Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Stracona szansa ?!

W ubiegłym tygodniu Polska zgłosiła sześć miast, kandydujących do roli organizatorów EURO 2012. Niestety reprezentant największego w kraju regionu - Chorzowa, został na tej liście sklasyfikowany na ostatnim miejscu, co pozostawia tylko teoretyczne szanse na organizację mistrzostw.Wybór miast, zamiast merytorycznego, stał się – jak podał jeden z ogólnopolskich dzienników - sprawą polityczną. Za Śląskiem nie lobbowali żadni politycy z obecnych wyżyn życia politycznego, a np. minusem Krakowa były obecne lewicowe władze miasta.


Nie do końca wiadomo jakie były kryteria oceny miast , wiadomo jednak, że sztab nie brał pod uwagę co obecnie posiadają kandydaci, a porównywał tylko plany na 2012 rok. I tu kilka ciekawostek : Kraków zajął piąte miejsce w kategorii – baza hotelowa, natomiast Warszawa otrzymała dodatkowe punkty za nie istniejącą stację metra przy stadionie.

Zaspali również regionalni urzędnicy wszystkich szczebli, którzy zapewne myśleli, że posiadanie przez nasze województwo jedynego stadionu spełniającego wymogi UEFA, wystarczy do osiągnięcia sukcesu. Chodzi również o urzędników miast położonych w bliskim sąsiedztwie Chorzowa, w tym Sosnowca, gdyż na porażce tej straci – oczywiście, jeżeli organizacja zostanie przyznana Polsce – również i ono.

Istnieje duża szansa, że w przypadku rozgrywania meczy w Chorzowie, jedna z reprezentacji jako swoją bazę wybrałaby Sosnowiec. Przemawia za tym bliska odległość od Chorzowa, oraz już nie długo, dobra, sąsiadująca ze sobą baza noclegowo-sportowa.
Z tą bazą to wcale nie żart, przecież już niebawem rozpocznie się remont Hotelu Aria i po nim ma on znacznie podnieść swój standard, również już nie długo powinniśmy posiadać zgodnie z obietnicami SLD-owskich władz miasta wyremontowany a może nawet nowy stadion.


Obecność jednej z reprezentacji w naszym mieście byłaby dla niego dużą reklama i promocją Zyskałby nie tylko hotel oraz właściciel stadionu. Za swoją drużyną zawitaliby do miasta zapewne i kibice, co zwiększyłoby obroty sklepów, resteuracji, pubów i innych drobnych przedsiębiorców.


Największa jednak strata to strumień pieniędzy , który trafi do organizatorów EURO, przeznaczonych na rozbudowę infrastruktury wokół obiektów sportowych, budowę dróg, poprawę komunikacji oraz wielu innych spraw, co pociągnie za sobą min. poprawę poziomu życia oraz spadek bezrobocia.


Oczywiście nie wiadomo czy w ogóle Polska i Ukraina uzyskają prawo do organizacji mistrzostw, ale wiemy, że gdyby się to udało to w podziale tego ogromnego tortu nie będziemy brali udziału.


Co teraz możemy zrobić my zwykli kibice. Wybierzmy się wszyscy 30 maja na Śląski na mecz z Kolumbią i stwórzmy atmosferę i doping, z którym nikt nie może się równać.


Arkadiusz Chęciński

Autor: Arkadiusz Chęciński | 30/04/2006
Komentarze
#1 | qqq dnia 02.05.2006 09:15
a w grudniu wszystkich pogodzi fifa która przyzna euro włochom albo węgrom i chorwatom i będzie po krzyku hehe
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney