Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


LOTNISKO W PYRZOWICACH NA RAZIE BEZIMIENNE

Jedno lotnisko, dwóch kandydatów na patrona. Zaczyna się kolejna runda w walce o to, czyje imię przyjmie port lotniczy w Pyrzowicach. Głównych kandydatów jest dwóch: Wojciech Korfanty ze Śląska i Jan Kiepura z Zagłębia. Choć nic nie jest przesądzone to szala zwycięstwa jakby przechylała się ku zachodniemu brzegowi Brynicy. W Górnośląskim Związku Metropolitalnym ma się odbyć głosowanie rezolucji w sprawie patrona. Gotowy już projekt wymienia tylko Korfantego.Korfanty kontra Kiepura decydujące starcie o lotnisko w Pyrzowicach, a ściślej o patronat nad nim. Spór toczy się między miastami Zagłębia i Śląska. Choć ich władze twierdzą, że to nie spór tylko debata. - Myśmy rok temu wypowiedzieli się o propozycji nadania nazwy lotnisku w Pyrzowicach imieniu Kiepury. Taką inicjatywę podjęły również środowiska śląskie odnośnie Korfantego i obie propozycje będą prawdopodobnie przedstawione do rozważenia dla właściciela lotniska - stwierdza Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca. Prawdopodobnie. Jednak póki co projekt rezolucji GZM-u jest jeden. A w nim jedno nazwisko. - W projekcie jest mowa o Wojciechu Korfantym. Z racji tego, że jest to rok Wojciecha Korfantego w naszym regionie i jest to człowiek, który akurat działał na rzecz demokracji, chadek, znana postać w Europie, bardziej w Europie niż w Polsce - wyjaśnia Andrzej Stania, prezydent Rudy Śląskiej.Bzdura - odpowiadają zwolennicy chłopca z Sosnowca, który ich zdaniem jest kandydatem doskonałym. - Jest to zasługa dla regionu, musi on pochodzić z tego regionu i oczywiście musi być rozpoznawalny. No w tym przypadku Korfanty nie jest tak rozpoznawalny jak Kiepura - uważa Artur Żakowski z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.Kto jest bardziej rozpoznawalny? To kwestia domysłów, bo badań opinii nikt nie przeprowadził. Co więcej, wcale nie jest powiedziane, że lotnisko musi mieć patrona, choć większość go ma. I tak patron warszawskiego Okęcia to Fryderyk Szopen, a krakowskich Balic - Jan Paweł II. Nad lądowaniami we Wrocławiu czuwa Kopernik a w Gdańsku Lech Wałęsa. Pyrzowice zajmują miejsce wśród lotnisk bezimiennych razem z podrzeszowską Jesionką.


Patron jest potrzebny - mówi Jerzy Gorzelik z Ruchu Autonomii Śląska i proponuje trzeciego kandydata - Karola Godulę. - System
się zmienił, ciasnota poglądów jednak pozostała. Ja mam wrażenie, że tak zwane śląskie elity znają jednego, góra dwóch wybitnych Górnoślązaków - mówi.I w ten oto sposób wybitne postaci choć przeszły do historii to wciąż rządzą. Rządzą i dzielą. Na lewym brzegu Brynicy. - Ta mania żeby wszędzie dawać Korfantego Ziętka na przemian to jest żałosne - uważa Gorzelik. I na prawym brzegu Brynicy. - Przedstawiciel Sosnowca jest również w GZM-ie i albo pan prezydent Górski jest figurantem albo podejmie skuteczne działania - oznajmia Jarosław Pięta, poseł PO. Tyle, że skuteczne działania w tej sprawie może podjąć tylko Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, bo to ono jest właścicielem lotniska. - Mówiąc krótko: nie odrzucamy, będziemy się zastanawiać - stwierdza Cezary Orzech, rzecznik prasowy GTL-u.A jest się nad czym zastanawiać. Bo patron może lotnisku pomóc, ale nie tak bardzo jak na przykład szybka kolej czy nowy pas startowy.źródło: TVS

Autor: Piotr Dudała | 14/12/2009
Komentarze
#1 | zniesmaczony dnia 16.12.2009 14:05
broń panie boże nie bronię p.Górskiego,ale czy p.Pięta nie szedł razem,"ramię w ramię" z p. prezydentem,a możecie mnie przypomniec ,kto był pomysłodawcom tej nazwy?
#2 | Już wkrótce dnia 16.12.2009 14:00
Już niedługo na koszulkach hokeistów i piłkarzy Zagłębia będzie logo i napis Silesia. I to nie jest niestety wcale żart!
Hej kibice, jak się Wam to podoba?
#3 | Z Klanu Ryś dnia 16.12.2009 09:33
To najlepszy przykład ile będziemy mieli do powiedzenia we wszystkich sztucznych tworach w których będziemy ze Ślązakami. Niby wszystko odbywa się demokratycznie, każdy ma prawo głosu, ale w dwudziestokilku osobowym ciele Zagłębie ma głosówr30; 4. Tak samo rdemokratycznier1; byłby głosowane wszystkie inwestycje ze wspólnego budżetu. W przypadku patrona lotniska dobrze się stało, że nie zostanie nim Chłopak z Sosnowca, bo jak do tej pory tak w świecie nazywany jest nasz Janek. W sytuacji gdyby został patronem portu lotniczego rKatowicer1; zacząłby się wszystkim nie zainteresowanym kojarzyć z Katowicami stracilibyśmy nawet ten zagłębiowski przyczółek. A tak my mamy Janka Kiepure a oni Mirka Szołtyska i patefon ujka Ericha, tego się trzymajmy!
#4 | Mike dnia 16.12.2009 08:49
Górski podpisał petycję o nadanie imienia Kiepury lotnisku..jak to się niby ma do jego głosowania w tej sprawie??!! robi z nas idiotów!
#5 | fee dnia 16.12.2009 08:05
SPRAWDZONY KAMELEON DAŁ C I A Ł A.
#6 | ludek dnia 16.12.2009 07:01
,,Decyzję w tej sprawie JEDNOGŁOŚNIE podjął we wtorek zarząd Górnośląskiego Związku Metropolitalnego".
Chwila moment !
Czy ten Górnośląski Związek Metropolitalny działa legalnie i zgodnie z prawem ?????
Czy SAMOZWAŃCZY ZARZĄD takiego ZWIĄZKU ma prawo podejmować tego typu decyzje ???
#7 | anonim dnia 15.12.2009 23:54
Tyle jest warte słowo Górskiego, a nawet podpis złożony publicznie pod okiem kamery !
źródło GW:
"Logo metropolii znajdzie się na wszystkich dokumentach miast wchodzących w skład GZM-u, na urzędowych wydawnictwach i materiałach promujących wydarzenia, które organizują poszczególne gminy. A lotnisko w Pyrzowicach ma nosić imię Wojciecha Korfantego
Decyzję w tej sprawie JEDNOGŁOŚNIE podjął we wtorek zarząd Górnośląskiego Związku Metropolitalnego".
#8 | Orzeszku... dnia 15.12.2009 22:07
- Sprawa nazwy wraca co jakiś czas. Cieszymy się z zainteresowania lotniskiem, ale w zeszłym roku opracowaliśmy nowe logo i przyjęliśmy, że na co dzień posługujemy się nazwą "Katowice Airport". Naszym najważniejszym problemem jest teraz promocja lotniska i ściągnięcie tu nowych przewoźników. Zmiana nazwy może wprowadzić tylko niepotrzebne zamieszanie - mówi Cezary Orzech, rzecznik prasowy GTL-u.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney