Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wniosek w sprawie ul. Arcybiskupa Cieplaka na osiedlu Syberka w Będzinie został złożony w 2009r.!

W Będzinie trwa dyskusja na temat nazw ulic. Na osiedlu Syberka, w otoczeniu kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli Sanktuarium Golgoty Wschodu, wciąż nie brak nazwisk komunistycznych działaczy, a nawet i bandziorów. Chciałbym, żeby na ich miejscu znalazły się nazwiska księży męczenników, prześladowanych na Wschodzie i Zachodzie - napisałem w grudniu 2009r.w piśmie do Marcina Lazara, Przewodniczącego Komisji ds. analizy i opiniowania nazw ulic i placów Rady Miejskiej w Będzinie.

Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem w tej sprawie odpowiedzi. Może w nadchodzącym miesiącu marcu 2015r., miesiącu Żołnierzy Wyklętych, warto wrócić do tego tematu?

Piotr Dudała
Redaktor Naczelny
serwisu SosnowiecFakty.plPan Marcin Lazar

Przewodniczący

Komisji ds. analizy i opiniowania nazw ulic i placów

Rady Miejskiej

w BędzinieW Będzinie trwa dyskusja na temat nazw ulic. Na osiedlu Syberka, w otoczeniu kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli Sanktuarium Golgoty Wschodu, wciąż nie brak nazwisk komunistycznych działaczy, a nawet i bandziorów. Chciałbym, żeby na ich miejscu znalazły się nazwiska księży męczenników, prześladowanych na Wschodzie i Zachodzie. Myślę tu o męczennikach: ks. Konstantym Budkiewiczu, Ks. Arcybiskupie Janie Cieplaku, bł. Ks. Maksymilianie Binkiewiczu, bł. Ks. Ludwiku Rochu Gietyngierze, Ks. Jerzym Popiełuszce, ks. majorze Janie Leonie Ziółkowskim oraz o ks. Prałacie Zdzisławie Peszkowskim. Szczególnie zależy mi na postaci pierwszego Metropolity Wileńskiego Arcybiskupa Jana Cieplaka, wielkiego patrioty, duszpasterza i teologa, męczennika za wiarę, kandydata na ołtarze. Od 1952 roku toczy się w Rzymie jego proces beatyfikacyjny. Moja propozycja jest następująca: uważam, że dotychczasowa ul. Władysława Kniewskiego, powinna nosić nazwę Arcybiskupa Jana Cieplaka.


Co wiemy o tej postaci i jakie są jego związki z Będzinem?
Jan Cieplak urodził się 17 sierpnia 1857r. w Dąbrowie Górniczej. Ochrzczony jednak został w Kościele św. Trójcy w Będzinie. Pochodził z rodziny robotniczej. Był synem Jacentego i Julii z domu Bugajska. W latach 1869-1873 uczył się w gimnazjum w Kielcach, a następnie studiował w tamtejszym seminarium duchownym, które ukończył w 1878r. Dalsze studia kontynuował w Akademii Duchownej w Petersburgu. Ukończył ją w 1882r. Święcenia kapłańskie przyjął 24 lipca 1881r. Został adiunktem na tej uczelni, gdzie wykładał archeologię biblijną, liturgię, teologię moralną, uczył też śpiewu kościelnego. Był też bibliotekarzem i ojcem duchownym Akademii.


W 1897r. z uwagi na sprzeciw władz rosyjskich nie został rektorem seminarium duchownego w Kielcach. Był wielokrotnie szykanowany przez zaborcze państwo ze względu na działalność patriotyczną, za wygłaszanie patriotycznych kazań i udział w manifestacjach narodowych. Wielokrotnie też był karany.
W 1901 roku otrzymał stopień doktora teologii. 7 grudnia 1908r. został konsekrowany na sufragana mohylewskiego. Od 6 sierpnia 1914r. został administratorem archidiecezji mohylewskiej. Po rewolucji lutowej w 1917r. uczestniczył w posiedzeniach Komisji Likwidacyjnej do spraw Królestwa Polskiego. 29 kwietnia 1919r. został tytularnym biskupem Ochrydy. Jako najstarszy rangą przedstawiciel kościoła rzymskokatolickiego w Rosji radzieckiej, był dwukrotnie aresztowany w latach 1920 i 1922.


W dniach 21-25 marca 1923r. sądzono go w Moskwie w pokazowym politycznym procesie wraz z 14 innymi duchownymi. W jego następstwie, został skazany na karę śmierci za „podżeganie do buntu poprzez zabobony”. Pod naciskiem światowej opinii publicznej i po ostrzeżeniu ze strony rządu polskiego wyrok wobec biskupa Cieplaka zamieniono na 10 lat więzienia. W 1924r. został on wymieniony wraz z księdzem Wincentym Balulem na Bolesława Bieruta, ówczesnego członka KGB więzionego w Polsce, późniejszego Prezydenta Polski. 9 kwietnia 1924r. wyprowadzono go z celi i samochodem przewieziono na granicę łotewską, gdzie doręczono mu przepustkę i kazano wracać do domu. Zdziwiony nie wiedział, gdzie się znajduje. Przez Rygę udał się 12 kwietnia 1924r. do Polski. Odwiedził wtedy m.in. Wilno, Jasną Górę i Dąbrowę Górniczą. Był również członkiem komisji przygotowującej kanonizację bł. Andrzeja Boboli. Miał jeszcze na tyle siły i zaparcia, by udać się do Rzymu i złożyć papieżowi Piusowi XI relację z położenia Kościoła w Rosji.


Na prośbę Polonii udał się do USA. W ciągu trzymiesięcznego pobytu w Stanach zwizytował kilkaset kościołów, kaplic, szkół i organizacji polskich rozrzuconych po 25 diecezjach. Pracował ponad siły. W Ameryce otrzymał zawiadomienie, że papież Pius XI mianował go 14 grudnia 1925r. arcybiskupem wileńskim, a rząd polski za zasługi społeczne i narodowe przyznał mu wielką wstęgę orderu Polonia Restituta. Ingres pierwszego po zaborach arcybiskupa wileńskiego miał się odbyć 25 marca 1926 r. Jednak nadmierna praca wyczerpała nadwątlone sowieckimi represjami siły arcybiskupa. Zmarł 17 lutego 1926r. w Passaic w stanie New Jersey. Po sprowadzeniu zwłok do Polski 16 marca 1926r. został pochowany w asyście Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w katedrze wileńskiej. W 1952r. w Rzymie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.


W 1957 roku w Będzinie został erygowana parafia pw. Jana Chrzciciela. Miała ona przyspieszyć proces beatyfikacyjny Sługi Bożego abp. Jana Cieplaka, którego św. Jan Chrzciciel był patronem. Wielkie trudności napotkała budowa kościoła. Zakończono ją dopiero po ponad 50 latach od powstania parafii. Świątynię konsekrował Biskup Śmigielski 24 czerwca 2008r., na krótko przed udaniem się do szpitala. Od wakacji 2007r. wznowiono w kościele modlitwy w intencji beatyfikacji Arcybiskupa Cieplaka.


Od ponad dwóch lat trwa dziennikarskie śledztwo w sprawie procesu beatyfikacyjnego, ale również życia, śmierci i pośmiertnych losów Sługo Bożego Arcybiskupa Jana Cielaka, prowadzone przez red. Piotra Dudałę z serwisu www.sosnowiecfakty.pl oraz red. Katarzynę Maciejewską z Będzina. Sprawą zainteresowała się również sosnowiecka Kuria Diecezjalna i osobiście nowy Biskup Sosnowiecki ks. dr Grzegorz Kaszak, który spotkał się ostatnio w Rzymie z ks. prof. Hieronimem Fokcińskim z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w sprawie ewentualnego wznowienia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego.


Opatrzność Boża szczególnie związała Arcybiskupa zarówno za życia, jak i po śmierci z polską Parafią Matki Boskiej Różańcowej w Passaic, w stanie New Jersey. Na jej terenie spędził ostatnie chwile swojego życia, tam odbył się Jego pierwszy pogrzeb. Tam też w 50 rocznicę śmierci Arcybiskupa w dniu 6 sierpnia 1976r. modlił się za pokój Jego duszy Kardynał Karol Wojtyła, Sługa Boży Jan Paweł II, wraz z polskimi biskupami.


Losy Arcybiskupa Cieplaka są niezwykłe. Urodził się w Dąbrowie Górniczej w Zagłębiu Dąbrowskim, liceum i seminarium ukończył w Kielcach, prawie całe życie kapłańskie życie spędził w Rosji, którą przemierzył wzdłuż i wszerz. Dotarł nawet do Chin. Zmarł w Passaic w stanie New Jersey w USA. Po sprowadzeniu zwłok na koszt Państwa Polskiego, został pochowany w Katedrze Wileńskiej. To najwyższy rangą hierarcha kościelny, pochodzący z Zagłębia Dąbrowskiego w całej historii.


W sprawę ustalenia miejsca spoczynku Arcybiskupa zaangażowała się ostatnio grupa zagłębiowskich posłów: Jarosław Pięta, Beata Małecka – Libera, Grzegorz Dolniak oraz Wojciech Saługa. Wystąpili oni do Ministra Spraw Zagranicznych RP z pytaniem, co stało się z trumną i ciałem Arcybiskupa Cieplaka oraz gdzie zostały umieszczone doczesne szczątki Arcybiskupa.


Uważam, że postać Arcybiskupa Cieplaka w pełni zasługuje na uczczenie poprzez nazwanie jego imieniem jednej z ulic w Będzinie.
Piotr Dudała


Redaktor Naczelny

serwisu sosnowiecfakty.plAutor: Piotr Dudała | 28/12/2009
Komentarze
#1 | Zagłębianin dnia 28.02.2015 12:48
Kościół wspomina swoich męczenników w martyrologiach. Nie można dopuścić do tego, ażeby w Polsce, zwłaszcza w Polsce współczesnej, nie zostało odtworzone martyrologium Narodu Polskiego.
W Będzinie, na osiedlu zwanym „Syberka”, wybudowano nowy kościół. Nad blokami góruje ażurowy krzyż ze stali, osadzony na wyniosłej wieży z żelbetonu. Po przeciwległej stronie wieży stoi masywna dzwonnica, połączona ze świątynią przewiązką. Na niej widnieją trzy dzwony. Kościół jest dwupoziomowy. Na frontonie dolnego kościoła wisi tablica informująca, że „Kościół na historycznym wzgórzu »Syberki« musi ukazać i być pomnikiem Polskiej Golgoty Wschodu”. Obok na ścianie umieszczony jest krzyż z brązu, a na nim płaskorzeźba Matki Bożej Katyńskiej z napisem „Pomóż przebaczyć” oraz datą zbrodni w Katyniu: 1940.
W sali audiowizualnej, została urządzona Izba Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu.
Uderza kopiec z piaskowcowych kamieni, przewiązany łańcuchem, symbolizujący kurhan, grób polskiego żołnierza i zesłańca na nieludzkiej ziemi. Nad nim - krzyż brzozowy. Pod krzyżem - złocista rzeźba Madonny Katyńskiej i biało-czerwona flaga. Obok stoją dwie duże tablice z napisem „Golgota Wschodu”. Wymienione są też najbardziej znane miejsca kaźni i zsyłek: Katyń, Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk, Łagry Syberyjskie, Łagry Jakucji. Upamiętniono również ofiary z AK.
Na ścianie - kopia układu Ribbentrop-Mołotow, rozcinającego Polskę na dwie połowy. Zdjęcia pomordowanych mieszkańców Zagłębia, ich nazwiska, imiona ojców i daty urodzenia. Do tej pory zidentyfikowano 108 oficerów wywodzących się z tego regionu. Dr inż. Stanisław Zygmunt Zdrojewski, który od lat penetruje sowieckie archiwa i na ich podstawie opracowuje wielotomową, otwartą encyklopedię katyńską, ustalił, że na terenach b. ZSRR znajdują się 6543 doły śmierci, kryjące pomordowanych w latach 1939-41 Polaków. Każdy taki bezimienny grób zawiera co najmniej 30 ofiar. U góry - przestroga Adama Mickiewicza: Jeśli my zapomnimy o Nich, to niech Bóg na niebie zapomni o nas! Słowa te odnoszą się wprawdzie do prześladowanych i mordowanych uczestników Powstania Listopadowego, ale wciąż zachowują swoją aktualność. Ich wymowę niejako uwydatnia apel Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Wyszyńskiego: Pamięć o tych, co oddali życie za Ojczyznę - nakazem wdzięczności i sprawiedliwości.
Na drugiej ścianie - obraz Matki Bożej Kozielskiej, ukoronowanej przez Ojca Świętego na Błoniach Krakowskich w dniu 8 czerwca 1997 roku. Pod obrazem - modlitwa do Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej z Kozielska, ułożona w Rosji w roku 1941. Stała ekspozycja została uzupełniona nowymi pamiątkami dokumentującymi zsyłki Polaków w latach 1939-56. Gromadzeniem wszelkich dokumentów od lat zajmuje się Ryszard Dyja z Sosnowca, którego ojciec zginął w Katyniu. Cała wystawa zorganizowana została pomordowanym na chwałę, żyjącym - ku przestrodze; a wszystko dla pokrzepienia ducha patriotyzmu i ubłagania wielkiego Miłosierdzia Bożego - jak mówi ks. prał. Stefan Gibała, którego poprosiliśmy o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań.
- Dlaczego to osiedle nazywa się „Syberka”?
- Bo tu kiedyś były kazamaty kozackie. Na tym wzgórzu dochodziło do potyczek w czasach Powstania Styczniowego. Władze carskie zbudowały tu więzienie, w którym przetrzymywano skazanych na katorgę. W początkach ubiegłego wieku mówiono nawet „Mała Syberia”. Władze Polski Ludowej zmieniły nazwę na Osiedle PPR. Ale teraz wróciła znowu „Syberka”, już oficjalnie.
#2 | Anonimusowski Józek dnia 31.12.2009 21:53
To bardzo znana i chrakterystyczna postać. Słynąca ze swoistego stylu nawijania na setkach róznych list dyskusyjnych i różnych forach. Ostatnio jakby zamilkł, może wyjechał na jakąś misję albo nie ma już netu ? To ks Piotr Blajerski ( zajrzyj do Google )
#3 | Krzysztof dnia 30.12.2009 19:22
Osoba ukrywająca się pod inicjałami PiB jest zakonnikiem lub księdzem. Jakis czas temu, na tym forum prowadziłem z nia dialog na temat sytuacji kościoła katolickiego w Polsce. Pamiętam, że na argumenty dotyczące jednak dosyć zamożnej sytuacji księży i budowy nowych plebanii w ogromnych rozmiarach i jeszcze większych kosztach, zostałem poinformowany, że dzieje sie tak, ponieważ ksiadz musi żyć godnie...Pomyślałem sobie wtedy o moim 48 metrowym mieszkaniu, w którym mieszkam z żoną i dwiema dorastającymi córkami. Mieszkanie pochodzi jeszcze z czasów tzw. gierkowskich, a otrzymałem je prawie za darmo, jako zakładowe. Dziwnie sie wtedy poczułem...godnie...to jak ja właściwie żyję? W polsce katolickiej, po 34 latach pracy?
#4 | do JK dnia 30.12.2009 13:39
A można prosić o kilka słów na temat wspomnianego seminarium. Chętnie dowiedziała bym się wiecej, myślę że nie tylko ja.
Ciekawam czy było tej cudownej perełce jak na portal zaczeto miotać absolutnie wyrwane z kontekstu cytaty ze strony Radia Maryja a "redakcja" bez skrupułów to puszczała jako superprawomyślne a nawet w jednym przypadku powtórzyła je w osobnym wpisie i przypisała swojemu ulubieńcowi, niejakiemu PiB.
Wesołego Nowego Roku - Wszystkim !
#5 | @J.K. dnia 30.12.2009 07:10
Serwis Dudały nie jest profesjonalny i nie jest komerycyjny. To raczej rodzaj bloga.
Nie ważne jak się mówi, ważne żeby nazwiska nie przekręcono! Stara dobra zasada!
#6 | J.K. dnia 30.12.2009 05:31
Nie rozumiem...Co komu przeszkadzaja ulice: Robotnicza, Racjonalizatorów, Odrodzenia, Wincentego Pstrowskiego, Władysława Broniewskiego, Stefana Okrzei? Synku, może trochę mniej słuchaj toruńskiego radia, mniej czytaj wypocin p. Dudały, a więcej czytaj, zwłaszcza książki o historii Polski, również te wydawane dzisiaj...
Tak nawiasem, strona p. Dudały stała sie tematem seminarium w Wydziale Dziennikarstwa UŚ w Katowicach. Było bardzo zabawnie...i smutno zarazem.
#7 | PRL for ever! dnia 29.12.2009 22:37
W jakim mieście znajdują się takie ulice????????

Władysława Broniewskiego
Małgorzaty Fornalskiej
Marcelego Nowotki
Stefana Okrzei
Wincentego Pstrowskiego
Marcina Kasprzaka
Róży Luksemburg

XXXV-lecia PRL
Armii Ludowej
Gwardii Ludowej
Odrodzenia
Przodowników Pracy
Racjonalizatorów
Rewolucjonistów
Robotnicza
Walki Młodych
ZBoWiD

Bez nerwów
#8 | Starszy Wierzący dnia 29.12.2009 21:45
Drodzy Państwo. Bardzo długo trwał w naszej Ojczyźnie zwyczaj że grupa ludzi, którym ubzdurało się że tylko oni wiedzą najlepiej co ludziom potrzeba, co ich najbardziej uszczęśliwia, czego powinni chcieć najbardziej i kto złoczyńca a kto bohater którego trzeba czcić. Nikt nigdy nie pytał nikogo czy życzy sobie mieszkać np. przy ulicy Lenina, Świerczewskiego czy innego ówczesnego "autorytetu" z PPR.
Wiatr histori wywiał tych co wiedzieli wszystko lepiej.
Ale "Historia" bywa złośliwa i często rechocze - narodzili się i są nowi nazywacze i upamiętniacze, są nowi którzy wiedzą lepiej co bedzie dobre dla nas wszystkich.
PANOWIE, CZASY SIĘ ZMIENIŁY, LUDZIE ZMĄDRZELI, MÓWIĄ CO MYŚLĄ - WIĘC MOŻE NAJPIERW ZAPYTAĆ TAMTEJSZYCH MIESZKAŃCÓW CO SĄDZĄ O NAZWANIU OKOLICZNYCH ULIC TAK JAK PROPONUJECIE.
Jest dla mnie całkowicie niezrozumiale uparte kojarzenie starej nazwy SYBERKA z Syberią, bochaterskimi zesłańcami, walką z caratem i ruskimi komunistami.
Odnoszę wrażenie że w Bedzinie zedbrała się jakaś grupa bardzo starych i zatwardzialych grzeszników, którzy w ramach ekspiacji za swoje grzechy z czasow komuny, chcą w ramach pokuty nazwać wszystkie ulice Będzina imieniem Biskupów, Ksieży, Świętych.
Starzy Towarzysze - nie tędy droga do nieba... opamiętajcie się.
#9 | Katolik dnia 29.12.2009 16:52
Zapomniał Pan jeszcze przynajmniej o kilku postaciach...Pozwoli Pan,że przypomnę: biskup inflancki Józef Kossakowski, biskup Ignacy Massalski, Wojciech Skaryszewski, Michał Roman Sierakowski, biskup poznański Okęcki, prymas Polski Michał Poniatowski...Myślę, że tak wybitni katolicy i Polacy również wymagają upamiętnienia...Proszę również nie zapomnieć o postaciach współczesnych: biskupi Paetz oraz Wielgus...
#10 | Zygmunt dnia 29.12.2009 15:54
Nadanie ulicy nazwy: Abp Jana Cieplaka, na będzińskim osiedlu Syberka, było by pierwszym Jego uwiecznieniem w powojennej Polsce, Ojczyźnie za która walczył z caratem a następnie z bolszewikami. Z powodu swej postawy patriotycznej poniósł cały szereg szykan od władz carskich i komunistów. W okresie międzywojennym, jedna z ulic nosiła nazwę Arcybiskupa Jana Cieplaka, była ona w polskim Lwowie, pozostała tylko na starych mapach, obecnie nosi nazwę: Żukowśkoho - h6;m1;l2;l6;k4;l9;nl2;l6;k5;l6; h2;.. Byłem na tej ulicy podczas pielgrzymki naszego Umiłowanego Ojca Świętego we Lwowie. Przyjął nas ksiądz ukraiński obrządku wschodniego i ugościł. Na starych tablicach można było znaleźć jeszcze nazwę ulicy Jana Cieplaka. W pobliżu jest kościół katolicki zamieniony na jakieś magazyny i pocztę.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney