Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Katedralne łańcuchy

O łańcuchach, które w 1967 roku zagrodziły wiernym (na szczęście na króbko) możliwość wejścia do dzisiejszej bazyliki katedralnej pisaliśmy już kilkakrotnie. Dzisiaj przypominamy tę historię, prezentując historyczne znalezisko. Łańcuchy były jednym z "bohaterów" obchodów tysiąclecia chrztu Polski w 1967 r. Do Sosnowca na uroczystości przyjechali wtedy m.in. kardynał Stefan Wyszyński i późniejszy papież, Karol Wojtyła.

Pod datą 21 maja 1967 roku Wyszyński napisał w kronice parafialnej m.in. "Dziękujemy za braterskie powitanie pełne przywiązania żelaznymi łańcuchami do hierarchii i Kościoła". Było to nawiązanie właśnie do łańcuchów, którymi chciano zagrodzić wiernym drogę do kościoła. I chociaż mówiono, że łańcuchy zostały złożone jako wotum na Jasnej Górze, okazuje się, że znalazły się one w Muzeum Braci Chmielarskich w Krzepicach. Odkryli je zupełnie przypadkowo, podczas wycieczki, sosnowieccy PTTK-owcy, Tadeusz Feist oraz prezes Stanisław Czekalski. Ksiądz Wacław Chmielarski, kustosz muzeum, wyjawił "tajemnicę" odnalezienia się łańcuchów w Krzepicach. - W latach sześćdziesiątych pracowałem w parafii sosnowieckiej. Byłem bezpośrednim świadkiem odpiłowania tych łańcuchów. Potem zjawiło się u mnie UB i chciało je zabrać. Przewidziałem coś takiego i wcześniej niewielki fragment tych łańcuchów przekazałem do kurii. Mogłem więc powiedzieć prawdę, że łańcuchy są w kurii - wspomina ksiądz Chmielarski w rozmowie z jedną z gazet. Łańcuchy zaś naprawdę trafiły do Krzepic. Ksiądz Chmielarski jest przekonany, że właśnie specjalnie pod kątem ich ochrony przed zniszczeniem, wymyślono kamuflaż i ogłoszono informację, że łańcuchy są w Częstochowie. Dzięki staraniom obecnego proboszcza katedry, ks. Jana Gaika oraz bp. Grzegorza Kaszaka, który razem z proboszczem pojechał do Krzepic, łańcuchy z powrotem są w Sosnowcu. W przyszłości znajdą się w specjalnej gablocie w katedrze.ks. Jarosław KwiecieńPs. Bardzo się cieszę, że część łańcuchów wróciła do Katedry. Serwis sosnowiecfakty.pl na też w tym swój udział. Było spotkanie z p. Tadeuszem Feistem, telefony do ks. Gaika, ks. Chmielarskiego i Stanisława Czekalskiego... Pojawił się też tekst.Piotr Dudała

Autor: Piotr Dudała | 16/12/2009
Komentarze
#1 | FK do Zygmunta dnia 18.12.2009 20:50
Drogi Zygmuncie, całkowicie się Toba zgadzam i popieram w całej rozciągłości. Dla uzupelnienia dodam jeszcze że Caritas Diecezji Sosnowieckiej organizuje wigilię dla bezdomnych i biednych z terenu Sosnowca i całej diecezji sosnowieckiej.
Wigilia odbędzie się we wtorek, 22 grudnia o godz. 13.00 w Domu Katolickim przy sosnowieckiej katedrze. Organizatorzy liczą na obecność ok. 250 osób. To co napisałem jest słuszne i zgodne z obowiazującym tu profilem aczkolwiek, tak samo jak Twój wpis, ma się do tematu głownego, jak pieść do nosa.

#2 | Zygmunt dnia 18.12.2009 17:52
Ksiądz Profesor Wacław Chmielarski, kustosz muzeum Krzepic, był kiedyś wikarym w kościele Św. Tomasza na Pogoni, zapewne zna Księdza Prałata Jana Szkoca. Są jeszcze osoby, które pamiętają Go z tamtego okresu i dobrze wspominają.
#3 | KF dnia 18.12.2009 07:39
Podobnie jest z tzw. barką. Mieszkam na Gwiezdnej,czyli bezpośrednio przy budowie tego obiektu. Prosze mi wierzyc, zdecydowana więkoszość osób,które coś na ten temat mówią, nie jest z tego zadowolona, uwazając że miasto na co innego powinno wydawać pieniadze. Nawet podobno kiedys próbowano organizować zbiórkę pieniężną na ten cel, ale szybko zakończyła sie klapą. A na forum możemy przeczytać, jak to się bardzo cieszymy, jesteśmy radośni i nie możemy sie doczekać końca budowy...Jakbym czytał w latach 80-tych Trybunę Robotniczą, tekst sobie, rzeczywistość sobie...
#4 | Starzykowska do Dudały dnia 17.12.2009 19:48
Panie Dudała czy Pan czytuje czasami o czym pisują tu internauci ? Odnoszę coraz większe wrażenie że chodzi tylko o to aby wejść na portal było dużo a sens jakichkolwiek dyskusji jest absolutnie żaden - najważniejsza jest Pańska osobista samokreacja i samouwielbienie Pańskich poczynań.
Przykłady - cała seria, wydaje mi się grzecznych pytań, wskazujących na wyraźnie rzucające się nieścisłości zwiazane z tematem "Łańcuchów" Począwszy oda dość mglistych relacji ze zdarzeń, braku stanowiska z Jasnej Góry a skończywszy na wyglądzie "cudownie" odnalezionych, pokazanych łańcuchów.
Wielu ludzi oczekiwaloby na jakieś konkretne wyjaśnienia lub próby dojścia do prawdy - Pan, jak jakąś mantrę bez przerwy powtarza te same ogólne opowiastki i po raz kolejny cytuje wpis kardynała Stefana Wyszyńskiego - "Dziękujemy za braterskie powitanie pełne przywiązania żelaznymi łańcuchami do hierarchii i Kościoła". Proszę Pana z tego nic nie wynika, ten wpis mogł mieć charakter wyłącznie kurtuazyjny - wmawia Pan nam że Kardynał osobiście piłował te łańcuchy ? Przecież z innych relacji wynika że łańcuchy były od strony Kolwalskiej a Dostojnicy wchodzili po schodach wejściem głównym - przecież są archiwalne zdjęcia. Myślę że w Katowickim IPN pewnie można pogrzebać w starych papierach i coś znaleźć. Szczególnie w temacie tej opowiastki jak to UB szukało potem tych łańcuchów... ciekawe po co ??? Przecież do komuchow i ubeków kraj wtedy należał, robili co chcieli, więc po grzyba im były potrzebne jakieś łańcuchy z ktorymi "podobno" nie mieli nic do czynienia.
#5 | Sosnowiczanin dnia 17.12.2009 15:28
We wszystkich opisach łańcuchy te przedstawiane były jako, "ogromnych rozmiarów łańcuchy jakby od kopalnianej windy" a na tych na zdięciu co najwyżej jamnika mozna uwiązać. Czy to aby na pewno te same? Proponuje poszperać troszke w arciwalnych fotach i porównać, żeby nie było blamażu.
#6 | . dnia 17.12.2009 14:42
na szczęście na króbko)
literka - ,,t"
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney