Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sosnowiecki Umszlagplatz jednak na osiedlu Rudna 1!

W dniu 10 stycznia 2007r. w artykule "Umszlagplatz na osiedlu Rudna 1" napisałem w oparciu o źródła historyczne, że obecny Stadion im. Jana Ciszewskiego, należący do klubu Czarni Sosnowiec (dawniej stadion Unii) ma swoją tragiczną historię, związaną z eksterminacją sosnowieckich Żydów w czasie II wojny światowej. Jeden z internautów napisał, że jestem w błędzie - wydarzenia w sierpniu 1942 roku nie miały miejsca na stadionie Unii, tylko na stadionie Włókniarza - obecnie Stadion Lekkoatletyczny MOSiR. Kilka dni temu Adam Szydłowski w rozmowie ze mną potwierdził wersję, że na pewno chodzi o dawny Stadion Unii, czyli obecny stadion Czarnych Sosnowiec
Przypomnijmy tekst sprzed prawie trzech lat. Będzie o historii, tragicznej historii, zwiazanej z terenem dzisiejszego osiedla Rudna 1. Jest takie jedno miejsce na osiedlu, które śmiało możemy nazwać sosnowieckim Umszlagplatzem, zachowując oczywiście właściwe proporcje. To obecny Stadion Czarnych, a przed II wojną światową Stadion Unii Sosnowiec.Latem 1942 r. miały tutaj miejsce tragiczne wydarzenia. Otóż, 12 sierpnia 1942 r. urządzono tam punkt zborny niby w celu przeglądu i stemplowania dokumentów. Na godzinę siódmą rano na wezwanie Niemców musiała się stawić tam cała żydowska ludność miasta, około 26000 ludzi. Czy możecie sobie to wyobrazić? Środek lata, upał i to potworne zagęszczenie ludzi na niewielkim obszarze? Wtedy nikt się tym nie przejmował, bo Żydzi to nie byli dla Niemców ludzie. W wyniku selekcji, która przebiegała przez cały dzień, posegregowano zebranych na cztery grupy. Ofiary przeznaczone na "wysiedlenie" stłoczone zostały w opróżnionych domach przy ul. Targowej i Kołłątaja, gdzie czekały na transport do Oświęcimia. Akcja wysyłki zaczęła się 15 sierpnia i trwała do 18. Z 8000 ludzi wywiezionych w tych tragicznych dniach do obozu w Auschwitz - jak pisze Bogusław Ciepiela w książce Żydzi w Zagłębiu Dąbrowskim i okolicy, pozostały tylko popioły. Było to trzecie "wysiedlenie" Żydów Sosnowca, zwane później Wielką Deportacją. Zaczęła się ona na w stadionie, który istnieje do dziś, niedaleko od miejsca, w którym obecnie mieszkam, jakieś 200 metrów. Wtedy jeszcze nikt nie myślał, że będzie tutaj osiedle. Powstało jakieś 10-12 lat później.


25 września 2007r. miałem okazję zweryfikować te smutne, tragiczne informacje. W Będzinie odbyło się uroczyste otwarcie Domu Modlitwy Cukermanów z udziałem ambasadora państwa Izrael Davida Pelega. Wśród zaproszonych gości był Michał Sobelman, Rzecznik Prasowy Ambasady. Pan Michał jest rodowitym Sosnowiczaninem, urodził się naszym mieście w 1953 roku. Tutaj spędził dzieciństwo i młodość. W roku 1969 r. wyemigrował do Izraela. Michał Sobelman jest historykiem, publicystą, tłumaczem oraz scenarzysta kilkunastu filmów zrealizowanych w Polsce i w Izraelu. W latach 1981-92 pracował naukowo na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W latach 1988-93 współpracował z jerozolimskim Instytutem Pamięci Yad Vashem. Począwszy od 1993 pełni funkcję rzecznika prasowego Ambasady Izraela w Warszawie. Miałem przyjemność go poznać. Jedną ze spraw, o które zapytałem, było miejsce Wielkiej Deportacji. Pan Michał odpowiedział, że chodzi o stadion Unii Sosnowiec. Zapytałem się, czy jest tego pewien, czy nie jest to jednak stadion Włókniarza na Starym Sosnowcu. Powiedział, że pamięta ten stadion. Leży on na przeciw kościoła. Tym samym uzyskaliśmy pewność, iż sosnowiecki Umszlagplatz jednak znajduje się na osiedlu Rudna 1. Sądzę, że warto to miejsce podobnie, jak inne miejsca związane z historią sosnowieckich Zydów, jakoś oznakować, upamiętnić. Przypominam o kamienicy cadyka Szlom Henoch Rabinowicza mieszkającego przed wojną przy ul. Targowej 12 czy o Synogodze przy ul. Dekerta. Być może należałoby też zastanowić się nad oznakowaniem przynajmniej na mapach turystycznych granic sosnowieckiego getta na Środuli. To są moje propozycje. Być może daleko idące, być może... Na pewno trzeba jak najszybciej pomyśleć by wzorem Będzina obchodzić w naszym mieście Dni Kultury Żydowskiej, a może połączyć siły i zorganizować wspólnie Zagłębiowskie Dni Kultury Żydowskiej. Pytałem o opinię Adama Szydłowskiego z Fundacji Jona, powiedział dlaczego nie!.Piotr Dudała

Autor: Piotr Dudała | 05/12/2009
Komentarze
#1 | als dnia 14.12.2009 21:55
gwaizda jakiegos tam dawida powinna byc zakazana pod grozba sankcji karnej tak jak sierp i mlot wszak bardziej zbrodniczego symbolu narodu mordujacego starcow i dzieci nie ma. Ten narod buduje dzis getta, napada na sasiadow i zabija tylko za przynaleznosc narodowosciowa. W jezyku ludzi kulturalnych nie ma slow dostatecznie obelzywych by okreslic postepowanie jego czlonkow. A propos - niezrozumiala jest dla mnie karalnosc symbolu swastyki - czysto bolszewicki wymysl - jesli ktos kojarzy faszyzm tylko z Adolfem to juz jego problem z nauka. Przeciwnicy faszyzmu nigdy nie potrafili przedstawic jednorodnych i jasnych zarzutow przeciw temu systemowi atakujac natychmaiast przyzywaniem widma Himmlera i Hessa. Zenujaca niewiedza. A wracajac do koszernych - powtorze - po co nam upamietniac kazdy ich slad? Byli w naszym regionie - trudno - musimy jakos to przelknac. Juz ich nie ma (nadzieja matka..?) i nie ma wskazan by o ich bytnosci pamietac. A jesli juz ktos bardzo chce bo ich tak miluje to moze sobie pejsy zapuscic i kiwac sie jak pajac.
#2 | Z Klanu Rychu dnia 10.12.2009 12:40
do tego powyżej--- tak tak gwiazdę maja wyłacznie w sercu a na fladze państwowej znalazła sie przez antysemitów którzy lżą ich na każdym kroku!
#3 | antysmutas dnia 09.12.2009 23:16
A czy znany jest choć jeden przypadek żądania powieszenia gdziekolwiek gwiazdy Dawida i nakręcania awantury na ten temat ?
Swojego Boga to Oni mają w sercu, noszą go zawsze ze sobą i ten Bóg jest wszędzie tam gdzie jest wierzący Żyd. Gwiazda Dawida to tylko symbol, znaczek i tylko tyle.
Kiedyś, ktoś już pytał o to na tym Portalu - kto napisał i wielokrotnie powtarzał - "Boga trzeba mieć w sercu a nie tylko na krzyżu wiszacym na scianie"/ No kto, znawcy ?
#4 | Z Klanu Rychu dnia 09.12.2009 13:11
Zupełnie nie rozumiem dlaczego próba równego traktowania judaizmu i całej reszt wyznań przez żydów nazywana jest antysemityzmem, dlaczego krzyż symbol katolików znajdując się w bezpośredniej bliskości gwiazy Dawida jej urąga? Jest wiele przykładów świadczących tym , że żydzi chca być ponad wszystkimi, choćby sposób w jaki o sobie mówią rnaród wybranyr1; . Nie godzę się z tym i nie czuje sie ani ja, ani moi bracia w wierze gorszy od zydów!

#5 | @z klanu rys dnia 08.12.2009 22:50
A cóżeś tak zamilkł, jawny antysemito ? Czyżby argumenty skończyły ci sie na znalexieniu jakiegos tam gównianego błędu. To ja dla tewj przyjemnosci napisze jeszcze wiecej bykóf, ciesz sie miłosierny bracie.

A innym internautom chciałam zwrócić uwage na jedną bardzo poważną rzecz. Jedną z bardzo chrakterystycznych cech wyznawców judaizmu jest zagadnienie podchodzenia do wszystkiego co jest zwiazane ze śmiercią, holokaustem, czczeniem zmarłych. Jest to całkowicie odmienne niż w u rzymskokatolikow i w polskiej tradycji. Na czym polega ta róznica zdaje się nie rozumieć, Pan który, pewnie działając w dobrej wierze, usiłuje ciagle coś upamietniać tablicami. Jak tego Pana to tak fascynuje to jego sprawa. Jest tylko jedna wielka prośba, niech wszystkie takie pomysły które dotyczą żydostwa, pozostawi bezpośrednio zainteresowanym. Gdzie można i trzeba, sami sobie poradzimy.Stać nas, pamiętamy o wszystkim, nie potrzeba nas wspomagać. Niektore takie gesty mogą być dla nas bardzo przykre, więc proszę nie przykładać do nas swej miarki metod pamięci o potomnych.
#6 | Do "obrzeżanego" dnia 08.12.2009 12:31
Mam dla ciebie najnowsza, jesienną kolekcje słomy do butów, do takich jak ty pasować będzie idealnie. Poczytaj w necie coś więcej niż tylko obelgi i o obrzezaniu!
#7 | OSTROWIAK dnia 08.12.2009 02:14
No i o to chodzilo Dudale i innym "koszernym" aby napuscic Gojow na siebie.Sprytnie!!
#8 | do dupka od literówek dnia 07.12.2009 22:00
- adresat bedzie wiedzial że o niego chodzi - zajrzyj se baranie do wikipedi to przestaniesz sie podniecać nacinaniem napletka - najwiecej jest niestety w jezyku arabskim i angielskim / to takie obce jezyki /
#9 | ludek dnia 07.12.2009 19:56
Nie można zmienić historii Sosnowca.
To nie ważne ile kto ma i jakich tytułów .


#10 | patryk dnia 07.12.2009 19:20
Zamiast tablicy to może na bocznym boisku jakąś małą synagogę wybudować?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney