Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wojtyła wstąpił w SLD

Lewicowy prezydent biednego miasta buduje papieską barkę. Protestuje prawica. Mieszkańcy głupieją - czytamy w nr 23 Tygodnika NIE z 2009r. Pełny tekst artykułu przedstawiamy poniżej. Zapraszamy do dyskusji!Sosnowiec uchodzi za stolicę Czerwonego Zagłębia. Inaczej niż na Śląsku, kolejne mutacje lewicy zawsze miały tu mocną pozycję. Od roku 2002 prezydentem miasta jest czerwony Kazimierz Górski. W ostatnich wyborach samorządowych, w roku 2006, kandydował z listy Lewicy i Demokratów. Już w pierwszej turze zdeklasował rywali i zapewnił sobie drugą kadencję w ratuszu. Do Polski, a więc i do Sosnowca dotarł kryzys. Uderzył w miejscowe kopalnie (bo huty kupują mniej węgla) i inne zakłady pracy. Topnieją wpływy do miejskiej kasy. Jest coraz gorzej. Miasto ma jednak uchwalony wcześniej budżet, a w nim przeznaczono 3 mln zł na zagospodarowanie placu Papieskiego.


Sosnowiec ma bowiem wspaniały pomysł na uczczenie Santo Subito J.P.2. Nie jakiś tam banalny pomnik Białego Ojca, ulica imienia wielkiego rodaka czy sadzone w wielu miastach papieskie dęby.


Stolica Czerwonego Zagłębia chce poświęcić świętemu Wojtyle cały plac, na którym podczas pielgrzymki 10 lat temu papież ukazał się ludowi. W samym środku placu ma stanąć amfiteatr w kształcie barki.


Cóż można w takiej barce wystawiać – wyłącznie sztuki pobożne z dramatami Karola Wojtyły na czele. Na pierwszy ogień można zinscenizować „Przed sklepem jubilera”. Ludność dobrowolnie na to nie przyjdzie, ale zawsze można ściągnąć szkoły. I kazać uczniom napisać wypracowanie o wartościach chrześcijańskich w sztuce wielkiego dramaturga.


Sosnowiczanie pytali, czy nie lepiej przeznaczyć tę kasę na remonty dróg i czy plac Papieski nie może się obyć bez barki.
Opozycja w radzie miejskiej skorzystała z okazji, żeby bruździć. Jedni radni mówili, że barka to kicz, inni – że marnotrawstwo. Padł też argument, że Sosnowiec uczcił już papieża, i to godnie, nadając jego imię Centrum Pediatrii. Pod wpływem krytyki ratuszowi, wciąż pod berłem prezydenta Górskiego, zaczęli się miotać i zmieniać koncepcje. Początkowo miała powstać barka, potem alejki parkowe. Teraz, w maju, ratusz ogłosił powrót do pierwotnej koncepcji: najpierw amfiteatr, czyli barka, potem park.


Projekt rzuca na kolana. Wielki plac, zieleń, szpalery drzew i krzewów, a w samym centrum potężna żelbetowa konstrukcja: 40 m długości i 13,5 m szerokości. Kształt, sądząc po wizualizacjach, zbliżony do łodzi. Powierzchnia – 385,3 mkw. Jedyny taki amfiteatr w Polsce. Na sam jego widok z gardła wyrywa się śpiew: Twoją baaarkę pozostawiam na brzeguuu... Zapowiedziano, że budowa barki to tylko pierwszy etap. Drugi obejmie budowę tzw. Kalendarium Papieskiego. Będzie to przedpole dla ołtarza, pomnika i krzyża, z wyeksponowanymi najważniejszymi datami z życia i pontyfikatu Jana Pawła II. W całej strefie posadzone zostaną sosny.


Rozpisano już przetarg na budowę podstawy pomnika – czyli barki – na placu Papieskim. Dlaczego tylko podstawy, nie udało nam się dociec. 12 maja upłynął termin składania ofert. Potem 30 dni na rozstrzygnięcie przetargu i do roboty! Zakończenie tego etapu zaplanowano na 30 listopada. Ale, uwaga, prace nie mogą ruszyć przed 14 czerwca, wtedy bowiem odbędą się wielkie uroczystości z okazji 10. rocznicy wizyty polskiego papieża w Sosnowcu. Jak by to wyglądało, gdyby plac Papieski był w tym dniu rozkopany.


Prawicowi radni, którym od początku nie podobał się projekt barki, protestują. Wcześniej przecież rada uchwaliła rozpoczęcie inwestycji od parku. Przewodniczący rady miejskiej, Daniel Miklasiński z PO mówi: Uważam, że prezydent źle postępuje, podejmując decyzję o przetargu na budowę 40-metrowej żelbetowej konstrukcji w dobie kryzysu. Miasta na to nie stać. Za tę sumę można byłoby już zagospodarować cały plac z alejkami i boiskami. Nie wiem, skąd ta zmiana decyzji. Może lewica ma jakieś kompleksy wobec Kościoła?


Platforma racjonalna, lewica klerykalna – w naszym ciekawym kraju wszystko jest możliwe.D.Z., Tygodnik NIE

Autor: Redakcja | 06/02/2010
Komentarze
#1 | miki dnia 10.02.2010 11:39
A na ulicach obok arki można sobie zęby powybijać
Gratulacje
#2 | Pytek dnia 09.02.2010 16:29
Przysłowia są mądrością narodów - np. takie: Prawda w oczy kole.
#3 | anonim dnia 08.02.2010 21:25
uderz w stół a nozyce odezwą się !
#4 | Uchachany Młodszy dnia 08.02.2010 20:54
No proszę , już jedna waleczna opozycjonistka internetowa płci meskiej się odezwała (odezwał)
i dała "odpór"
Spoko, żadnego referendum nie ogłoszą bo jednak mają instynkt samozachowawczy ha ha ha ha!
Taką właśnie mamy opozycje i dlatego na kaziopodobnych skazani będziemy na wieki. Bo taka jest wasza wiarygodność. A młodym dokladnie wisi kto jest u władzy, byle tylko dali żyć bez tego wspominania i pouczania o starych czasach. Stare się "ne wrati" a nie można iść do przodu stale ogladając się wstecz. Wpadamy tu pośmiać się trochę i gdyby nie to, to nawet nie wiedziałbym kto w mieście rządzi a kto chce rządzić.
#5 | Marta dnia 08.02.2010 20:42
a co w tym wszystkim dziwnego? referendum w sprawie prezydenta i bary? po co teraz ? gdzie sens, gdzie logika? za 10 miesięcy wybory, po co referendum? są jakieś przekręty? ciekawe!
#6 | do tego co pisze pod dziesiatkami nicków dnia 08.02.2010 19:09
Podziwiam, podziwiam. Filmowcy i propagandziści dawno znają ten numer, biorą jednego i tak fotografują, montują że wychodzi wielki waleczny tłum z wielokrotnie wzmacnianym jedynie słusznym okrzykiem na stu ustach.
Tyle tylko że to tylko wydumana fikcja, to świat wirtualny, chciejstwo i nic wiecej. To taki "miś" z filmu Barei.
Przypomniał ktoś Łódź i Częstochowę ale zapomniał dodać jakie ugrupowanie polityczne, personifikowane w Prezydentach tych miast, poniosło tam klęskę i jakie ugrupowanie wnosiło o obalenie Prezydentów w Referendum a mieszkańcy skutecznie to poparli.
Zakończe również nawiązując do Referendum - skoro opozycja jest tak pewna siebie, skoro jak twierdzi popiera ją olbrzymia ilość mieszkańców, skoro ma tyle "dowodów" na przekręty obecnej władzy, skoro podobno mieszkańcy są przeciw budowie "bary", skoro jak tu napisano, Kosciół robi porządki w swoich szeregach i usuwa Księży którzy współpracowali z SLD - TO CZEMU BIJECIE PIANĘ, CZEMU NIE ZORGANIZUJECIE REFERENDUM W SPRAWIE PREZYDENTA ORAZ BUDOWY BARY ????
Jak mam wam wierzyć to bierzcie się do roboty, można zrobić to jeszcze przed wyborami.
#7 | @mateusz dnia 08.02.2010 15:54
popieram, to jest budowa w sowieckim stylu, stoit statulia, ruka padniata, balszaja na wsiem mirie!
#8 | Mateusz dnia 08.02.2010 15:39
Przecież Jan Paweł II od samego początku mówił, żeby nie budować mu żadnych pomników itp. Zgodnie z jego ostatnią wolą także miejsce jego wiecznego spoczynku miało wyglądać jak najbardziej skromnie. A tu co? Ogromna barka z żelbetu. I dla kogo ona? Dla pamięci papieża Polaka? Wątpię. Jego pamięć wystarczająco się broni i bez wielkich pomników. Dla mieszkańców Sosnowca - też wątpię. Jako jeden z nich wolałbym raczej przejść się do parku im. Jana Pawła, który za te pieniądze spokojnie mógłby powstać.
Czyli wychodzi, że ta cała budowla to dla Pana Górskiego i ekipy. Może przeczuwają jakiś powyborczy potop, który rozliczy ich z tego czego nie zrobili a co obiecali i będą chcieli się tą barką ratować??
Ale Panie Kazimierzu przypominam, że żelbet na wodzie się nie unosi i to Pana i Pana kolegów nie uratuje przed ostatecznym wyborczym sądem.
#9 | Maria dnia 08.02.2010 14:14
co to znaczy zająć się mieszkańcami? przytulić ich? mieszkańcy wolą, żeby sie nikt nimi nie zajmował, bo to tylko dużo kosztuje!
#10 | ludek dnia 08.02.2010 14:10
Do @@ludek | 07-02-2010 | 23:55
Prawdą po oczach !Coś ???
Dlaczego nic nie robią z tym czymś ?!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney