warto po wyjasnieniu, gdzie arcybiskup spoczywa, pomyśleć i o tym?
#10 | Walerian dnia 17.10.2009 16:39
Czy rozważana jest opcja sprowadzenia szczątków Arcybiskupa Cieplaka do Zagłębia?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney