Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Tańsza "Barka" w Sosnowcu!

Budowa Barki na placu Papieskim znów dzieli sosnowieckich radnych. Według wyliczeń radnych Platformy Obywatelskiej, zagospodarowanie placu będzie droższe o prawie 1,5 miliona złotych niż planowano. Nie zgadzają się, aby zadłużone miasto kosztem innych wydatków za wszelką cenę realizowało coraz droższą inwestycję. Radni lewicy nie wyobrażają sobie, by Barka nie powstała w planowanym niż wcześniej kształcie i zdecydowani są nawet zadłużać miasto. Zobacz!Hałas wokół przebudowy placu Papieskiego nie cichnie. I choć mieszkańcy sosnowieckiego Zagórza są zgodni, że trzeba zmienić oblicze tego miejsca w sosnowieckiej radzie Barka i teren wokół niej, zamiast łączyć, wciąż dzieli. - Budżet miasta jest w stanie tragicznym, więc jak już po wszystkim tniemy, to przynajmniej tam nie podnośmy - uważa Arkadiusz Chęćiński, radny PO z Sosnowca. Bo przebudowa papieskiego placu zdrożała o prawie półtora miliona. I zamiast czterech, będzie kosztować ponad 5 milionów złotych."Nie" temu powiększaniu dziury w kasie miasta mówią radni opozycji, którzy nie rozumieją postawy kolegów z SLD. - Oni twierdzą, że ta inwestycja
jest niepotrzebna. My mówimy tak, żeby ten plac oddać mieszkańcom, żeby zacząć od parku, od trawników, od placów zabaw - mówi Chęciński.Władze przebudowę placu rozpoczęły jednak od Barki. Nie mniej kontrowersji budzi także budowa kalendarium pontyfikatu papieża Polaka wokół pomnika. Nie chcą z tego rezygnować radni lewicy. - Jest to oczekiwane ze strony tych mieszkańców, którzy w tym placu upatrują nawiązania do historycznej wizyty Jana Pawła II - podkreśla Tomasz Bańbuła, radny SLD z Sosnowca.Mieszkańcy przyglądają się temu politycznemu sporowi o papieski plac i mają też swoje propozycje, aby miejsce lepiej zagospodarować za mniejsze pieniądze.Władze miasta sprawy drożejącej wizytówki sosnowieckiego Zagórza nie chciały komentować.Jak twierdzi lokalny dziennikarz prezydent i radni lewicy na tej kosztownej inwestycji chcą ugrać coś dla siebie. - Podejrzewam, że lewica będzie się bratać z kościołem w Sosnowcu mocniej, bo zbliżają się wybory samorządowe, to jest krok właśnie w tą stronę, bo kościół lewicę wspierał i na to lewicowi radni i prezydent liczą - uważa Przemysław Ruta, dziennikarz portalu e-sosnowiec.pl.Zanim Barka stanie się areną koncertów, pierwsze skrzypce na placu Papieskim grają lokalni politycy. Mieszkańcy liczą, że w tym sporze z papieżem w tle, o ich oczekiwaniach radni nie zapomną.źródło: TVS
Autor: Redakcja | 14/12/2009
Komentarze
#1 | Gość dnia 18.12.2009 15:48
A mnie denerwuje całe to stawianie pomników i in. w miejscu, gdzie budują barkę, powinien powstać ośrodek sportu, boisko, korty, może basen, plac zabaw - żeby dzieci z otaczających blokowisk miały co robić cały rok zamiast siedzieć przy koputerze albo szlajać się po klatkach... czemu nikt na górze na to nie wpadł ? Zanim przyjechał papież na tym placu były dwa dzikie boiska do piłki nożnej i do gry w kosza... i to było fajne Smile a teraz jest tam wychodek dla piesków... myślę, że zamiast kolejnego pomnika lepiej uczcilibyśmy pamięć papieża stawiając taki ośrodek jego imienia...
#2 | kogel-mogel, dnia 18.12.2009 05:37
3 X tak! dla ścieżek rowerowych! i
3 X nie! dla barki Noego! no, chyba że w celu szybkiej ewakuacji do jakiegoś lepszego miejsca na ziemi
#3 | anonim dnia 17.12.2009 20:27
żenua, wstyd panowie księża!
#4 | Alex dnia 17.12.2009 19:14
Oczywiście, że Kuria powinna partycypować w kosztach. Z całym szacunkiem do Kościoła, ale to chyba lekka przesada.
Obejrzałem wypowiedź radnego Bańbuły (byłego sekretarza KM PZPR) w TV Silesia. To wprost niemożliwe, jak jest za barką. Ciekawe, co mówił dwadzieścia lat temu. Może znalazłyby się jakieś zachowane archiwa naszych "komuchów", gdzie wypowiadają się na temat kościoła. To byłoby bardzo ciekawe Towarzysze, nieprawdaż?
#5 | Karol Winiarski dnia 17.12.2009 18:58
4,2 mln inwestycja miała kosztować kilka miesięcy temu. Teraz koszt wzrósł do prawie 5,5 mln zł. Ta suma w całości ma pochodzić z budżetu Sosnowca. To dość dziwne, że Kościół, który jak sam przyznaje ks. Jarosław Kwiecień jest zainteresowany tym tematem, nie zamierza w żaden sposób partycypować w jego kosztach.
#6 | radni zaradni dnia 17.12.2009 12:32
za 200000 do 300000 PLN/rok każdy chce "praktykować"
#7 | co prawda, to prawda dnia 16.12.2009 21:17
ś.p. Biskup Śmigielski mawiał:

"że jak rządziła w Sosnowcu prawica (lata 1990-94), to była wierząca, ale mało praktykująca, natomiast jak rządzi lewica to jest niewierząca, ale za to praktykująca"! (lata 1994-2008)
#8 | Jacek dnia 16.12.2009 21:11
Historia lubi się powtarzać Panie Dziurowicz. Pomogło w 2006r., to może pomoże w 2010?
#9 | Oni przetarli szlaki... dnia 16.12.2009 21:09
Przy okazji przypominamy artykuł Grzegorza Dziurowicza "Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II społeczny, czy prezydencki?...", który ukazał się w serwisie 2 stycznia 2006r.

Od pewnego czasu część społeczności Sosnowca dystansującej się od postkomunistycznych korzeni zaskoczona jest pojawieniem się tzw. r Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła IIr1;. Postanowiłem przyjrzeć nieco bliżej Komitetowi i podzielić swoimi spostrzeżeniami w tej sprawie.

Genezę powstania komitetu odnalazłem na stronie internetowej Urzędu Miasta Sosnowca, gdzie zamieszczona jest Decyzja nr 137 Prezydenta K. Górskiego z dnia 2 listopada 2005r., który postanawia w §1 decyzji powołać Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II w składzie:

1. Emilian KOCOT - Przewodniczący (bezpartyjny, ordynator w Szpitalu Miejskim nr2, brat proboszcza parafii św.Joachima w Zagórzu)

2. Jacek Kaźmierczak - Wiceprzewodniczący (członek klubu radnych SLD, Wiceprzewodniczący RM)

3. Ks. Jarosław Wolski - Wiceprzewodniczący ( proboszcz parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Zagórzu, kapłan biznesmen, jedyny ksiądz w Polsce, który złożył deklarację przynależności do postkomunistycznej SDRP)

4. Tomasz Bańbuła - członek klubu radnych SLD, ostatni pierwszy sekretarz KM PZPR w Sosnowcu z1989r, wyprowadzony z kopalni Sosnowiec w latach 1980,).

5. Ks. Tadeusz Grodek - (proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Zagórzu),

6. Bogusław Kabała - ( członek klubu radnych SLD, Przewodniczący RM, aktywista na rzecz Ireneusza Sekuły w Sosnowcu, przyjaciel wroga Polski Wsiewołoda Wołczewa , sekretarz propagandy Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach w 1980r),

7. Ks. Tadeusz Kamieński - (proboszcz parafii św. Floriana w Zagórzu),

8. Ks. Stanisław Kocot - (proboszcz parafii św. Joachima w Zagórzu, brat Emiliana Przewodniczącego Komitetu),

9. Ks. Stanisław Łyp - (proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Zagórzu)

10. Ks Grzegorz Noszczyk

11. Maciej Ormowski - (radny, członek klubu radnych SLD, ordynator w Szpitalu Miejskim nr2 w Sosnowcu ).

12. Andrzej Równicki - (człowiek Prezydenta K.Górskiego w Komitecie, naczelnik Wydziału Kultury Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego Sosnowcu)

13. Michał Smolucha - (członek klubu radnych SLD),

14. Anna Sporyszkiewicz - (radna, aktywistka Partii Demokratycznej)

15. Wiesław Suwalski - (członek klubu radnych SLD, w Sosnowcu z1989r, bliski współpracownik Ks. Jarosława Wolskiego).

16. Witold Ślęzak - (radny bezpartyjny faktycznie nieformalny radny SLD)

Uwaga! Kursywą zaznaczyłem dopiski własne.

W dalszej części swojej Decyzji nr 137 Prezydent K.Gorski postanowił:

- w pracach Komitetu mogą uczestniczyć przedstawiciele środowisk twórczych, biznesu, oraz inne osoby wspomagające przedsięwzięcie merytorycznie lub materialnie.

- w zakresie organizacyjnym Komitet wspiera naczelnik Wydziału Kultury Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego,

- w zakresie obsługi finansowej Naczelnik Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego,

- w zakresie obsługi realizacji prac kierownik Pracowni Projektowo Urbanistycznej i Plastyk Miejski

Jak widać Decyzja 137 Prezydenta K.Gorskiego będzie faktycznie wykonywana przez komórki UM Sosnowca. Wymieniony w §1 decyzji Prezydenta Komitet nie jest potrzebny do wykonania decyzji to oprawa polityczno-propagandowa Decyzji Prezydenta K.Górskiego. Komitet to ciało, do uzasadnienia w nazwie słowa Społeczny, czyli ten, który poprosi Prezydenta o przecięcie wstęgi, a biskupa sosnowieckiego o poświęcenie pomnika w imieniu społeczności ( mieszkańców) miasta Sosnowca. Komitet (nazwa Komitet to atawizm u K.Górskiego) powołał, i jego kontrowersyjny skład ustalił Prezydent K Górski. Nazwa Społeczny Komitet jest myląca i nie prawdziwa, ponieważ inicjatywa budowy pomnika nie jest oddolną inicjatywą obywatelską, lecz jest wynikiem politycznych kalkulacji Prezydenta.

W przeprowadzonej przeze mnie rozmowie telefonicznej z Przewodniczącym Komitetu dr E.Kocotem , uzyskałem potwierdzenie wykorzystania działalności Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II w kampanii wyborczej SLD w wyborach do samorządu miejskiego i Prezydenta Miasta w 2006r. Stąd pośpiech w wykonaniu przedsięwzięcia do 14 czerwca 2006r. Innym uzasadnieniem dla tak powołanego Komitetu jest wg anonimowego urzędnika miejskiego docenienie promocji miasta związanej z wizytą papieża, co uzasadnia przeprowadzenie tej inicjatywy głównie z środków kasy miejskiej.

Uważam, że działalność Komitetu nie wynika z potrzeby serca, lecz z zapotrzebowania politycznego.

Aktualnie na rzecz Komitetu Rada Miejska wyasygnowała 50 tys.zł z pieniędzy miejskich, nikt z jego członków nie poparł tej inicjatywy choćby 1 groszem.

Udział księży z Zagórza w Komitecie świadczy o ich służebnej roli i pewnej dyspozycyjności w stosunku do Prezydenta K.Górskiego. Nie mnie sądzić, czy to właściwa decyzja? Być może otrzymali od biskupa sosnowieckiego odpowiednią zgodę pomimo jego wypowiedzi na stronach internetowych kurii cyt:

r30;r1;Proponowano tradycyjny pomnik, nadanie imienia Jana Pawła II placowi pod dworcem PKP w centrum Sosnowca, wręczenie symbolicznych kluczy od miasta Papieżowi. Powiedziałem, że to niepotrzebne. Pomnikiem ku czci Ojca św. Będzie wzrost czytelnictwa prasy katolickiej 100 procent.r1;r30;.

Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że wśród członków Komitetu nie ma ani jednej osoby, która w Sosnowcu uczestniczyłaby czynnie latach 1980 r11; 1990 w działalności na rzecz przywrócenia niezbywalnych praw osoby ludzkiej, o co upominał się w naszym imieniu u totalitarnej władzy polski papież Jan Paweł II, natomiast nie brakuje tych, którzy aktywnie popierali socjalistyczny totalitaryzm.

Prezydent wyręczył społeczność miasta i biskupa sosnowieckiego. Myślę, że zamiast Prezydenckiego Komitetu Wyborczego działającego pod nazwa Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II powinna powstać powszechna inicjatywa społeczna diecezji sosnowieckiej upamiętniająca jej wielki dzień 14 czerwca 1999r. Inicjatywa, która powinna być poparta przez autorytet biskupa ordynariusza. Byłoby wspaniale gdyby Jego Eminencja biskup ordynariusz A.Śmigielski zechciał taką inicjatywę otoczyć swoją opieką i nadzorem.

Grzegorz Dziurowicz.

Obecnie przybyło 3 nowych członków i komitet liczy 19 członków. Przybyli: ks. Czesław Tomczyk - Kanclerz Kurii, Wilhelm Zych - działacz gospodarczy i Janusz Kaczor Skarbnik Miasta Sosnowca.
#10 | anonim dnia 16.12.2009 11:40
to skandal, jak chcą tej góry złomu i betonu to nich płacą z własnych prywatnych pieniędzy.
wara od moich podatków - nie życzę sobie marnowania ich na utopie która do niczego nie służy ( a koncerty na powietrzu w klimacie, gdzie nawet 2 miesiące lata nie zawsze bywaja ciepłe - to obraza myślących ludzi . 5 min dalej na ul. Kosynierów jest nieczynny od kilku lat basen DORADO - na pewno potrzeba mniej, by zaczął znowu działać z pozytkiem dla dzielnicy i miasta przez cały rok
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney