Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Katyń… ocalić od zapomnienia

Już za kilka miesięcy 13 kwietnia 2010 roku będziemy obchodzić 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, rocznicę wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina ponad 21.000 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Pod patronatem Prezydenta RP trwa program upamiętnienia Bohaterów, ofiar tej Zbrodni pn. ”Katyń.. ocalić od zapomnienia”. Celem Programu jest posadzenie 21.473 DĘBÓW PAMIĘCI na 70 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko.W Programie uczestniczą szkoły, ośrodki wychowawcze, drużyny harcerskie, urzędy gmin, starostwa powiatowe oraz inne instytucje i organizacje. Zwykle zgłoszenie do programu staje się impulsem do odszukania przez uczestników, np. uczniów placówki, śladów życia i często bogatej działalności „ich Bohatera” na rzecz wspólnego dobra mieszkańców powiatu czy gminy. Trzeba bowiem pamiętać, że rozstrzelani w Katyniu oficerowie zginęli także dlatego, że byli w ogromnej większości osobami o nieposzlakowanej opinii, cenionymi i szanowanymi za działalność na rzecz społeczności lokalnej.Program „Katyń… ocalić od zapomnienia” stwarza wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Edukacyjny i społeczny wymiar Programu polega na także na integracji środowisk edukacyjnych, samorządowych i społeczności lokalnych i zachęceniu ich do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania młodzieży na świadomych i odpowiedzialnych obywateli, żyjących w poczuciu przynależności do narodu i państwa.Celem Programu jest także zebranie, zarchiwizowanie i udostępnienie w postaci cyfrowej, pozyskanych możliwie z pierwszej ręki, tj. od żyjących członków rodziny bądź lokalnej społeczności, życiorysów, zdjęć, dokumentów i informacji o Bohaterach, którzy polegli w 1940 roku. Każdy z Partnerów Programu, czyli instytucji sadzących Dęby Pamięci, razem ze sprawozdaniem z uroczystości przysyła materiały odnoszące się do „jego” Bohatera. Materiały te są starannie archiwizowane, natomiast w postaci cyfrowej zostaną umieszczone na portalu, poświęconym Bohaterom tej Zbrodni katyn-pamietam.pl (uruchomienie portalu nastąpi w grudniu br.).Walory Programu „Katyń.. ocalić od zapomnienia” oraz jego znaczenie w pielęgnowaniu ciągłości przekazu pokoleń o istotnych wydarzeniach dla Polski, docenił Prezydent RP, prof. Lech Kaczyński, obejmując Program honorowym. W realizację Programu zaangażowały się także tak ważne instytucje, jak Narodowe Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich.

W kwietniu roku 1940 w leśnych dołach koło Katynia, Miednoje, Charkowa i innych miast Związku Radzieckiego pochowano ponad 20 000 oficerów Wojska Polskiego, policjantów i funkcjonariuszy Straży Więziennej, zamordowanych na rozkaz Stalina przez służby specjalne ZSRR. Warto, żeby w przededniu rocznicy tej straszliwej Zbrodni jak najwięcej osób pochyliło się z szacunkiem nad mogiłami Ofiar, uczestnicząc z powagą w projekcie, którego celem jest uczczenie jej Bohaterów oraz zagwarantowanie jej pamięci w pokoleniach polskiego narodu.
Więcej informacji o Programie „Katyń… ocalić od zapomnienia” , formularz zgłoszenia i kontakty do osób, koordynujących Program, można znaleźć na stronie organizatora - Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza: www.parafiada.pl

źródło: www.historia.org.pl
Autor: Redakcja | 25/01/2010
Komentarze
#1 | okoykijy dnia 29.03.2010 09:10
jgytutuytjghu56ytghryryh
#2 | Równość rocznicowa dnia 27.01.2010 09:26
Tak się składa że obchodzona jest również rocznica zbrodni Oswięcimskiej. I tak, na tym portalu jakoś nic na ten temat. To pewnie z przyczyn obiektywizmu i pluralizmu Pana Redaktora.
Trudno przecież Oświęcimiem dokopać komuchom skoro oni ten obóz wyzwolili a nie prowadzili. I czerwony baner na ten temat nie przeszedł by przez gardło Dudale, milośnikowi Żydów.
#3 | @@@Grzesiu H dnia 27.01.2010 07:22
Lub obawa przed podjęciem dyskusji...Zawsze lepiej napisać że brak czasu lub dyskusja nie ma sensu. Nie bardzo rozumiem, co w poprzednim wpisie czy innych wpisach jest komunistycznego, raczej trochę argumentów , historii i zwykłej logiki.
#4 | @@Grzesiu H dnia 27.01.2010 05:36
Sądze, że dlatego pozostawione są te wpisy, żeby każdy mógł sam wyciągnąć sobie wnioski. Co do podjęcia dyskusji, to nie zawsze jest czas, żeby dać wciąnąc w wielogodzinne polemiki!
#5 | @Grzesiu H dnia 26.01.2010 21:51
A może to oznaka że portal normalnieje, że jest tu miejsce do prezentacji każdych pogladów. Może Portal rzeczywiście chce być miejski i społeczny?
To że np S.Iż może pisać tak a nie inaczej wcale nie oznacza że ma wyłączność na prawdę i tylko jego interpretacja świata się liczy. Każdy z Czytelników może to ocenić i wyciagnąć swoje wnioski. To bardzo pożyteczny trening dla mózgów. Obyśmy sie jeszcze doczekali na mądre wpisy polemiczne a nie chmskie odszczekniecia. S.Iż dobrze wie że nie ma prawd oczywistych i jedynie słusznych interpretacji i pewnie liczy się z tym iż trafi w końcu na godnego siebie rzeczowego dyskutanta. Wtedy czytanie portalu będzie przyjemnością a i nauczyć czegoś się będzie można.
#6 | Grzesiu H. dnia 26.01.2010 21:09
Co sie stało? Dlaczego Stanisław Iż nie jest już moderowany? Czyżby przeoczenie? Żeby takie sprawy pisać, tak ludziom mieszać w głowie...To skandal, przecież to sa same kłamstwa, podszyte komunizmem!
#7 | Stanisław Iż. dnia 26.01.2010 18:29
Jeżeli już, to raczej mniemanologia stosowana...Nie ma słowa "mnienalogia"...Mniemanologia stosowana oznacza zupełnie coś innego, sam termin nie ma nic wspólnego z treścia postu. "Żelazna kurtyna" nie była rosyjskim wymysłem, Przyjacielu, a raczej nazwą pojałtańskiego porządku w Europie, po raz pierwszy sformułowanego i ogłoszonego przez brytyjskiego premiera Churchila, w 1946 r, w amerykańskim mieście Fulton.Wybacz, ale to jednak państwa zachodnie w Jałcie dały przyzwolenie Stalinowi na taki podział Europy. Stąd świat podzielił sie na sfery wpływów, a Polska została "przeznaczona" do tej rosyjskiej...Poza tym tzw. Rząd Tymczasowy (komunistyczny), został uznany za jedyny polski rząd - własnie przez państwa zachodnie - naszych ówczesnych sojuszników...W okresie stalinowskim nie była możliwa jakakolwiek demokracja, a powoływanie sie na górnolotne terminy czy oczekiwanie na dotrzymanie przyrzeczeń - w polityce jest głupota i naiwnością. Za tą naiwność drogo nasz kraj zapłacił, i to wielokrotnie w historii - i nic to nas do dzisiaj nie nauczyło (ostatnie wydarzenia związane z naszymi sojuszami, tarcza antyrakietowa, czy chociażby sprawa Bandery na Ukrainie).
#8 | @St Iż dnia 26.01.2010 17:53
jest to zupełne gdybanie = mnienalogia stosowana, bo nie koncentrujemy się na samym fakcie zwycięstwa nad Niemcami, tylko jak to zrobili, ile umów złamali, ile fałszerstw popełnili, przecież miała być demokracja w krajach Europy Środkowo-Wschodniej?
Rzesza mogła przegrać wojnę i wcale nie musiała żelazna kurtyna, to rosyjski pomysł na porządek swiata po II wojnie swiatowej!
#9 | Stanisław Iż. dnia 26.01.2010 14:45
...bo gdyby mimo wszystko nie Oni, nas już by nas nie było, tak jak Żydów i Cyganów. Jakoś nie wierzę, aby nam z pomoca przyszli marines...Gdyby III Rzesza wygrała wojnę, Polacy ulegliby zagładzie fizycznej w ciągu 30-40 lat. Tak twierdzili sami hitlerowcy. Był to tzw. nowy porządek w Europie.
#10 | Do tych którzy obchodzą Dzięń Zwycuęstwa dnia 26.01.2010 14:37
a potem, 1945r.,nas "wyzwolili"!!!!!!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney