Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Braun: Jaruzelski to zdrajca i sowiecki patriota

W poniedziałek TVP wyemitowała film "Towarzysz generał", przedstawiający krytyczną ocenę generała Jaruzelskiego, który wzbudził gorące dyskusje. Rozmawiamy ze współtwórcą filmu, Grzegorzem Braunem - czytamy w najnowszym Superekspressie. Wywiad prezentujemy poniżej"Super Express": - W filmie "Towarzysz generał" wszyscy wypowiadający się historycy poddali postać Wojciecha Jaruzelskiego bezkompromisowej krytyce. A przecież ma ona też swoich obrońców. Dlaczego nie dopuścił pan ich do głosu?
Grzegorz Braun: - Ich poglądy doskonale znamy. Przez 20 lat w mediach dominował głos generała Jaruzelskiego i usłużnych klakierów - często będących jego nominatami. Cieszę się, że dzięki inicjatywie i determinacji kolegi Roberta Kaczmarka choć raz mogli zabrać głos ludzie, dla których Jaruzelski nie jest "człowiekiem honoru".
- To, że Wojciech Jaruzelski - zdrajca, sprzedawczyk i notoryczny kłamca - publicznie przejawia niezadowolenie z naszej pracy, jest dla mnie najwyższym honorem.- Nie za ostre te oceny?- Nie. Za słabe. Był nie tylko sowieckim patriotą i sowieckim generałem w PRL, ale też człowiekiem, którego zdrada, zaprzaństwo i oportunizm posunięty do zbrodni zaważyły na życiu moim i milionów Polaków. Jego biografia - temat centralny dla zrozumienia historii Polski po 1945 roku i teraźniejszości - dla niektórych wciąż jest tematem tabu. Gdy doczekała się historyka, który ją przebadał - jest nim płk dr Lech Kowalski - to jego książka została zgodnie przemilczana przez większość publicystów i przez świat polityki. To doprawdy żałosne, że film dokumentalny ma coś nowego do powiedzenia w tej sprawie po dwudziestu latach, od kiedy można o niej mówić. Lepiej bym się czuł, gdyby ta sprawa była już dawno załatwiona przez sądy, publicystykę i historiografię - gdyby nie było już o czym robić filmu. Ale niestety, nie są to kwestie rozliczone. A na pewno nie dla wszystkich obojętne, skoro film obejrzały trzy miliony widzów.- Oprócz takich czynów, jak tropienie - będąc na usługach sowieckich mocodawców - polskiego podziemia niepodległościowego po wojnie; zwalczanie katolików oraz Żydów w kręgach wojskowych; rozkaz użycia broni wobec robotników w Grudniu 1970 r. na Wybrzeżu; wprowadzenie stanu wojennego - film zarzuca Jaruzelskiemu również to, że umożliwił zakotwiczenie komunistycznego establishmentu w nowym demokratycznym systemie...- Oczywiście. Jest przecież ojcem założycielem i pierwszym prezydentem III RP. A podległe mu służby zdążyły zasadzić w świecie dziennikarskim i naukowym tyle "Stokrotek" i tylu TW "Historyków", że skutki tego odczuwamy do dziś. Wystarczy dziś posłuchać radia czy przerzucić gazety: festiwal kłamstw Jaruzelskiego trwa nieprzerwanie.- W filmie pojawia się dwóch ważnych komentatorów z przeszłością w PZPR: zmarły niedawno prof. Paweł Wieczorkiewicz i wspomniany dr Lech Kowalski, który pracował również w aparacie politycznym LWP. Dlaczego nie powiedział pan widzom, jaka była ich przeszłość?- Profesor Paweł Wieczorkiewicz nigdy nie dorabiał teorii do swojej przynależ-ności do partii. Miał tę klasę i odwagę, żeby nazywać rzecz po imieniu: jako przejaw oportunizmu. A gdyby wszyscy historycy w Polsce mieli tę odwagę, jaką przejawił Lech Kowalski, podejmując trud odkłamania biografii Wojciech Jaruzelskiego - inaczej byśmy dzisiaj wyglądali.żródło: SE

Autor: Redakcja | 02/02/2010
Komentarze
#1 | kiwi2 dnia 02.04.2010 12:05
Garzon był hiszpanskim sedzia, poza tym ok.
#2 | Oba dwa dnia 03.02.2010 23:23
Jaruzelski to również, jak Gierek były I sekretarz KC PZPR (1981r11;1989),
#3 | zyga dnia 03.02.2010 22:01
Dokładnie:-)
#4 | @zyga dnia 03.02.2010 21:56
albo jak burak, czerwony burak :-)))
#5 | zyga dnia 03.02.2010 21:47
Chyba jednak przegrzałeś się przed tym kompem i jestes czerwony jak cegła.
#6 | zygowi dnia 03.02.2010 21:35
Jak zwykle masz racje. Tak wtedy jak i dzisiaj rozdają tylko swoim. A Ty bidny siedzisz w gaciach przed kompem i zazdrość cię zrzera. Widać ani dawniej ani teraz, nie jesteś swój i nikt ci nie da.
#7 | zyga dnia 03.02.2010 21:30
Nieruchomości ? Tak rozdzielnictwo wśród i tylko dla towarzyszy.
Towarzysz Gierek i jego wille ,towarzysz Jaruzelski i willa...
#8 | ludkowi dnia 03.02.2010 21:23
Do łez mnie ubawiła odpowiedź ludka na wpis trolowatego. Ach jaka dokladna analiza i to z numerkami. Ha HA Ha musiało nieźle zaboleć. Ale grunt że wyjaśniło się conieco, poprostu wyszło szydło z worka. Wiemy teraz dlaczego ludekowa nie lubi generała - o kasę chodzi, o nieruchomości dla tego co kase poczuł - "Ta willa to symbol. A Jaruzelski wyrządził wiele zła Polsce - mówi jeden ze spadkobierców Ryszard Przedpełski. Mieszka w USA, dokąd jego rodzina wyjechała przed wojną"
#9 | K.G.N. dnia 03.02.2010 21:15
I znowu posty usunięte, nawet te rzeczowe. Jak to się ma do wolności dyskusji i wyrażania własnych poglądów? W sieci portal stał się już słynny w Polsce - niestety z tej przyczyny, tylko z tej. Przykre...
#10 | anonim dnia 03.02.2010 21:12
Z pewnością jest to problem...Ale takim samym problemem jest tzw. Komisja Majątkowa - zreszta po odejściu Kamińskiego sprawą zajmuje się CBA i prokuratura. Przykładowo bardzo poważne pismo ogólnopolskie Nasz Dziennik nigdy nic nie pisze o działaniach tej komisji (nawet o tym, że w jest strukturach działa dawny pułkownik komunistycznej Służby Bezpieczeństwa).
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney