Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Jest dobrze, tak sobie, czy źle?

Czytając komentarze pod jednym z artykułów zamieszczonym w sosnowiecfakty zadawałem sobie pytanie. Skąd biorą się pozytywne oceny obecnych władz naszego miasta, skoro – oczywiście są to moje subiektywne odczucia – w ostatnich latach podupada ono praktycznie w każdej dziedzinie życia.Brak inwestorów, pogarszająca się infrastruktura miasta, niskie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, upadek sportu.

O braku znaczących inwestorów oraz bezrobociu pisałem w artykule „Bezrobocie a liczba miejsc pracy w Sosnowcu” z 15.02.2006 roku. Od tej pory niewiele się zmieniło, usłyszeliśmy tylko kilka wypowiedzi urzędników o budowie nowych zakładów czy rozbudowie starych, o kilku tysiącach nowych miejsc pracy (?!). Ale niestety wszystko to -mówiąc językiem internautów- wirtualne, nic w realu.


W coraz gorszym stanie znajdują się nasze drogi. Czy ktoś zastanawiał się kiedyś ile kilometrów czy raczej metrów dróg zostało wyremontowanych w ostatnich czterech latach.


Często słychać, że mamy w ostatnich latach wiele inwestycji. Zastanawiam się jakie i ile dały miejsc pracy. Tak naprawdę jedyna bardzo potrzebna miejska inwestycja, zresztą zdaniem większości mieszkańców ciągnąca się w nieskończoność – a może celowo chodzi o to aby zakończyła się we wrześniu – to poszerzenie wiaduktu przy ul. Piłsudskiego, 3 – go Maja.
Trwa również remont ul. Orląt Lwowskich.


Rozmawiając z mieszkańcami miasta można zauważyć, że nie polepsza się poczucie bezpieczeństwa, nie poprawił go – zachwalany we Francji – miejski monitoring. Świadczy o tym min. brutalne pobicie młodej dziewczyny, praktycznie w centrum miasta, którego sprawcy do dzisiaj nie zostali złapani.


Kiepska jest również kondycja sosnowieckiego sportu. Z najwyższej klasy rozgrywkowej spadli siatkarze i przy biernej postawie UM, szalenie zasłużonej drużynie dla polskiego sportu – jedyna w historii która zdobyła w grach drużynowych Puchar Europy Mistrzów Krajowych – grozi likwidacja. Inna drużyna, która w sporcie na najwyższym poziomie rozgrywkowym mogłaby zaistnieć, nie może się doprosić urzędników o jakąkolwiek pomoc. Są nią koszykarki Filara Sosnowiec, grające na zasadach czysto amatorskich, a mające ogromne szanse na awans w rozpoczynających się właśnie rozgrywkach play-off. Jedynie hokeiści, którzy w łatwy sposób zapewnili sobie utrzymanie nie narzekają na obecne władze.


Nierozwiązana jest sprawa stadionu.
Można domniemywać, że zupełnie odmienne nastroje panują wśród kibiców sosnowieckiego Zagłębia, a inne u urzędników UM. Gdy piłkarze fatalnie rozpoczęli rozgrywki, załamani byli liczący na awans kibice, szczęśliwi urzędnicy. Po ostatnich kilku meczach sytuacja się odwróciła, a to dlatego, że jak bumerang powraca sprawa remontu stadionu i przygotowania go do wymagań ekstraklasy.


Należy liczyć, że w najbliższych dniach liczba inwestycji i remontów, zwłaszcza tych miłych dla oka wzrośnie. Ale czy w ciągu kilku przedwyborczych miesięcy, można nadrobić kilka staraconych lat? Z tym pytaniem zostawię szanownych internautów.
Autor: Arkadiusz Chęciński | 03/05/2006
Komentarze
#1 | Dilawer dnia 17.12.2014 21:14
I experimented with viweing your website in my new iphone 4 and the structure does not seem to be correct. Might wanna check it out on WAP as well as it seems most cellular phone layouts are not really working with your web site.
#2 | Wojciech Nitwinko dnia 07.05.2006 11:12
Jeżeli komuś brakuje wiedzy o sosnowieckich inwestycjach ro zachęcam do odwiedzenia styrony UM w Sosnowcu (www.sosnowiec.pl) i tam w zakładce "inwestycje" można sie zapoznać ze wszystkimi inwestycjami zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi z jakimi mamy do czynienia w naszym mieście. Są tam zawarte wszelkie informacje dotyczące wszystkich projektów. To bardzo interesujacy materiał. Polecam gorąco !!!
#3 | umcy dnia 06.05.2006 20:34
Pan Chęciński chyba zbyt często ogląda Discovery bo inwestycje mniejsze od "Wielkiego Wykopu w Bostonie" są według niego niegodne odnotowania. Dużo jeżdze po województie i musze uczciwie stwierdzić iż Sosnowiec należy do czołówki względem inwestycji.
#4 | ryś dnia 06.05.2006 15:42
ale arkowi chęcińskiemu dabrowa podoba sie i już!A strzemieszyce to chyba kocha!
#5 | Tyler Durden dnia 06.05.2006 12:25
Zdaje sie ze internauta o nicku "Dabrowa" nie do konca zrozumial przeslanie. No i co z tego, ze Sosnowiec ma wiecej mieszkancow? Licza sie niestety tereny pod inwestycje a tych DG ma zdecydowanie wiecej z tej prostej przyczyny - powierzchnia DG jest duzo wieksza (188km2 przy 91km2 Sosnowca). Druga sprawa o ktorej zapomnial Dabrowianin to fakt iz Huta Katowice i Koksownia Przyjazn nie powstaly teraz. To sa ogromne zaklady, ktore odprowadzaja do budzetu miasta wielkie sumy. Takich zakladow w Sosnowcu juz nie ma, a jedyna dzialajaca w naszym miescie kopalnia nie ma sie co rownac z gigantem hutniczym (ktory na swoim terenie pomiescilby chyba cale dzielinice Sosnowca takie jak Modrzejow i Niwka) Wiec dziwi fakt ze Dabrowa mimo wielu zakladow, ktore odprowadzaja spore kwoty nie wyglada - mowiac oglednie - zbyt imponujaco.
#6 | Wojciech Nitwinko dnia 06.05.2006 12:17
Stwierdzenie, że w Sosnowcu nic się nie dzieje i ostatnie lata były zmarnowane jest tak absurdalne, że takie słowa może wygłosić tylko osoba, która nie wie co dzieje się w jej otoczeniu.
Radzę pojeźżdzić trochę po mieście, zobaczyć nowe inwestycje (Plaza, Helios, rozbudowa Dudy i inne) oraz zapoznać się trochę z budżetem Sosnowca (już taki przykład podał mój przedmówca) i porównać sobie te wszystkie zaobserwowane fakty z tym co dzieje się w innych miastach. Dopiero po takiej analizie radzę dokonywać osądów, chyba, że chce się uprawiać tanią i nie merytoryczną kampanie wyborczą.
#7 | hans dnia 06.05.2006 06:19
gościu chęcińsi chyba nie słyszłaeś co dzieje sie w dąbrowie nie załatwili ani złotówki z uni a miastem rządzi żona prezydenta
#8 | Dąbrowa dnia 05.05.2006 18:39
Zgadza sie, ze w Dąbrowie zainwestowało ostatnio kilku znaczących inwestorów, wśród których są m.in. Tyssen Krupp, Guhring, Brembo, Hobas , Parkdrige, FicoMirrors czy Saint Gobain. Również Huta Katowice, czy Koksownia Przyjaźń ciągle inwestują i rozwijają się. Tak więc rozwój sosnowca na tle Dąbrowy wygląda nieciekawie, a biorąc pod uwagę fakt, ze w Sosnowcu mieszka prawie dwa razy więcej mieszkańców to nie ma się z czego cieszyć.
#9 | ryt dnia 05.05.2006 18:35
Jak się gościowi Dąbrowa podoba, niech się tam wyprowadzi i chwali co nie miara!
#10 | DG dnia 05.05.2006 16:24
Dąbrowa? Heh! DG nie uzyskała z pieniędzy unijnych ANI ZŁOTÓWKI - Sosnowiec 170 mln zł na 30 zadań...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney