Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Arcybiskup Cieplak kontra tow. Edward Gierek

Opadły emocje związane z nagonką działaczy sosnowieckiej SLD na moją osobę po złożeniu przeze mnie legalnego, popartego opinią katowickiego IPN-u, wniosku do Rady Miejskiej w Sosnowcu o odebranie byłemu I sekretarzowi Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwardowi Gierkowi tytułu honorowego obywatela miasta Sosnowca oraz zmianę nazwy ronda jego imienia na rondo imienia Arcybiskupa Jana Cieplaka, pierwszego metropolity wileńskiego. Wniosek został wycofany, ale sprawa pozostaje wciąż otwarta. Czas na kilka refleksji na zimno.Nie ulega wątpliwości, że mimo wielu wciąż żywych sentymentów do postaci Edwarda Gierka, zwłaszcza wśród starszych osób, mój wniosek jest w pełni uzasadniony. Powierdził to autorytatywnie dr Maciej Korkuć, z krakowskiego IPN-u, krajowy koordynator dekomunizacji nazw ulic, placów. W rozmowie ze mną stwierdził, że "Rondo Edwarda Gierka" i przyznany mu w 2002r. "tutuł honorowego obywatela miasta", stanowią promocję systemu państwa totalitarnego. Według dr Korkucia narusza to zarówno art. 13 Konstytucji RP jak i art. 256 kk.


Kiedy zostanie przywrócony stan zgodności z prawem tego jeszcze nie wiemy. Że taka chwila kiedyś nastąpi, nie ma żadnych wątpliwości. Dr Korkuć doradził zgłoszenie tego przestępstwa do Prokuratury. Ja myślę, że sprawa jest na tyle upubliczniona, że nie ma takiej potrzeby. Poza tym wydaje się, że właśnie Instytut Pamięci Narodowej powinien być tą instytucją, która z urzędu powinna zajmować się tymi właśnie sprawami, łącznie z występowaniem na drogę prawną w przypadku stwierdzenia naruszenie prawa. Nie widzę więc potrzeby zastępowania jej w tym dziele.


Co do tow. Edwarda Gierka to nadal uważam, że jego miejsce jest...w muzeum. Kiedyś myślałem o stworzeniu w Sosnowcu oddzielnego Muzeum Socjalizmu albo Solidarności, gdzie Gierek miałby swoje miejsce. Jest jeszcze inna rkoncepcja. Sosnowieckie muzeum przy ul. Chemicznej wciąż nie może doczekać się stałej ekspozycji poświęconej historii miasta. Może czas pomyśleć o zmianach, które by umożliły stworzenie takiej wystawy. Edward Gierek mógłby wtedy znaleźć się w gronie sławnych sosnowiczan, czy być wymieniony w dziale poświęconym historii XXw. Oczywiście, że potrzebne byłyby radykalne zmiany, łącznie ze zmianą dotychczasowej dyrekcji, która jakoś wciąż nie czuje tych sosnowieckich klimatów, przeniesienia sali ślubów USC, a być może i Resturacji Belveder w inne miejsce, czy złożenia stałej ekspozycji szkła do magazynu.Poważnym moim błędem było zaproponowanie postaci Arcybiskupa Jana Cieplaka "w zamian" za Gierka. To jakby otwarcie nowego pola konfliktu. W Sosnowcu wciąż jest to postać bardzo mało znana i niedoceniana. To się na pewno z czasem zmieni, ale jeszcze jest za wcześnie, aby przekonać ludzi, że to jest postać wartościowa, przypomnę jeden z niewielu w historii kandydat na ołtarze, pochodzący z Zagłębia. Arcybiskup Cieplak urodził się w Dąbrowie Górniczej. Poza tym ludziom łatwiej byłoby zaakcetować powrót do tardycyjnej nazwy czyli rondo "Ostrogórska". Przyznaje się do błędu i wycofuje się z tej propozycji.Na koniec kilka uwag ogólniejszej natury. Cała ta sprawa pokazała jak daleko nam jeszcze do standardów demokratycznego państwa, jak daleko nam jeszcze standardów społeczeństwa obywatelskiego, jak niski jest poziom zarówno dyskusji, jak kultury politycznej w naszym mieście. Mówię to jako absolwent politologii renomowanej uczelni. Przypomnę, że posiadam dyplom magistra nauk politycznych, uzyskany na Wydziale Prawa i Administacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. To że "nie podoba" mi się Edward Gierek jako patron ulic w naszym mieście, nie może być powodem do tego, że miałbym być w tym mieście i jakimkolwiek innym wyklęty, opluwany, czy też zaszczuty. Smaczku sprawie nadaje fakt, że tak naprawdę to upomniałem się również o przestrzeganie w naszym mieście przepisów polskiego prawa i zapisów konstytucji RP.Piotr Dudała


Redaktor Naczelny

serwisu sosnowiecfakty.plAutor: Piotr Dudała | 15/01/2010
Komentarze
#1 | wdziuk@gmail.com dnia 19.01.2010 10:42
Dudała już nie będzie radnym w przyszłej kadenci,ale napewno zostanie ministrantem
#2 | anonim dnia 18.01.2010 06:13
Dlaczego nie uzył pan w tytule artykułu, przed nazwiskiem biskupa tytułu"eminencja", skoro tak namietnie szafuje pan słowem "towarzysz"?
#3 | anonim dnia 17.01.2010 22:37
chyba Adamowi Gierkowi, coś mówił, żeby zabrać te tytuły?
#4 | @ludek dnia 17.01.2010 21:52
ja też tak myślę, Gierkowi jest wstyd!
#5 | ludek dnia 17.01.2010 21:48
Edward Gierek działał z wielkim rozmachem realizował swoje pomysły i nie zastanawiał się nad ich konsekwencjami.Gierek nie miał wyszkolonych doradców i podwładnych,co przekładało się na brak sprawowania należytego nadzoru nad tym co powstawało w kraju i czego efekty są do dnia dzisiejszego widoczne.
Brak profesjonalizmu w wykonawstwie,budowa domów z rakotwórczymi i szkodzącymi zdrowiu materiałami
(azbest),skażona żywność, zanieczyszczenie
środowiska naturalnego(miasta budowano bez oczyszczalni ścieków),rabunkowe wydobycie złóż naturalnych,zaciąganie wielomiliardowych kredytów oraz nieprawidłowe rozporządzanie pożyczonymi pieniędzmi,korupcja .Do tego co doprowadziło do kryzysu gospodarczego w kraju niewątpliwie przyczyniły się kontrakty z ZSRR.
Zamiast czerpania korzyści dokładaliśmy do tego interesu,jak mówiono zapłatą było 100 tysięcy par butów do podzelowania.
Niestety ,ale Edward Gierek nie miał odwagi do przyznania się przed społeczeństwem do swoich błędów, to wszystko go przerosło,otaczał się partyjnymi kolesiami a nie fachowcami ,którzy sami czerpali z tego profity.Gierka politykowanie nie było uczciwe w stosunku do społeczeństwa, nie informował społeczeństwa o problemach Państwa Polskiego.Pomimo ,że nie było to jego zamierzonym celem pogrążył nasze państwo w strasznych długach, które cały czas są przez nas spłacane i będą spłacane jeszcze przez dalsze pokolenia.
Z całą pewnością nie jest to postać ,która zasługuje na honorowe obywatelstwo naszego miasta.
Nie można utożsamiać się z nieuczciwym człowiekiem.
Dlatego wnioskuje,aby rada Miejska(sama od siebie)
jak najszybciej rozwiązała ten problem.
Sądzę ,że nawet sam Edward Gierek wstydzi się tego honorowego obywatelstwa miasta Sosnowiec.
#6 | K.R dnia 17.01.2010 20:33
Jak jesteś ewangielikiem to sobie fajny portal znalazłeś do swoich wynurzeń. W krajowym kk bardzo fane sa oficjalne zasady i wymogi gdybyś np chciał sie wypisać. Poczytaj, boki zrywać. A najlepsze jest to że taka polska praktyka jest sprzeczna z prawem watykańskim. I dobrze jest!
#7 | @ dnia 17.01.2010 20:19
Spoko, jest tu z nami. Pisuje pod ksywa ludek. To taka sprytna zmyłka. Ale podobno w wolnej chwili wpadnie do prawdziwej ludkowej. Będą jaja jak berety.
#8 | faktycznie! dnia 17.01.2010 20:14
Zginął Grzegorz Dąbrowski !
Cóż za milczący rzecznik ???
Czy on istnieje ???!!!!
#9 | ludek@do wpisu podszywacza z 15:40 - dnia 17.01.2010 19:04
Ty chyba mylisz Super Expres z Faktami i Fakty z Faktami ????
Zjeżdżaj synek !
:-)
Poszukuję Grzegorz Dąbrowskiego rzecznika Kazia ,gdzie on jest ?????
Czy Górski go zwolnił ??? !!!!!
#10 | K.R. dnia 17.01.2010 19:03
Nie mam do nikogo pretensji. Tylko że Polska podobno jest krajem, w którym obowiązuje rozdzielność kościoła od państwa - przynajmniej teoretycznie, w Konstytucji RP. A katolikiem nie jestem...Jestem ewangelikiem, jak cała moja rodzina.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney