Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Łańcuchy już wkrótce w Katedrze. Czy powrócą w calości?

Jak nas poinformował ks. kan Wacław Chmielarski, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Bobrownikach, a wcześniej m.in. wikariusz w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, (czyli w obecnej Katedrze), na poniedziałek, 23 listopada swoją wizytę w Muzeum Regionalnym Braci Chmielarskich w Krzepicach, zapowiedział Biskup Sosnowiecki ks. dr Grzegorz Kaszak. Głównym celem wizyty będzie odzyskanie "milenijnych łańcuchów".Łańcuchy jeszcze w całości, 11 listopada 2009r., zdjęcie Stanisław Czekalski.

Księdzu Biskupowi towarzyszyć będzie proboszcz bazyliki katedralnej ks. kan. Jan Gaik. W rozmowie z redakcją powiedział, że wnętrze katedry będzie najlepszym miejscem ich przechowywania, z tego względu, że przynależą one do historii tej świątyni. Łańcuchy będą wyeksponowane w specjalnej gablocie, która również zabezpieczy je przed ewentualną kradzieżą.
Łańcuchy po przepiłowaniu, 17 listopada 2009r., zdjęcie: Piotr Dudała.

Ks. kan. Chmielarski, jakby wyprzedzając tę wizytę, już we wtorek 17 listopada przepiłował łańcuchy na dwie częsci, z których, według jego zamiarów, jedna ma trafić do Katedry, a druga pozostać na miejscu w Krzepicach. Trudno się z taką decyzją pogodzić. Łańcuchy są niewątpliwe zabytkiem i bezwzględnie powinny pozostawać w całości.


Źródła historyczne wyraźnie mówią o tym, że łańcuchy trafiły na Jasną Górę. Są na to spisane świadectwa. Potwierdził to ostatnio ks. dr Mariusz Trąba w rozmowie z ks. Janem Gaikiem. W jaki sposób trafiły do Krzepic, tego dokładnie nie wiemy. Być może z Jasnej Góry, a nie z Sosnowca?.

Nie sposób jednak nie podzielić się następującą uwagą. Otóż uważam, że zabytkowy obiekt ruchomy, jakim są milenijne łańcuchy, związany jest z obiektem, w którym funkcjonował, a nie z osobą, która go przechowywała, czy weszła w posiadanie. Przy całym szacunku dla zasług ks. kan. Wacława Chmielarskiego w przechowaniu łańcuchów i zachowaniu ich do dnia dzisiejszego, uważam, że "milenijne łańcuchy" powinny powrócić w całości do sosnowieckiej Katedry. Miejmy nadzieję, że tak też się stanie!Piotr DudałaZabytek ruchomy rzecz ruchoma, jej część lub zespół rzeczy ruchomych, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. (ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. (Dz.U. z 2003 r. Nr 162, poz. 1568)Autor: Piotr Dudała | 20/11/2009
Komentarze
#1 | Miosza dnia 22.11.2009 09:44
pytanie zasadnicze, czy są to właśnie TE łańcuchy??
#2 | @mecenas dnia 21.11.2009 19:45
dlatego należy wyjaśnić skąd są te łańcuchy, jaka jest ich historia!
#3 | mecenas ??? dnia 21.11.2009 18:48
Te powyższe komentarze to oczywiście od.... odkrywców tego wielkiego wydarzenia.
Mecenasie... a skąd wiadomo że to autentyczne łańcuchy ? Jak się z czegokolwiek chce zrobić rodzaj relikwi to zaczyna się nie od sentymentalnych opowieści ale od sprawdzenia faktów. Przyjrzyjcie się niektórym nielicznym już fotografiom - kłodki tak jakby inne, grubość ogniw inna. A poza tym, chyba żyje w mieśćie jeszcze trochę bezpośrednich uczestników - myślę że po obu stronach wydarzeń. Dotarł ktoś do nich ?
Z tego co opowiadał mi ojciec, łańcuchy były bardzo grube, takie łatwe usunięcie ich nie było, podobno zerwano je jakąś grubą belką znalezioną w bramie na Kowalskiego.
#4 | george dnia 21.11.2009 17:53
Gratulacje dla Piotra za tempo jakie narzucił przy odkrywani tych tajemnic zwiazanych z przyjazdem przyszłego Papieza JPII do Sosnowca w 1967 r. Nie przypuszczałem ,że nasz Biskup tez tak sie zaangazuje , a jednak. Wszystkiego dobrego w dalszym penetrowaniu historii. Rozumiem ks. kan Wacława Chmielarskiego, chcialby też miec u siebie kawałek pamiątki po tamtych czasach
#5 | Prawnik dnia 21.11.2009 15:32
Nie ma żadnych wątpliwości, że łańcuchy prawnie należą do sosnowieckiej Katedry i tam też powinny ostatecznie trafić! Nie wszyscy tak jednak uważają...Pewno jest również to, że wszystko wyjaśni się w poniedziałek! Fakt powrotu łańcuchów nie jest sprawą prywatną, lecz publiczną, tak jak było publiczne było ich zawieszenie, ściągnięcie i przechowanie! Łańcuchy przeszły do historii. Wolno i trzeba na ten temat rozmawiać! Mamy przecież demokrację i tajna dyplomacja nie jest tu potrzebna!
#6 | Zapętlony dnia 21.11.2009 14:43
Kierunek w jakim zmierza ta dyskusja o łańcuchach doprowadzi nas do ośmieszjacego absurdu.
Albo dywagujemy CZYJE są łańcuchy albo traktujemy je jako symboliczną pamiatkę , istotne jest tylko to że są i można je obejrzeć..

A co będzie jak zjawi się stary towarzysz, udowodni że to jego ( okazujac klucze do kłodek ) - kumitet go wtedy oszukał, pożyczył na godzine i do dziś nie oddali.

Myślę że sprawa zostanie załatwiona na wspomnianym spotkaniu i nic nam do tego.
#7 | obserwator dnia 21.11.2009 13:18
Tylko jest też w prawie mowa o znaleźnym (bodajże 10%), poza tym znajdują się one w Muzeum (co prawda prywatnym), ale zawsze!
#8 | Milosz dnia 21.11.2009 10:33
Nie ma dwóch zdań - właścicielem łańcuchów jest sosnowiecka katedra! Ks. Chmielarski tylko je przechowywał, były u niego w depozycie. Dawno już je powinien zwrócić, a tak jest zarządcą cudzych dóbr!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney