Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Uczczą godnie urodziny króla Kazimierza

W nadchodzącym roku przypada 700-lecie urodzin Kazimierza Wielkiego. To król, który w Będzinie zbudował zamek i nadał miastu prawa miejskie. Stowarzyszenie "Ratujmy kościół na Górce" wystąpiło więc z apelem do wszystkich instytucji i mieszkańców, aby zgłaszali swoje pomysły uczczenia pamięci i zasług władcy.


Inaugurację obchodów zaplanowano na 4 stycznia. Będzie koncert, wernisaż fotografii związanych z kościołem św. Trójcy. Jest już także wstępny plan dalszych obchodów. - Chcemy wydać książki o związkach króla z Będzinem, które pisze będziński historyk, myślimy także o odsłonięciu przy kościele obelisku, upamiętniającego władcę. Jest też pomysł na dyktando staropolskie, wzorowane na fragmentach kroniki Jana Długosza z okresu rządów króla Kazimierza - wylicza Sławomir Brodziński, inicjator obchodów królewskich urodzin.W przeddzień rocznicy urodzin króla, 29 kwietnia, ma odbyć się uroczysta msza święta.Swoim pomysłem Brodziński podzielił się z księdzem Andrzejem Stępniem, proboszczem parafii św. Trójcy. Księdzu pomysł bardzo się spodobał.- Okazało się, że tak naprawdę niewielu mieszkańców kojarzy postać króla Kazimierza w Będzinie z innym zabytkiem niż zamek. A przecież nasza świątynia, leżąca tuż obok zamku, także powstała z inicjatywy i w czasach króla Kazimierza. Był to pierwszy w mieście kościół parafialny i jednocześnie kaplica zamkowa - mówi ksiądz Stępień.Do kościoła mają też powrócić witraże, usunięte na początku XX w., bo zaciemniały świątynię. Jeden ma być związany właśnie z postacią króla Kazimierza.red. Magdalena NowackaAutor: Redakcja | 27/12/2009
Komentarze
#1 | rk dnia 29.12.2009 15:44
jak w 99 roku szykowano wizytę Jana Pawła II w Polsce to też było sporo wątpliwości ws. sponsorów i udziału polityków, wtedy głos Watykanu i Episkopatu brzmiał: ochotnego dawcę Bóg miłuje.
Każdemu może coś się nie podobać, ale co nam do tego, skoro wierzymy to przecież wiemy że i tak zostaniemy nagrodzeni. Nawet jak nie siedzimy w pierwszej ławce.
#2 | do parafianin dnia 29.12.2009 11:17
Co Ty parafianinie nie wiesz, że może i on tam działa ale jak kret... Może kopie pod kimś i w tajemnicy przed innymi... To taki niby katolik Smile)))
#3 | parafianin dnia 29.12.2009 11:14
Pan B. działał w parafii św.Trójcy? To dziwne bo od lat należę do tego kościoła, chodzę w każdą niedziele i święta, na nabożeństwa różańcowe, gorzkie żale i inne, ale tego pana nie widuję. Tylko podczas mszy z racji obchodów święta odzyskania niepodległości siedzi w pierwszej ławce, drugiej czasem trzeciej. Trzeba się pokazać potencjalnym wyborcom.
#4 | @r k dnia 29.12.2009 07:08
po prostu oficjalnie popierają tego i owego
#5 | pytek dnia 28.12.2009 22:43
Kto się jeszcze kryje się za ks. Stępniem?
#6 | Marzena dnia 28.12.2009 21:17
obchody są rozwojowe, będzie można obchodzić rocznicę chrztu Kazmierza Wielkiego, I Komunii św., wstąpienia na tron, śmierci,
#7 | Wiktor dnia 28.12.2009 21:05
Na Kazimierzu i to wielkim można daleko zajechać!
#8 | anonim dnia 28.12.2009 20:34
Wciagnął też Starostwo i Urząd Marszałkowski!
#9 | obserwator dnia 28.12.2009 19:17
Kampania na całego! No to Brodziński ostro zaczął. Wykorzystuje do tego Kościół. Nieźle.
#10 | ad vocem dnia 28.12.2009 19:14
Znowu dają się niektórzy Księża wykorzystywać, tym razem postkomunie. Jak można w kościele z ambony wymieniać nazwiska postkomunistów, którzy wciąż są wierni swoim komunistycznym (tzn.= ateistycznym) poglądom. Komunizm to ateizm. Ateizm to walka z Kościołem, krzyżem, wiarą. Niech Ks.A.Stępień zobaczy co mówią i robią w sprawie krzyży liderzy partii postkomunistycznych... koledzy jego znajomych postkomunistów.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney