Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Jarosław Pięta: W Sosnowcu przyszedł czas na zmiany

- Jarosław Pięta negatywnie ocenia kadencję prezydenta Kazimierza Górskiego.- Jeśli zyskam akceptację ciał statutowych w Sosnowcu, to zostanę kandydatem - mówi w drugiej części wywiadu dla serwisu GazetaSosnowiec.pl, poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Pięta. Czego zatem możemy się spodziewać po kandydacie z ramienia PO?


Jakie jest miejsce Sosnowca w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Silesia?Problem nie tkwi w metropolii, bo uważam, że duży może więcej, a przykładem tego jest Zagłębie Ruhry, gdzie miasta współpracują i pozyskują duże środki na nowe przedsięwzięcia. Problemem jest to, że prezydent Górski co innego mówi w Sosnowcu i nie dotrzymuje słowa, a na GZM-ie nie mówi nic, z czego jest znany przez innych prezydentów.A sama nazwa Silesia jest odpowiednia Pana zdaniem?


To jest błąd, który został popełniony już na samym początku prac. Prezydent Górski obiecywał, że Zagłębie Dąbrowskie, czy samo Zagłębie zostanie uznane i tak powinno być. Tymczasem Silesia jest napisana olbrzymimi literami, a na dole drobnym druczkiem jest dopisek Zagłębie. Tak nie może być. To musi być podmiot równych stron, a Zagłębie powinno być uwypuklone. Ludność naszego regionu stanowi prawie 50 procent populacji metropolii i musi być traktowana na równi.Swego czasu walczył Pan, aby lotnisko w Pyrzowicach nosiło imię Jana Kiepury. Sprawa nagle ucichła, czy to oznacza, że szans już nie ma?


Jesteśmy w kontakcie ze stowarzyszeniami, a także innymi podmiotami, które w tym zakresie prowadziły z nami akcje. Jesteśmy umówieni na dalsze zbieranie podpisów. A nawiasem mówiąc mieli nam pomóc przedstawiciele prezydenta Górskiego oraz SLD i zebrać podpisy od lewicowych parlamentarzystów. Niestety, ani jeden podpis do mnie nie trafił, a ja sam zebrałem prawie 80 podpisów parlamentarzystów . W niedługim okresie czasu zorganizujemy spotkanie z podmiotami, które nam pomagały. Kulminacyjnym momentem będzie kwiecień. W kwietniu będą organizowane targi związane z kolejowym węzłem komunikacyjnym. To powtórka targów, które miały miejsce w Berlinie i w Gdańsku. O udział i patronat został poproszony minister Grabarczyk i minister Bieńkowska, poseł Krząkała z Rybnika zaprosił ambasadorów Czech i Niemiec. Zaproszenia zostaną przesłane także do innych krajów. Prawdopodobnie z Czech przyjedzie także dwóch ministrów. Mają również pojawić się posłowie z komisji infrastruktury, Janusz Piechociński oraz możliwy jest przyjazd premiera Waldemara Pawlaka, a także wielu innych gości. Co ważne, ma zostać zaproszony prezes GTL-u w Pyrzowicach i będzie można mu wręczyć petycję o nadanie lotnisku imienia Jana Kiepury oraz zainteresować całą akcją. Czekamy na odpowiedni moment.Poniekąd wracając do tematu Sosnowca, dużo się ostatnio mówi o tzw. "ustawie hazardowej". W Sosnowcu w ciągu ostatnich kilku lat jak grzyby po deszczu wyrosły małe kasyna i punkty, w których można zagrać. Co się z nimi stanie po wejściu w życie tej ustawy?


Tak szeroki i nieograniczony dostęp do hazardu jest bardzo ryzykowny. Hazard to niebezpieczna choroba, która w szczególności dotyka ludzi młodych. Maszyny do gier mogą być skumulowane, w myśl nowej ustawy w kasynach. Będzie to jedyne miejsce, gdzie hazard może być uprawiany. W okresie przejściowym pojedyncze automaty będą musiały zniknąć. Kasyna będą mogły istnieć w miastach nie mniejszych niż 100 tysięcy ludności.Wkrótce wybory prezydenckie w naszym mieście. Czy ma Pan zamiar w nich wystartować?


Podjąłem decyzję o przedstawieniu swojej kandydatury na zarządzie i radzie sosnowieckiej Platformy Obywatelskiej. Jestem namawiany przez różne osoby, a także przez wielu posłów związanych z naszym regionem i nie tylko, którzy deklarują mi wsparcie. Jeśli zyskam akceptację ciał statutowych w Sosnowcu, to zostanę kandydatem.Drugie podejście będzie bardziej szczęśliwe?


Tu nie chodzi o szczęście, ale skuteczność w polityce. W poprzednich wyborach bardziej skuteczny był prezydent Górski, a kulisy tamtej kampanii niech zostaną na razie tajemnicą. Nie zmienia to faktu, że w Sosnowcu przyszedł czas na zmiany. Choćby dla samej higieny. Widać, że obecnie rządzący nie wnoszą nic, a wręcz cofają w rozwoju nasze miasto.Załóżmy, że zostaje pan Prezydentem. Jaką decyzję podejmuje Pan jako pierwszą?


Przede wszystkim zadbam o kompetentnych wiceprezydentów. Żeby skutecznie rządzić trzeba mieć kompetentny zespół. Oczywiście na podawanie nazwisk jest zbyt wcześnie. To także kwestia koalicji, która jest bardzo ważna. Idealne byłoby porozumienie ponad podziałami politycznymi od lewicy do prawicy. Ważny jest konsensus, który myślę, że uda się osiągnąć, choćby ze względu na to, że miasto w chwili obecnej jest w bardzo trudnej sytuacji.Kilka dni temu media poinformowały, że posłanka Prawa i Sprawiedliwości Ewa Malik byłaby w stanie poprzeć Pana kandydaturę. Jak zareagowałby Pan na to?


Jeśli tak stałoby się, to ja bardzo pani poseł Ewie Malik dziękuję. Ja sam znam wiele osób w PiS, które mogą spokojnie kandydować. Zgadzam się jednak, że to powinna być jedna osoba, którą obie partie popierałyby wspólnie. Nie ukrywam, że wsparć politycznych będzie więcej i to będzie szeroki front, z którym wspólnie pójdziemy na wybory.Nie będzie Panu żal pozostawienia Sejmu na rzecz sosnowieckiej prezydentury?


Myślę, że dotychczasowa praca w Sejmie jest moim atutem. Tam są ministrowie i posłowie, których miałem okazję poznać. To otwiera wiele drzwi, które dotychczas dla Sosnowca były zamknięte.Rozmawiał: Paweł Leśniak, www.gazetasosnwoiec.pl
Autor: Piotr Dudała | 26/11/2009
Komentarze
#1 | BUC dnia 30.11.2009 08:06
Wcale nie chcę powiedzieć, że SLD jest lepsze od PO w kwestiach gospodarczych, ale jak na ten moment to poseł Pięta niewiele w tym temacie mówi, więc nie wiem czy z braku wiedzy, czy też z innych powodów.

PS: Gliwice, Tychy i Bielsko Biała są zarządzane przez PO, wiec można mieć nadzieję .Smile
#2 | ha ha dnia 30.11.2009 06:40
wycinka komentarzy idzie az miloSmile
chyba ktos teskni za minionymi latamiSmile
czolem towarzysze
Smile
#3 | BUC dnia 29.11.2009 09:50
Szkoda, że tak późno. Wiele miast przeskoczyło Sosnowiec pod wieloma względami ... jakby ktoś nie był w Tychach, Gliwicach czy w Bielsku Biała to zapraszam na mały rekonesans.
Przy czym z drugiej strony to co pisze poseł Pięta nie bardzo pozwoli na jakościową zmianę rządzenia, chociażby w sprawach gospodarczych.
#4 | @ Leszek dnia 29.11.2009 01:13
To chyba są naprawdę gościnne występy bo Dudała już dostał kopa w dół. Jak widać nawet tam się na nim poznali. Nawet koledzy go kopią ale jak widać slogan "mierny ale wierny" nie jest mu obcy więc się trzyma. Niech się trzyma byle by do nas nie wrócił bo będzie stawiał przystanki co 100 metrów żeby się nie zasapać Smile
#5 | mieszkaniec pogoni dnia 28.11.2009 12:29
Polecam rozmowę na żywo z Panem posłem Piętą. Można się dowartościować Smile
#6 | sami swoji dnia 28.11.2009 10:57
cytat:To otwiera wiele drzwi, które dotychczas dla Sosnowca były zamknięte.
-no,to na co czekamy.OTWIERAC!
#7 | gieniek dnia 28.11.2009 09:17
może zainteresuje go problem leczenia mieszkańców i warunki w szpitalach!!
#8 | Leszek dnia 28.11.2009 08:41
Dudała nie kandyduje na Prezydenta, poza tym jest chyba na goscinnych występach w Będzinie!
#9 | Wuj Zbój dnia 28.11.2009 08:14
Górskim opętany
#10 | UWAGA - WYSOKA WYGRANA dnia 27.11.2009 22:12
Przyjmuję zakłady, można obstawiać od poniedziałku :
Zakłady dotyczą - "Jeśli zyskam akceptację ciał statutowych w Sosnowcu, to zostanę kandydatem"
MOŻNA OBSTAWIAĆ :
A - ZYSKA
B - NIE ZYSKA
C - WYBIORĄ DUDAŁĘ

Dodatkowo punktowane są pisemne opracowania - dlaczego większość postawiła na najlepszego i czemu jest to Pięta
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney