Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj













Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Bara, bara

No i stało się. Myślałem, że to, co przez cały czas uważałem za mało śmieszny żart, zostało zapomniane i raz na zawsze zamiecione pod szafę. Ale skąd! Żart okazał się prawdą i wylazł spod tej szafy w chwili, kiedy najmniej się tego spodziewałem - napisał red. Arkadiusz Kaczor 13 maja br. w serwisie e-sosnowiec.pl. O co chodzi? O barkę, na której tyle pióra stępiłem, i na którą tyle gorzkich żali wylałem, że w końcu uwierzyłem, iż więcej nie będę tego musiał robić. Ale się, głupi, myliłem - dodaje!



Jedno trzeba Kazimierzowi Górskiemu przyznać - uparty to on jest. Sprytny również, bo na tyle dobrze ostudził emocje kipiącej opinii publicznej, że jak teraz wypalił z przetargiem, to wszyscy leżą i kwiczą. Na czele z radnymi, którzy o wszystkim dowiadywali się z doniesień medialnych. To ci dopiero polityczne zaskoczenie. Szkoda jedynie, że przez ten czas, kiedy o barce była cisza, prezydent nie doszedł do wniosku, że jego pomysł to nic innego jak gwałt na zdrowym rozsądku.



W tym wypadku przysłowie „mieć jak u Pana Boga za piecem" nabiera nowego wymiaru. W Sosnowcu bowiem powinno się nieco zawęzić rozumienie powiedzenia do: „u Kazia za piecem". Dzięki temu w pełni można oddać zasady, na jakich otacza się opieką Kościół, pod pozorem dbania o duchową kondycję mieszkańców stolicy Zagłębia. Troska urosła jednak do takich rozmiarów, że pewnie nawet księża się dziwią, że tak dobrze jest w tym Sosnowcu. Zatem nie ogarniam zupełnie po co łechtać po stopach kogoś, kto bez łechtania samopoczucie ma wyśmienite. No bo co inaczej? Jaki jest cel stawiania betonowej barki w samym środku placu? Nigdy nie uwierzę, że to wszystko dla potrzeb religijnych. Bo co jak co, ale katolicy z nas są tacy, jak z koziej dupy trąba. Iść pomamrotać paciorek, żeby ksiądz widział, a po wyjściu z Kościoła dalej swoje.



Dziwi mnie jeszcze jedno: dlaczego nikt nie zapytał, co ma w tej kwestii do powiedzenia nasz nowy biskup. Wszak przy okazji niedawnej wojenki o zmianę nazwy ulicy Armii Ludowej na ks. bp Adama Śmigielskiego wypowiadał się bardzo rozsądnie, że nie tędy droga na okazywanie szacunku. Ciekawe co rzekłby w sprawie nieszczęsnego statku widmo, którego nikt jeszcze nie widział, a wszystkim równo daje się we znaki.



Jeszcze jedno. Dwa razy na własne uszy słyszałem, jak Kazimierz Górski zarzekał się, że nie wyda ani złotówki, jeśli drugiej nie dostanie z Unii Europejskiej. Rozumiem przez to, że do naszego statku koledzy z Europy również się dorzucą? Bo przecież chyba nie w ten sposób będziemy konsumować naszą nadwyżkę budżetową, o którą tak bardzo troszczy się prezydent? Chyba, że wkradła się mała niekonsekwencja. Tyle, że panowie radni z pewnością o niej przypomną, na co z niecierpliwością liczę. Skutek będzie żaden, ale przynajmniej sumienie spokojniejsze.



Na głos rozsądku nie ma bowiem co liczyć, bo tak jak już wyżej wspomniałem, leży gdzieś zgwałcony. Dlatego chyba trzeba będzie odpuścić, ba nie daj Bóg dopadnie mnie syndrom kłującego serca. Na Placu Papieskim w życiu nie byłem i nic nie wskazuje na to, żebym się tam wybrał. Tym bardziej, żeby popatrzeć sobie na betonowy symbol katolickiej hipokryzji. Ścierpieć tylko nie mogę, że skrobnie mnie on po kieszeni tak samo, jak wszystkich innych płacących podatki mieszkańców Sosnowca. Kościół podatków nie płaci, a mimo to dogadza mu się jak tylko można. My płacimy, a w zamian się nas denerwuje. Czegoś tu zatem nie rozumiem. Ale cóż, nikt nie mówił, że wszystko musi być jasne. Dlatego cisza nad tą trumną. Amen.



Arkadiusz Kaczor, e - sosnowiec.pl










Autor: Redakcja | 27/12/2009
Komentarze
#1 | anonim dnia 01.01.2010 15:05
To może właśnie towarzysz Górski tą inwestycją chce zaszkodzić beatyfikacji Jana Pawła II ?
Przecież jest to pogrobowiec tych co wiązali łańcuchem drzwi do katedry! A swoją drogą to naprawdę wielki chichot historii że sosnowiecki kościół aż tak brata się z post komuchami, spadkobiercami tych którzy chcieli go zniszczyć.
Czyżby i tu obowiązywała zasada "pieniądz nie śmierdzi" ? W dłuższej perspektywie czasu kościół jednak na tym straci, bo ludzie już szemrają i zapamiętają o tej czerwono-czarnej koalicji
#2 | anonim dnia 30.12.2009 10:39
Ks. prałat Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, pytany przez Radio Watykańskie w słynnej sprawie kościoła w Gdyni, powiedział: "przed beatyfikacją dozwolone są jedynie formy kultu prywatnego, a więc indywidualne przedstawianie próśb, natomiast niedopuszczalne są jakiekolwiek formy kultu publicznego jak wystawianie ołtarzy, obrazów wskazujących na świętość jego osoby. Inicjatywy takie mogą stać się przeszkodą w procesie".
#3 | Bronisława Dudala ( nie mam nic wspolnego właścici dnia 29.12.2009 22:10
Bądź spokojny o sosnowiecki kosciół z nowym Biskupem na czele. Zachowuje się w tej sprawie bardzo normalnie. Normalnie tak jak zawsze gdy ktoś tam, robiąc sobie wzajemnie na złość, lub w ramach walki wyborczej - za państwowe lub samorzadowe pieniądze - szykuje dla Koscioła dużą i niezłą nieruchomość z zabudowaniami.
Tylko ktoś kto wczoraj wrócił z Księżyca może nie domyslać się dalszego przebiegu tej sprawy. Jak już wszystko bedzie gotowe i otwarte, nic tam nie bedzie mogło się odbyć bez zgody i nadzoru kościelnego. Wszak to prawie Ziemia Święta, Pomnik, Barka, Park, Obiekty Sportowe, Plac Papieski itd. Jeszcze miasto będzie musiało to sprzatać, utrzymywać i pilnować. Dlatego wcale się nie dziwię że to nie Kościół zabiega. Kościół spokojnie czeka na finał.
#4 | Karol dnia 28.12.2009 23:09
Chyba nie jest rzeczą normalną, że to nie sosnowiecki kosciół, a postkomunistyczne władze miasta Sosnowca zabiegają o "godne" uczczenie JPII. W mieście są 33 parafie i pewnie jeszcze więcej kościołów miejsc więc do modlitwy nie brakuje, również do i za Jana Pawła II! nie dajmy się zwaryjować!
#5 | patryk dnia 28.12.2009 22:03
Może i się nie wybierają, ale nie piszą na ten temat tekstów. Ja wyrażam własne zdanie bo osobiście jestem za zagospodarowaniem placu w nieco innej formie. Chyba, że z tej całej barki będzie amfitatr z prwadziwego zdażenia?Tylko po co w środku osiedla?W pobliżu placu gościł w listopadzie cyrk i z tej poważnej sprawy ostatnio się zrobił za sprawą lokalnych polityków!A moje pieniądze też idą na różne sprawy, których finansowaniu jestem przeciwny!
#6 | KG dnia 28.12.2009 21:56
Santo subito!
#7 | Pol dnia 28.12.2009 21:55
wielka kompromitacja to ta Bara !
#8 | patryku dej se siana dnia 28.12.2009 21:45
Kompromitacje u tak wybitnego internauty jak anonimowy patryk mozna przeżyć. W mieście jest mnóstwo ludzi którzy tam nie byli i nie wybierają się. Ciężko pracują na chleb codzienny i guzik ich to wszystko obchodzi.
#9 | ludek dnia 28.12.2009 21:40
patryk!!!!Przestań manipulować !!! :-)
,,Na Placu Papieskim w życiu nie byłem i nic nie wskazuje na to, żebym się tam wybrał. Tym bardziej, żeby popatrzeć sobie na betonowy symbol katolickiej hipokryzji. Ścierpieć tylko nie mogę, że skrobnie mnie on po kieszeni tak samo, jak wszystkich innych płacących podatki mieszkańców Sosnowca."
#10 | patryk dnia 28.12.2009 20:28
A wg. mnie redaktor A. Kaczor skompromitował się następującą wypowiedzią: "Na Placu Papieskim w życiu nie byłem i nic nie wskazuje na to, żebym się tam wybrał". Może jest przyjezdny i nie wie czy szukać na Klimontowie, czy też na Zagórzu?Jak można pisać o czymś, czego się na oczy nie widziało?Graj lepiej "redaktorze" amatorsko w piłke i pisz o sukcesach swojej drużyny w ALPN!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.




Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney