Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Najbogatsze miasta w Polsce

"Rzeczpospolita": Dochody budżetu stolicy przeliczone na jednego warszawiaka przekroczyły w 2005 r. 4,3 tysiąca złotych.
- Nasi mieszkańcy zarabiają najwięcej w kraju, co przekłada się na duże wpływy do kasy miasta - mówi gazecie Jolanta Brywczy, zastępca skarbnika Warszawy. W czołówce najbogatszych miast na prawach powiatu znajduje się również Sopot, którego dochód na jednego mieszkańca wyniósł ponad 4,1 tys. zł. Wśród najbiedniejszych polskich miast wymieniony jest Sosnowiec.Zdaniem prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego kurort rozwija się dynamicznie. - Dzięki prywatyzacji majątku miejskiego udało się nam pobudzić przedsiębiorczość - podkreśla.


Najmniejszy dochód na mieszkańca mają miasta na Górnym Śląsku. W Sosnowcu, Żorach i Świętochłowicach nie przekracza 2 tys. zł. W Świetochłowicach, których dochód na mieszkańca był najniższy w 2005 r. (1782 zł), bezrobocie sięga 27 proc.Najbogatszą gminą miejską jest Krynica Morska. Jej dochód na jednego mieszkańca wyniósł w ub. r. ponad 5,3 tys. zł.Z zestawienia dochodów budżetów miast przygotowanego przez Ministerstwo Finansów i Serwis Samorządowy PAP wynika, ze najbogatsze są miasta z dobrze rozwiniętym przemysłem - najczęściej położone na zachodzie kraju. Połowa z 10 miast o najwyższych budżetach w stosunku do liczby mieszkańców to siedziby województw - wylicza "Rzeczpospolita".

źródło: onet.pl

Autor: Piotr Dudała | 11/05/2006
Komentarze
#1 | ninia dnia 11.01.2009 14:14
a myslałam że to kulturalna strona o biedych miastach polski ech! trudno sie mówi może jest tu coś ciekawego.Mam nadzieję że tak , bo jak nie to powiem kolegom żeby tej strony nie odwiedzali bo to może być najgorsza, strona w świecie
#2 | demon dnia 02.12.2007 11:00
jakoś w to nie wierze ze sosnowiec jest biedym miastem .Jeszczee rzeczpospolita to pisąła to jest jakas chyba nieprawda.Sosnowiec niby jest najbiednieszym miastem ?dziwne jak sie przejedzie cała polske to dopiero są mista mniejsze i dopiero widac biede tych miast.Ciekawe kto to robił te badania kto jest biedy a kto nie?
#3 | obserwator dnia 09.06.2007 19:51
kompletnie sie z tymi bredniami ze Sosnowiec to biedne miasto jest się nie zgadzam, jest sporo do zrobienia ale wizerunek jest znacznie lepszy niż tych zapyziałych Katowic, które nawet porządnego dworca do dzisiaj nie umią zbudować, zapraszam do pooglądania dworców, zamków, pałaców i kościołów Sosnowca, naprawde ciekawe miejsce, a dróg jest coraz to wiecej lepszych i lepszej jakości asfaltu a fabryki niech sie budują, pozdrawiam
#4 | Kika dnia 14.05.2006 13:16
Dochód gminy na jednego mieszkańca jest bardzo niski, co nie wynika z działań vel braku działań władz miasta poszczególnych kadencji, tylko z tego, że w l. 90-tych wyniku decyzji centralnych zlikwidowano w S-cu prawie cały przemysł z kopalniami na czele. A każdy, kto ma choć niewielkie pojęcie skąd biorą się dochody gmin, wie, ze jednym z najwazniejszych źródeł są wpływy pochądzące od dużych podmiotów gospodarczych. Stąd problem.
#5 | ula dnia 13.05.2006 20:37
Co było i nie jest nie pisze się w rejestr!
#6 | Robert dnia 13.05.2006 20:36
Mimo że jest to typowo wyborczy budżet, a większość środków na inwestycje pochłonie kolektor Bobrek, to i tak ta kwota 2334 zł na 1 mieszkańca jest wyjatkowo niska! Trzeba zdawać sobie z tego sprawę! Miasto jest b. biedne!
#7 | Apologeta dnia 12.05.2006 15:01
Jacek, jak nie znasz staytstyk, nie wypowiadaj sie, proszę!
#8 | Pabel dnia 12.05.2006 12:00
Kurier Miejski zamieścił dodatek "Budżet Miasta Sosnowca na 2006 r." Tam jest informacja, że planowane dochody na rok 2006 wyniosą 529 511 152 co w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi 2334,-
Wszystkie opisane inwestycje, rozwój miasta- to wszystko wygląda naprawdę imponująco, tylko czemu zwykły śmiertelnik nie potrafi tego odczuć. przykładowego kierowce szlag trafia kiedy musi wymienić zawieszenie a ciągle słyszy ile to się w Sosnowcu na drogi wydaje...
Proponuję zapoznać się z dodatkiem do "KM" i ocenić.
Pozdrawiam
#9 | Krzysztof Haładus dnia 12.05.2006 09:16
Interpretacje rzeczywiście mogą być różne. Przeciętnego mieszkańca zapewne interesuje jednak przede wszystkim: 1. Jakie ma dochody własne. 2. Jak wygladają ulice, komunikacja i dostępność usług medycznych kulturalnych, widowiskowo-sportowych, handlu itp.

W Sosnowcu jedynie hipermarketów mamy chyba najwięcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca i co ciekawe może mieć to moim zdaniem związek ze średnią dochodow w Sosnowcu, bo zdaje się zarobki w tych firmach, delikatnie mówiąc, nie należą do najwyższych.

Tak więc w dochodach leżymy. w kulturze ledwie zipiemy, w służbie zdrowia sporo do zrobienia, drogi fatalne, komunikacja w miarę. Tylko "kurczaki" mamy tanie i blisko do hipermarketów.
#10 | Wacek dnia 12.05.2006 08:50
Budżet jest wybitnie wyborczy, 70% większy od normalnego, przeciętnego. Jak się przyjrzymy jednak głównym pozyjcom tego budżetu to jest nią rura "kolektor" Bobrek, która ma dostarczać ścieki do przerobu budowanej ponad 20 lat oczyszczlni Radocha, w którą utopiono wczesniej gifantyczne nakłady. Czy ta inwestycja przyczyni się do poprawy sytuacji miekszańców miasta? Wątpię. To jest zakończenie i zwińczenie błędów przeszłości. Po co komu 15 km rury ze ściekami, skoro można wybudować kilka mniejszych osiedlowych oczyszczalni, a nie transportować "gówna" przez całe miasto! Oczywiście na koszt, którzy je wytwarzają. Wysłka gówien na odległość ponad 15 km, po drodze 4 przepomownie, plus modernizacja oczyszczalni Radocha II, sporo będzie kosztować. I tak mamy główną pozycję wyborczego budżetu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney