Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Dekada Gierka: Radom, Ursus 1976

Premier PRL Piotr Jaroszewicz ogłosił 24 czerwca 1976 r. społeczeństwu „pod konsultację” podwyżkę cen. Mięso drożało prawie o 70 proc., cukier – 100 proc., nabiał – 50 proc. Nazajutrz w proteście przeciwko tej decyzji zastrajkowało 55 – 70 tys. robotników w ponad 90 zakładach, m.in. w Radomiu, Ursusie, Płocku, Gdańsku, Elblągu, Grudziądzu, Poznaniu, Radomsku, Starachowicach, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu.Do najpoważniejszych zajść doszło w Radomiu, gdzie strajk rozpoczęła załoga Zakładów Metalowych im. Waltera. Robotnicy przerywali pracę i tłumnie wychodzili na ulicę, kierując się do centrum, gdzie został podpalony budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Podczas budowy barykady zginęło dwóch mężczyzn przygniecionych przyczepą. Do zajść doszło również w Ursusie, gdzie załoga Zakładów Mechanicznych Ursus zablokowała międzynarodową trasę kolejową, chcąc w ten sposób powiadomić świat o swym proteście. Pracę przerwała również załoga płockiej Petrochemii i Fabryki Maszyn Żniwnych. Robotnicy przeszli tłumnie pod budynek komitetu partii.Władze przystąpiły do pacyfikacji Radomia, Ursusa i Płocka, wysyłając na ulice tych miast tysiące funkcjonariuszy milicji, którzy z niezwykłą brutalnością rozprawili się z robotnikami. Do historii przeszły stosowane wtedy „ścieżki zdrowia” (bicie zatrzymanego przez szpaler milicjantów) urządzane wielokrotnie na ulicach i komendach wobec zatrzymanych (634 osoby w Radomiu, 172 w Ursusie, 55 w Płocku). Wieczorem w telewizji Jaroszewicz odwołał podwyżkę, co zapobiegło rozszerzeniu się strajków. Z pracy zwolniono w Radomiu 939 osób, w Ursusie 180. Kolegia i sądy skazywały zatrzymanych z pogwałceniem nawet peerelowskiego prawa. Jan Krzysztof Kelus śpiewał „czerwony Radom pamiętam siny, jak zbite pałką ludzkie plecy (...) Strach w ludzkich oczach, upokorzenie, w spotniałych palcach świstki wyroków”. 18 sierpnia 1976 r. zmarł ks. Roman Kotlarz, pobity przez „nieznanych sprawców” – 25 czerwca udzielał duchowego wsparcia radomskim robotnikom, błogosławiąc na ulicy, następnie mówiąc o ich krzywdach w kazaniach. Przeciwko mieszkańcom Radomia i Ursusa zorganizowano propagandową akcję potępienia. Na stadionach i placach setki tysięcy spędzonych ludzi, skandując hasła „Partia-Gierek”, manifestowały swe potępienie dla „chuliganów” i „warchołów”.Jarosław Szarek, Rzeczpospolita 14-01-2008,Autor: Piotr Dudała | 03/01/2010
Komentarze
#1 | samanta dnia 11.02.2010 20:16
POMOCY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


czy ktoś wie może jak nazywał się zakład pracy terenowej gdzie produkowano wałki do ursusa ok 1970roku w sosnowcu podobno ulica wiejska i czy można dostać sie jakoś do archiwum tej firmy....jest to bardzo ważne mama tam pracowała a gdzieś zapodziała papier z tego zakładu i teraz brakuje jej lat do emerytury


prosze o kontakt
#2 | Mariusz dnia 05.01.2010 21:50
Wspólnie pokażmy POpulistom gdzie ich miejsce ! /www.nitwinko.pl/

Panie Nitwinko! Dlaczego pan UKRADŁ mój komentarz(tak ukradł!!) ,który zamieściłem
na /www.sosnowiecfakty.p/Dekada Gierka: Radom, Ursus 1976 04-01-2010 | Piotr Dudała
,,@le tam lament!!! Czy Edward jest ich ostatnia deska ,,ratunku" ?! ha ,ha,ha
Mariusz | 05-01-2010 | 12:30 r

oto ten sam wpis na stronie Nitwinko ,jako mój komentarz -NIGDY GO TAM NIE ZAMIESZCZAŁEM !Różni się tym ,że nie ma zarejestrowanej godziny wpisu i Mariusz jest napisane małą literą.
,,cd
Ekipa Gierka ma zdecydowanie krew na rękach i tu nic nie zmieni, osiedle, droga czy fabryka. Prawda jest taka, ze w czasie okupacji też wiele wybudowano na tym terenie, ale czy należy zachwycać się z tego powodu Hitlerem?
dodane przez: M dnia: 2010-01-05
r30;..........................
@le tam lament!!! Czy Edward jest ich ostatnia deska ,,ratunku" ?! ha ,ha,ha
dodane przez: mariusz dnia: 2010-01-05
r30;.........................
żenua
ależ tendencyjne i polityczne... :/ Wkurza mnie próba manipulacji a ten wpis puchnie aż od takiego języka i przejaskrawień i nie mówię tego aby bronić PO.
dodane przez: taki_tam dnia: 2010-01-05
#3 | anonim dnia 05.01.2010 18:06
Nazwę ronda im. Gierka w Sosnowcu, należało by zmienić na rRobotników Radomia 1976r1;. Oni doznali największych szykan i represji od partii, którą kierował Gierek. To partia dawała wytyczne do sztabów MO i SB, a ci byli gorliwymi wykonawcami.
#4 | Marion dnia 05.01.2010 17:58
Dudała to hańba dla Sosnowca. Powninen przenieść się do Będzina !!!
#5 | john dnia 05.01.2010 17:07
Żeby wszyscy w PEŁO byli tacy jak Piotrek to może bym się do nich wpisał, ale tam takich niestety niema . Jest trochę starych komuchów i młodych pseudosocjaldemokratów . i nic wiecej. szkoda . Jeden z nich(ten główny w Radzie) ma teraz zagrychę z tym Gierkiem. No bo co z tym fantem począć? . A wywalić go z wszystkich zakamarków miasta panie DM.
#6 | XYZ dnia 05.01.2010 14:01
Pan Dudała zostawia tylko posty na swoim poziomie takie jak mądrali o nicku szl@g.
#7 | Jacek tez PO dnia 05.01.2010 13:38
Nie wierzę...Zostały wykasowane posty, a przede wszystkim odpowiedź na artykuł p. Dudały. Bardzo wyważony i mądry artykuł. Panie Dudała, Pan jest zerem intelektualnym, skoro pan to wykasował, a nie mądrze odpowiedział. Pana udział w PO to jakas straszna pomyłka...Ku----ca mnie terfia, że taki ktos jest członkiem sosnowieckiej PO.
#8 | Mariusz dnia 05.01.2010 11:30
@le tam lament!!!
Czy Edward jest ich ostatnia deska ,,ratunku" ?!
ha ,ha,ha
#9 | Seba UŚ Katowice dnia 05.01.2010 11:08
Jest to odpowiedż na poprzedni post, zresztą zgodna z wydarzeniami historycznymi.Post zatytułowany "1982" jest bzdurą myslową, a przede wszystkim kłamstwem historycznym.
#10 | anonim dnia 05.01.2010 09:21
a co to wspólnego z Gierkiem, z tematem newsa?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney