Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Jak powstała Filia Kuźnicy w Sosnowcu?

O potrzebie powołania do życia stowarzyszenia działającego na rzecz lewicowej inteligencji Sosnowca mówiło się już w połowie lat 90-tych XX wieku. Próbowano nawiązać do tradycji z lat 30-tych XX wieku, kiedy to działały w naszym mieście koła demokratyczne, korzystające z pomocy naukowej profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Inicjatorem tych działań był ówczesny nauczyciel Liceum im. Staszica w Sosnowcu – prof. Wiktor Wyspiański (po zakończeniu II wojny światowej pierwszy kurator oświaty w Krakowie, krewny słynnego Stanisława).

W 1994 roku Ireneusz Łęczek – dziennikarz, Bogusław Kabała i Janusz Kubicki – nauczyciele IV Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Sosnowcu, założyli Stowarzyszenie im. prof. Bogdana Suchodolskiego (absolwenta „Staszica”). Wspierali ich: Jan Rodzoń – emeryt górniczy, b.dyr. Kopalń „Niwka” i „Sosnowiec”, Henryk Małota – ówczesny prezes ZUS w Sosnowcu, Marian Opałka – emeryt. Niestety, brak silniejszego wsparcia środowiska, kłopoty finansowe uniemożliwiły dalszą działalność.Ponowną próbę podjęto w 1999 roku. Z inicjatywy Bogusława Kabały – ówczesnego wice- przewodniczącego Rady Miejskiej w Sosnowcu, przy aktywnym udziale Janusza Kubickiego i Ireneusza Łęczka, wykorzystując przychylność posła na Sejm RP Andrzeja Szarawarskiego, rozpoczęto starania o powołanie filii Kuźnicy w Sosnowcu. Umożliwił on kontakt z ówczesnym prezesem Kuźnicy, posłem na Sejm RP Andrzejem Urbańczykiem. W końcu 1999 roku do wymienionej wyżej trójki dołączyli: Wojciech Chrzanowski, Aleksander Chmielewski, Xawery Góral.27 marca 2000 roku w siedzibie Kuźnicy w Krakowie oficjalnie ogłoszono utworzenie filii Kuźnicy w Sosnowcu. Pierwsze spotkanie odbyło się 28 kwietnia 2000 roku w Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Prowadził spotkanie prezes Kuźnicy Andrzej Urbańczyk. Wręczono legitymacje członkowskie A. Chmielewskiemu, w. Chrzanowskiemu, X. Góralowi, B. Kabale, J. Kubickiemu, I. Łęczkowi i ks. Jarosławowi Wolskiemu. Tematem spotkania był wpływ kultury na życie społeczne. Wśród uczestników spotkania byli m.in. Leszek Miller - ówczesny przewodniczący Krajowej Rady SLD, Andrzej Szarawarski - ówczesny przewodniczący Śląskiej Rady SLD, prof. Jacek Wódz.Od 2001 roku Bogusław Kabała jest członkiem Rady Kuźnicy. 7 czerwca 2008 roku członkiem Rady został wybrany Witold Klepacz – poseł na Sejm RP. Do końca 2008 roku odbyto ponad 70 spotkań. Najczęściej odbywają się one w Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu.Wśród gości filii byli prezesi „Kuźnicy”, profesorowie, znani dziennikarze, parlamentarzyści, gospodarze miasta i województwa. W spotkaniach uczestniczą także osoby spoza Sosnowca. Od 2006 roku działalność filii wspierana jest przez posła Witolda Klepacza i jego biuro.
źródło: www.kuznica.org.pl
Autor: Redakcja | 08/02/2010
Komentarze
#1 | Desdemona dnia 10.02.2010 18:03
A po co się spowiadasz?
Wirtualne, nieistniejące w realu, anonimowe twory przecież nie grzeszą.
Księża to poważne osoby, żaden z nich nie może sobie pozwolić na jakieś prywatne poglądy, działania czy fanaberie. Kościół ma swoją politykę i ją konsekwentnie realizuje, tu nic nie dzieje się przypadkowo. Dlatego przetrwał wieki i ma się dobrze.
#2 | @@Jezus dnia 10.02.2010 08:43
wicie rozumiecie!
#3 | @Jesus dnia 10.02.2010 08:18
I jak tu się spowiadać u księdza z SLD??? Czy przy rozgrzeszaniu do spowiadanego mówi per "wy"?
#4 | Jesus dnia 10.02.2010 07:54
myślę, że księża nie powinni angazowac się w działaloność partii politycznych, czy organizacji afiliowanych przy partiach!
#5 | taka prawda dnia 10.02.2010 07:06
encykliki papieskie Rerum novarum czy Quadragesimo anno odnoszą się przede wszystkim mówiły o grożących aspektach ze strony socjalizmu czy marksizmu a w rzeczywistości były klonem "Manifestu komunistycznego" Marksa, i kościół i marksiści zabiegali o biednego robotnika....kościół kat. jak i socjaliści głoszą politykę miłosci do bliźniego, równość, tolerancję czy poszanowanie drugiego człowieka...tak że każdemu prawdziwemu księdzu powinno być bliżej do prawdziwego SLD niż innej partii - przede wszystkim prawicowej skupiajacej szowinistów i ludzi ziejących nienawiścią na każdym kroku !
#6 | anonim dnia 10.02.2010 06:48
Tak, to jest ksiadz, który chciał należeć do SLD. Po prostu jest księdzem o lewicowych przekonaniach. Nie ma tym nic dziwnego, wielu księży ma takie poglady, ale ich przełożeni nie pozwalają im ich ujawniać. W kościele nie ma wolności, jest wola przełożonego.
#7 | @??? dnia 10.02.2010 06:29
To jest TEN ksiądz Wolski??
#8 | ??? dnia 10.02.2010 06:17
Wręczono legitymacje członkowskie....ks. Jarosławowi Wolskiemu(???!!!!)
#9 | Avatar dnia 10.02.2010 05:39
precz z komuną!, precz z komuną!
#10 | Maniek dnia 09.02.2010 23:09
tak hartowała sie stal! - organizacja rodem z PRL-u dalej zatruwa umysły, ŚRODKOWY GIEREK, co ma z nią wspólnego Klub Kiepury!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney