Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Mały Wawel w... sosnowieckiej Katedrze Wniebowzięcia NMP?

Ks. Franciszek Rutkowski w książce "Arcybiskup Jan Cieplak" napisał, że pragnieniem Polaków w Ameryce było zachować ciało Arcybiskupa u siebie, ale uznali, iż "jedyne prawo do ks. arcybiskupa ma Wilno lub Wawel, który gromadzi wszystkich największych w narodzie". Sądzę, że czasy bardzo się zmieniły. I tym właściwym miejscem, po spełnieniu szeregu warunków, mogłaby być sosnowiecka Katedra NMP - napisałem w serwisie 30 października 2009r. Z czasem mogłaby się ona stać zagłębiowskim "Małym Wawelem".Obecnie zamknięte kratami katakumby Wileńskiej Katedry to nie najlepsze miejsce dla tak zasłużonego i doświadczonego przez życie kapłana, Sługi Bożego Jana Cieplaka. Katedra Wileńska nigdy nie będzie miejscem, gdzie będzie on czczony, tym bardziej, że symbolicznie na miejscu jego pochówku złożono doczesne szczątki Litwina bł. Jerzego Matulewicza, będącego przed Abp Cieplakiem biskupem wileńskim. Co proponuje?
W przypadku odnalezienia trumny Arcybiskupa, wystąpienie do rządu litewskiego o zgodę na jego sprowadzenie do Polski i umieszczenie w sosnowieckiej Katedrze w kaplicy św. Anny tzw. dolnym kościele. Byłby to zaczątek "Zagłębiowskiego Wawelu", gdzie by chowano najwybitniejszych Zagłębiaków, zarówno ludzi kościoła, jak i świeckich. O związkach Katedry z Małopolską i Krakowem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nasz region potrzebuje takiego Panteonu - Sanktuarium, które by budowało i umacniało naszą zagłębiowską tożsamość, patriotyzm, wierność Bogu i Ojczyźnie.Piotr Dudała, 30 października 2009r.Autor: Piotr Dudała | 22/01/2010
Komentarze
#1 | @@@Litosci dnia 26.01.2010 11:58
Pochodzenie nazwy Syberka

Według legendy na wzgórzu istniał niegdyś punkt zborny dla osób zsyłanych na Sybir (Syberię) (do których to tradycji nawiązała parafia, tworząc jedyne w Polsce Sanktuarium Golgoty Wschodu). Tak więc nazwa wzgórza związana jest z XIX-wiecznymi zsyłkami polskich patriotów przez władze carskie. Po upadku powstania listopadowego zesłano kilkanaście polskich rodzin szlacheckich z Litwy do pracy w zagłębiowskich kopalniach. Z całą pewnością na Syberce znajdowała się tutaj rosyjska komora celna. Również w XIX w. działała tu niewielka kopalnia węgla, w wyrobiskach której w okresie międzywojennym urządzono strzelnicę 23. pułku artylerii lekkiej z Będzina (pozostałości do dziś).
#2 | @ @@Litości dnia 24.01.2010 12:19
Będzińska Syberka ma tyle wspólnego z Syberią co Czeladź z Czelabińskiem. hoć faktycznie były i są w niektórych nidzących się głowach, koncepcje aby na Syberce robić jakieś upamiętnianie Syberii i gułagow jakie kacapy budowali na tej prawdziwej Syberii. Ale tak zawsze jest jak kto nie ma co robić a bardzo by chciał jakoś błysnąć.
Kurdemol - kiedy my wreszcie zaczniemy czcić pamięć poległych i zasłużonych, przez budowanie czegoś społecznie użytecznego a nie tylko te pomniki, tablice, bary, wspominki klęsk, obchody, uroczystosci... A potem wielkie zdziwienie że młodzi nie interesują się historią i mają was wszystkich dosyć.
Dziadki, Zawodowi Wspominacze - dajcie żyć !!!
#3 | @@Litości dnia 24.01.2010 09:00
ja sobie nie przypominam! wydawało ci się!
mała Syberia, czyli Syberka jest w Będzinie!
#4 | @Litości dnia 24.01.2010 02:27
Dobrze że nie lansuje u nas małego Katynia albo małej Syberii. Podziwiam pomyślunek tego człowieka, skąd w nim tyle inwencji.
Nie wiem czy nie mylę portali ale wcześniej ktoś z kościelnych zwracał mu już grzecznie uwagę aby przestał zarządzać katedrą i pochówkami w niej. Kościół ma własną politykę wewnętrzną i wielu mądrych ludzi ktorzy wiedzą co i kiedy robić.
#5 | Litości ! dnia 24.01.2010 00:25
Znowu to samo. Czy wy tam w Redakcji macie jakis automat powtarzający ktory się zaciął.
#6 | Marta dnia 23.01.2010 21:53
jeden Wawel już jest w Sosnowcu, ten drugi może być mniejszy!
#7 | nieskromny dnia 23.01.2010 21:51
Ależ dlaczego ten sosnowiecki Wawel ma być mały. W stolicy wielkiego Zagłębia powinien być wielki Wawel. To chyba jest logiczne?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney