Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Kościół a kultura niezależna

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Jasnogórska Fundacja „Pro Patria” zapraszają 10 grudnia 2009 r. do Częstochowy na konferencję naukową i wystawę „Kościół a kultura niezależna” oraz koncert muzyki poważnej pod patronatem Przeora Jasnej Góry o. Romana Majewskiego. Impreza jest wpisana w cykl obchodów Roku Kultury Niezależnej (www.kultura-niezalezna.pl).Program:


godz. 11.00 Msza Święta – Kaplica Matki Bożejgodz.12.15 Otwarcie wystawy: Kultura niezależna w Kościele w latach 80. Przygotowanej przez OBEP IPN w Katowicach według koncepcji Jerzego Kaliny – Sala o. Augustyna Kordeckiego
Konferencja naukowaGodz. 12.45 – Kaplica Różańcowadr hab. Jan Żaryn (IPN Warszawa, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) – „Kościół a kultura w latach 80.”
ks. prof. Jerzy Myszor (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – „Kultur niezależna w Kościele – zagrożenie czy szansa?”
Roman Graczyk (IPN Kraków, Tygodnik Powszechny) – „Klub Inteligencji Katolickiej – niezależność w granicach realiów PRL”


Ewelina Małachowska (IPN Katowice) – Duszpasterstwa akademickie a kultura niezależna w Kościele w latach 80.Przerwa 14.15-14.45Bogusław Tracz (IPN Katowice) – „Spotkania wielu – Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej na Górnym Śląsku w latach 80.”

prof. Tadeusz Boruta (Uniwersytet Rzeszowski) – „Pokolenie lat 80. – niezależne malarstwo młodych w wystawienniczym ruchu przykościelnym”

dr Daniel Przastek (Uniwersytet Warszawski) – „Scena bez kłamstw. Teatr w kościele po 13 grudnia 1981 r.”Przerwa 15.45-16.45dr Łucja Marek (IPN Katowice) – „Symbioza Kościoła krakowskiego z kulturą niezależną w latach 80.”
Janusz Kotański ( Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) – „Lux in tenebris – kultura niezależna w warszawskich kościołach lat 80.”
Kamil Stiel (IPN Wrocław) – „Wyspy wolności – działalność Duszpasterstwa Środowisk Twórczych i Klubu Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu w latach 80-tych.”
dr Dariusz Krzysztofiński (IPN Rzeszów) – „Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli – oaza kultury niezależnej.”

o. dr Jan Golonka (Zakon Paulinów na Jasnej Górze) – „Polaków religijno-patriotyczny zryw lat 80. widziany faktami i sztukami przedstawieniowymi z jasnogórskiej skarbnicy.”Dyskusja i zakończenie konferencji godz. 18.30Koncert muzyki poważnej

Godz. 19.00-20.30

Kaplica Różańcowa

Koncert kwartetu smyczkowego „Akademos”PROGRAM

Stefan Kisielewski – Kwartet smyczkowy

Andrzej Panufnik – III Kwartet smyczkowy – „Wycinanki”

Sofia Gubaidulina – Trio na skrzypce, altówkę i wiolonczelę

Dymitr Szostakowicz – VIII Kwartet smyczkowy op.110WYKONAWCY

Kwartet Akademos:

Anna Szabelka – skrzypce

Joanna Cogiel – skrzypce

Aleksandra Batog – altówka

Danuta Sobik-Ptok – wiolonczela
Prowadzenie: Dorota Bywalecźródło; IPN KatowiceAutor: Piotr Dudała | 08/12/2009
Komentarze
#1 | Dacce dnia 19.01.2010 17:05
Witam, określenie "kultura niezależna" odnosi sie do działalności artystów w opozycji do stanu wojennego i władz PRL. Działalność artystyczna w PRL ograniczana była np.poprzez cenzurę. Rozjechanie czołgami "Solidarności" przez Jaruzelskiego postawiło artystów w sytuacji w której musieli wybierać między przebraniem w munduru i udawaniem przed widzami że, nic się nie stało, albo zbojkotowaniem oficjalnym (czyt. prlowskich mediów). Kościół dla tej całej rzeszy artystów otworzył swoje drzwi. Można wystawiać było praktycznie wszystko. W kościele swoje prace i poglądy prezentowali często ludzie którzy byli ateistami i chrześcijaństwem mieli nie wiele wspólnego. To jest właśnie fenomen tego okresu. Ludzie w kościołach na sztukach Bryla, przy obrazach Berecia, Rodzińskiego i wielu innych mogli poczuć się przez chwilę wolnymi. W tym czasie i w tych warunkach słowo "niezależna" jest jak najbardziej na miejscu.Proponuję obejrzeć wystawę, można odkryć ciekawy fragment tak żadko wspominanej i znanej historii.
pozdrawiam
#2 | Kwiatuszek dnia 10.12.2009 09:08
Rozumiem o co chodzi w tej konferencji ale logicznie myśląc jest w nazwie tej wszytskiego brak logiki i sprzeczność myślowa. Bo jeśli mówimy o kulturze NIEZALEŻNEJ to nie można łączyć tego z KOŚCIOŁEM. Bo wtedy to już niezależna ona nie jest. Kościół kieruje się swoimi zasadami więc kultura na konferencji kościelnej jako taka nie może być np. niezależna od Kościoła.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney