Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Solidarność

Koniec "propagandy sukcesu" (jak określano okres rządów Gierka) nastąpił w 1980 roku. Przez Polskę przetoczyła się szczególnie silna fala strajków (po kolejnej podwyżce cen), w Gdańsku robotnicy zawiązali Międzyzakładowy Komitet Strajkowy - czytamy na oficjalnym portalu promocyjnyn Rzeczypospolitej Polskiej.

Tym razem PZPR nie zdecydowała się na użycie siły - negocjacje zakończyły się podpisaniem tzw. porozumień sierpniowych (31 VIII 1980) i powstaniem niezależnej organizacji związkowej - NSZZ "Solidarność", na której czele stanął robotnik z Gdańska, Lech Wałęsa. Edward Gierek został zmuszony do ustąpienia, a jego miejsce zajęli Stanisław Kania, a następnie od października 1981 r gen. Wojciech Jaruzelski.Nie bez znaczenia dla atmosfery zmian i wolności oraz wzrostu odwagi reprezentacji pracowniczych były wydarzenia w Kościele Katolickim. W 1978 roku krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem i jako Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do kraju (1979). Miliony ludzi, uczestniczących w spotkaniach z Papieżem, doświadczyło nie tylko odnowy religijnej, ale również wzmocniły poczucie tożsamości obywatelskiej. Ludzie poczuli się społeczną siłą."Solidarność" szybko stała się szerokim ruchem społecznym obejmującym ponad 9 milionów członków, w tym znaczną część członków rządzącej partii komunistycznej. Była więc zjawiskiem niebywałym w całym sowieckim bloku i w gruncie rzeczy czymś nie do pogodzenia z dotychczasowym systemem politycznym. Mimo, że na ogół nie miała rewolucyjnych politycznych celów, a deklarowała tylko potrzebę "racjonalizacji systemu socjalistycznego" cieszyła się szerokim poparciem środowisk politycznych i związkowych na Zachodzie, a równocześnie stała się inspiracją dla środowisk niezależnych w bloku komunistycznym.Symboliczne znaczenie miało przyznanie literackiej nagrody Nobla w roku 1980 polskiemu emigracyjnemu poecie Czesławowi Miłoszowi
źródło: http://www.poland.gov.pl/Solidarnosc,95.htmlAutor: Piotr Dudała | 09/01/2010
Komentarze
#1 | JK dnia 11.01.2010 20:53
Żyjemy w szczęśliwym, radosnym, katolickim kraju...
#2 | Pełoookracja dnia 10.01.2010 17:49
Za to teraz nie ma podwyżek. Wszystko jest tanie, wszyscy mają górę pieniędzy, wszyscy mają pracę i wszyscy są szczęśliwi i zadowoleni.
#3 | mieszkaniec dnia 10.01.2010 17:00
Ale wstyd z tym honorowym obywatelstwem dla Gierka !
#4 | tajna ,,gierkowska dekada" dnia 10.01.2010 16:54
Tzw. "gierkowska dekada", czyli okres sprawowania przez Edwarda Gierka władzy w latach 1970r11;1980,

,,Już osiem lat przed wprowadzeniem stanu wojennego władze PRL, przy okazji ćwiczeń "Kraj-73", przetestowały mechanizmy wyprowadzenia wojsk na ulice. Portal tvp.info dotarł do dokumentów MSW, które wskazują, że przygotowano wówczas scenariusz internowania, metody niszczenia teczek tajnych współpracowników oraz szykowano się na przemarsz wojsk radzieckich przez Polskę. r(...)
,,Portalowi tvp.info udało się dotrzeć do zadań, jakie w ramach ćwiczeń miało wykonać SB. Najbardziej interesujący wydaje się meldunek ćwiczebny z 6 kwietnia 1973 r., opatrzony adnotacją "Tajne spec. znaczeniar1;. Wynika z niego, że "zakwalifikowano do internowania 8700 osób, z czego 4870 zgłoszonych przez SB, 3815 zgłoszonych przez MO, 8300 ob. Polskich, 400 ob. obcych krajów, 8200 mężczyzn, 500 kobiet. W porozumieniu z Centralnym Zarządem Zakładów Karnych wytypowano 49 zakładów karnych na internowanier1;. Osiem lat później przy wprowadzaniu stanu wojennego internowano ok. 10 tys. opozycjonistów, którzy trafili do 49 ośrodków. r
/wiadomosci.wp.pl/
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney