Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak


Gazowa przyszłość, nie w Sosnowcu

Ekologiczne, bezpieczniejsze i tańsze w użytkowaniu są autobusy na gaz ziemny. Autobusy, które mają wyprzeć te stare i nie spełnające żadnych ekologicznych norm. Czy wyprą?Trudno powiedzieć. Są droższe od tych z silnikiem Diesla i jak mówią przewoźnicy nie ma żadnej pewności, że w najbliższym czasie nie będzie akcyzy na gaz ziemny.

Nie trzeba być ekspertem, by zauważyć, że niektóre autobusy nie powinny już jeździć. W sosnowieckim PKMie jest 240 autobusów. Ich średnia wieku to 15 lat. Najstarsze wyprodukowano w 1984 roku. Tak wygląda tabor nie tylko w Sosnowcu.

Dlatego konieczna jest wymiana. A jak już wymieniać to na coś ekologicznego.

Nowością na polskim rynku są autobusy na gaz ziemny. Takie autobusy od kilku lat jeżdżą w Niemczech, Francji, a ostatnio pojawiają się w Czechach i na Węgrzech. Autobus z silnikiem diesla kosztuje około miliona złotych. Taki sam na gaz ziemny średnio 20% więcej. Tańsze od oleju napędowego, co nie znaczy, że tańsze w utrzymaniu.

Jeszcze kilka miesięcy temu nad kupnem takich autobusów zastanawiano się w sosnowieckim PKMie. Na planach jednak się skończyło. Autobusy na gaz ziemny pojawią się w najbliższym czasie m.in. w Tychach. Tam uznano, że to się opłaca.


Źródło: Dariusz Kmiecik tvp3katowiceAutor: Arkadiusz Chęciński | 14/05/2006
Komentarze
#1 | zdziwiony dnia 18.05.2006 11:02
"Autobus z silnikiem diesla kosztuje około miliona złotych. Taki sam na gaz ziemny średnio 20% więcej. Tańsze od oleju napędowego, co nie znaczy, że tańsze w utrzymaniu."

Skoro w tekście jest napisane że autobus na gaz jest droższy o 20% od disla to dlaczego dalej pisza ze jest tańszy??????????
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.