Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sama Straż Miejska sobie nie poradzi...

Niedawno na jednym z portali internetowych mogliśmy zapoznać się Raportem, dotyczącym działalności Straży Miejskiej w Sosnowcu w ubiegłym roku. Mogliśmy m.in. dowiedzieć się, że kontrolując wywiązywanie się z obowiązków utrzymania porządku i czystości Straż Miejska nałożyła za cały 2009r. 59 mandatów karnych i wszczęła 12 postępowań zmierzających do skierowania wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego. W tym przypadku Straż jest chyba zbyt pobłażliwa, przeczytaliśmy w redakcyjnym komentarzu. Czy tylko Straż Miejska jest pobłażliwa, jak wygląda w naszym mieście i szerzej regionie przestrzeganie i egzekwowanie prawa, tych najprostszych i najbardziej oczywistych przepisów?

59 mandatów i 12 postępowań było konsekwencją braku umowy lub rachunków za wywóz nieczystości przez właścicieli posesji. A gdzie są konsekwencje za brud i nieporządek, panujący na ulicach i na terenach wielu posesji w naszym mieście, których właściciele posiadają umowy lub rachunki za wywóz śmieci? - pyta się autor i pewnie ma racje.
Czy tylko winna jest Straż Miejska? Wątpię. Generalnie jako społeczeństwo nie przestrzegamy prawa. Podam kilka przykładów. Jak wygląda przestrzeganie obowiązku odśnieżania zimą chodnika przed swoją posesją, mogliśmy właśnie się przekonać. Przez cały rok możemy się przekonać, że prawie nikt nie sprząta po swoim piesku, że całe miasto jest obklejane plakatami i ulotkami. Oddzielna sprawa to palenie papieresów. Mimo że od 1997roku obowiązuje całkowity zakaz palenie w miejscach publicznych, to wciąż w wielu miejscach mocno czuć nikotynę. Pali się w sklepach, w urzędach, piekarniach, u szewca, właściwie wszędzie. Niewypałem okazał się też zakaz palenia na przystankach komunikacji publicznej. Dawno zniknęły znaki zakazu palenia, którego nikt od początku, ani nie brał poważnie, ani egzekwował.
Codziennie korzystam z komunikacji publicznej i widzę, że na przystankach się pali, a w autobusach...pije. Ci co to robią, nawet się z tym specjalnie nie kryją, robią to właściwie całkiem otwarcie. Podobnie wygląda używanie przekleństw, co jak niedawno przypomniała nam telewizja w miejscach publicznych jest zabronione i może się skończyć mandatem w kwocie 500 zł. Kto ma jednak nałożyć? Pytanie pozostawiam bez odpowiedzi. Miejsc, gdzie się pije jest pewnie więcej. To tylko mały przykład. To że jeździ się "pod wpływym" jest sprawą powszechnie znaną. Informują o tym policyjne statystyki zatrzymań pijanych kierowców i wypadków przez nich spowodowanych. Lista naszych codziennych przewinien, a często wykroczeń pewnie na tych kilku przykładach się pewnie nie kończy. Są to jednak tylko przykłady, bo lista jest naprawdę długa. Każdy z nas zanim zacznie oceniać tę, czy inną instytucję, sam, we własnym sumieniu musi odpowiedzieć, jak on przestrzega prawa. Trzeba uderzyć się w przysłowiowe piersi. Nie jest wciąż z tym dobrze. Wiele musimy tutaj wszyscy jeszcze zmienić. Chyba, że chcemy nadal żyć w świecie anarchii i bezprawia. Sama Straż Miejska czy Policja niewiele tutaj poradzi, jeśli sami na to bezprawie we własnym otoczeniu zezwolimy.Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 04/02/2010
Komentarze
#1 | nel dnia 16.02.2010 22:40
straż miejska w Sosnowcu? nieporozumienie są ślepi podróżując czasami krajoznawczo ulicami Sosnowca na bezpośrednie wnioski i skargi mieszkańców reagują z pozycji urzędu OGÓLNĄ WSZECHWIEDZĄ -odpierają atakiem
#2 | @klient dnia 06.02.2010 23:16
czy chodzi o Piekarnię GABI, tam rzeczywiście wszyscy palę?
#3 | Klient dnia 05.02.2010 22:49
na ul. Niepodległości w S-cu jest świetny świeży pachnący chleb w tamtejszej piekarni, ma tylką jedną wadę śmierdzi tytoniem.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney