Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Komunikat w sprawie nazw ulic, placów oraz patronów i imion instytucji publicznych, będących formą okazywania czci i szacunku dla ideologii nazistowskiej i komunistycznej

Mając na względzie udział organów państwowych i instytucji Trzeciej Rzeszy Niemieckiej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (oraz ich reprezentantów), w tym powoływanych przez nie partii, organizacji politycznych oraz zbrojnych, organów władzy w latach 1939–1989 (oraz ich reprezentantów), w likwidacji niepodległego bytu państwa polskiego oraz ich udział w zwalczaniu dążeń niepodległościowych, gwałceniu praw obywatelskich i praw człowieka, oraz popełniane w ich imieniu zbrodnie nazistowskie, zbrodnie komunistyczne, oraz inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości i/lub zbrodnie wojenne, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej będzie publicznie występował do odpowiednich jednostek administracji publicznej z informacjami na temat wciąż występujących w Polsce nazw ulic, placów, skwerów i obiektów architektonicznych oraz pomników, tablic i miejsc pamięci a także patronów i imion instytucji publicznych, będących w swej istocie formą okazywania czci i szacunku dla ideologii nazistowskiej i komunistycznej, ich reprezentantów względnie znaków i symboli.

Artykuł 13 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. zakazuje istnienia partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu. Zapisy Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przypominają o obowiązku „zachowania pamięci o ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu, patriotycznych tradycjach zmagań Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem, czynach obywateli dokonywanych na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i w obronie wolności oraz godności ludzkiej, obowiązku ścigania zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości i zbrodni wojennych, a także powinności zadośćuczynienia przez nasze państwo wszystkim pokrzywdzonym […]”.W związku z powyższym Prezes Instytutu będzie zmierzał do zainteresowania władz publicznych i społeczności lokalnych problemem zaniedbań w tym względzie, utrwalających tezy prowadzonej w okresie PRL komunistycznej indoktrynacji społeczeństwa oraz będących faktycznie haniebnym wyrazem lekceważenia pamięci ofiar nazizmu i komunizmu oraz pogardy dla dorobku walki Polaków o wolność obywatela i niezawisłość Państwa w XX wieku.Prezes Instytutu będzie występował do odpowiednich organów administracji publicznej oraz do odnośnych władz państwowych i samorządowych o podjęcie działań ukierunkowanych na niezwłoczną likwidację wszelkich form upamiętnienia zbrodniczych systemów: narodowego socjalizmu bądź komunizmu.Działania powyższe będą jedną z form realizacji zadań edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej, nałożonych na Instytut przez Ustawę z dnia 18 grudnia 1998 r., a w szczególności wynikającego z art. 53 (ust. 3 i 6) obowiązku formułowania wniosków dotyczących edukacji historycznej oraz obowiązku informowania społeczeństwa o strukturach i metodach działania instytucji, w ramach których zostały popełnione zbrodnie nazistowskie i komunistyczne, oraz o sposobach działania organów bezpieczeństwa państwa.Niezależnie od prowadzonych działań Prezes Instytutu zwraca się do społeczności lokalnych z prośbą o nadsyłanie informacji na temat wciąż istniejących w kraju nazw, symboli i miejsc pamięci będących wyrazem hołdu dla zbrodniczych ideologii nazizmu i komunizmu.Koordynatorem powyższych działań w imieniu Instytutu będzie dr Maciej Korkuć, z Biura Edukacji Publicznej oddziału IPN w Krakowie (tel. 0-12 421-19-61, 0-12 426-21-35, 600-001-119). Wszystkie czynności realizowane w ramach powyższych zadań będą dokumentowane w wydzielonym miejscu na stronach internetowych Instytutu (www.ipn.gov.pl).źródło: www.ipn.gov.pl

Autor: Piotr Dudała | 19/01/2010
Komentarze
#1 | Wacław L. dnia 21.01.2010 20:41
Panowie, co to własciwie znaczy słowo "komuch"? Czy okresla się tym mianem każdego człowieka, który ma inne zdanie na niektóre sprawy niz założyciele tego portalu?
#2 | @ludek i reszta dnia 21.01.2010 19:02
Zaczynam się poważnie Ciebie bać. Jesteś jakoby duch święty albo conajmnej agent Tomek z CBA. Nic się przed Toba nie ukryje. Teraz widze że dni komuchów w mieście są policzone. Wirtualnie !
A wracając do tego co tak popiera i podpowiada Karolowi - albo sobie człowieku prymitywny robisz jakieś jaja albo jesteś sprytnym napuszczem miejskiej postkomuny. Zwracam uwagę na Twe ostatnie zdanie : dadzą temu wyraz przy urnach wyborczych. Tak dadzą, tylko że jak Redakcja się nie opamięta i będzie dalej szła w kierunku który Ci się tak podoba - przy urnach spotkamy się z całkiem odwrotną reakcją. Wspomnicie moje słowa. To jeszcze nie ten Sosnowiec jaki Wam się wydaje. Myśleć trochę, nic na żywioł, już dwa razy wylądowaliśmy z ręką w nocniku.
#3 | ludek dnia 21.01.2010 17:15
oczywiście ,że takie pismo wpłynęło i zostało wpięte do segregatora ,jako a/a( nic nie znaczące)
#4 | @karol dnia 21.01.2010 09:34
Popieram wniosek Karola i namawiam do tego samego. Warto też chyba sprawdzić czy IPN tkiego pisma do Sosnowca już nie wysłał tylko zostalo ukryte i zignorowane, wiadomo przez jakie siły. Jesli by to okazało się prawdą to były to skandal jakich mało. Myśle że w takiej sytuacji władze miejskie i radni powinny dostac nakaz z IPN-u aby zgodnie z prawem takich zmian dokonały natychmiast. Sprawa jest do załatwienia i powinna być załatwiona jeszcze przed wyborami. Jak mieszkańcy zobaczą że się coś zmienia, rusza do przodu to dadzą temu wyraz przy urnach wyborczych.
#5 | karol dnia 21.01.2010 07:59
Panie Dudała należy zwrócić się do Prezesa Kurtyki z prośbą o skierowanie takiego pisma do władz Sosnowca
#6 | anonim dnia 21.01.2010 05:36
Do władz Sosnowca nie napisali?
#7 | ludek dnia 20.01.2010 21:05
@ Z Klanu Ryś
a dlaczego nie poparłeś Dudały ?!
#8 | Z Klanu Ryś dnia 20.01.2010 20:18
Wszystko racja, ale w związku z tą racją, dlaczego wbrew racji wycofał Pan wniosek Panie Piotrze?
#9 | Tak Trzymać i nie popuszczać ! dnia 20.01.2010 19:53
A mnie się bardzo podoba że Redakcja przypomina ważne materiały Z IPN-u. Tylko tak można pokazywać niektórym gdzie ich miejsce w szeregu. Zachęcam do czestszego sięgania do takich dokumentów, publikowania ich i opatrywania stosownymi komentarzami redakcyjnymi. Szczególnie odnoszącymi się do bliskiej nam sosnowieckiej rzeczywistości.
Tu nie ma się co pieścić bo słuszna jest nasza droga i kierunek w którym zdążamy. Bardzo mnie martwi to że tyle już lat minęło od obalenienia komuny a my dalej tolerujemy jakieś tam mądrale, karły komuny wyciagajace z swe brudne ręce z bagien zniewolenia.
Jak się komu nie podoba to przecież daliśmy wszystkim najcenniejszy dar - dar wyboru. Mają paszporty, już jutro mogą sobie wyjechać na Białoruś lub do Mongoli.
Straszne to jakie mamy społeczeństwo, jakim cudem do Sejmu i Senatu, nie wspomnę już o Samorządach - trafiają tam osobniki umazane postkomunizmem, głoszące jakieś durne zawoalowane teorie rodem z byłego kraju rad. Może jeszcze nie czas ale przyjdzie pora że trzeba bedzie imiennie rejestrować jak kto głosował. Dobrze wiedzieć, po nazwisku, kto mieszka za ścianą. Tym całym wyborom to też IPN powinien się naukowo przyjrzeć i ostrzec kogo trzeba.
Co to znaczy że "Prezes Instytutu Pamięci Narodowej będzie publicznie występował... Prezes IPN powinien wydawać Nakazy i z urzędu nadawać nowe nazwy placom, ulicom, skwerom i parkom - wskazywać kto zasługuje na pomnik a wspominanie kogo będzie karalne.
Jedyne czego nie moge zrozumieć w tej poważnej i istotnej dla narodu chwili, jak to może być że łonie naszej Platformy funkcjonują postacie które ośmielają się krytykować dzialania IPN-u a nawet postulować jego likwidacje. I wcale nie są to jakieś tam nie liczące się jednostki - słowa takie padają z ust najwyższych władz PO a nawet z sejmowej trybuny gloszą takie bzdury Poslowie PO..
#10 | anonim dnia 20.01.2010 19:42
ja tu widzę "usta" IPN-u
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney