Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


2002r.: Jedno z ruchliwych skrzyżowań w mieście otrzymało imię Gierka

Decyzję o nadaniu imienia rondu podjęto na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Propozycja została przeforsowana przez rządzącą w mieście koalicję SLD. Nie obyło się bez sporów i protestów opozycyjnych radnych, zdaniem których były pierwszy sekretarz KC PZPR nie zasłużył na takie uhonorowanie.


- W okresie jego rządów Polska nie była krajem demokratycznym i suwerennym - powiedział Karol Winiarski z Platformy Obywatelskiej, z wykształcenia historyk. - Konto przywódcy PZPR obciąża przede wszystkim zaciąganie kredytów oraz wprowadzenie do Konstytucji zapisu uzależniającego Polskę od ZSRR. Dekadę Gierka z sympatią wspomina szef "Samoobrony", którego ugrupowanie nie szanuje reguł demokratycznych. W tej sytuacji honorowanie przywódcy PZPR jest nieporozumieniem.
Na te słowa ostro zareagował Bogusław Kabała, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, z wykształcenia również historyk.- O tym, kim był Edward Gierek, świadczą niepodważalne fakty, np. manifestacyjny udział tysięcy ludzi na jego pogrzebie - stwierdził wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. - W plebiscycie na najwybitniejszego Ślązaka i Zagłębiaka uplasował się na 9 miejscu, a Jan Kiepura na 4. Wreszcie o jego popularności świadczy bezprecedensowa liczba głosów oddanych na jego syna, Adama Gierka, ubiegającego się o mandat senatora.Wiceprzewodniczący przypomniał również, że bardziej kontrowersyjne postacie uznawane są za bohaterów, chociaż w ich życiorysach także nie brak ciemnych plam.

Pomruki niezadowolenia przeszły przez salę, gdy Karol Winiarski stwierdził, że "łaska opinii publicznej na pstrym koniu jeździ". Przytoczył wypowiedź młodej sosnowiczanki, która w 1980 roku (!) wstydziła się przyznać, skąd pochodzi.- Nie wstydziłem się i nie będę się wstydził, że jestem z Sosnowca, bo to jest moja "mała ojczyzna" - zaprotestował przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Bańbuła.O rozwagę przy podejmowaniu decyzji w sprawie nazwania imieniem Gierka ronda przy zbiegu Sienkiewicza, Ostrogórskiej, 1 Maja i Małachowskiego apelował Tadeusz Kwaśnik. Nikt nie ma zastrzeżenia, że patronami ulic są Jagiellończyk, Sobieski czy Mickiewicz. Dekada Gierka jest oceniana różnie. Jedni go chwalą, drudzy ganią.- Ja sam mógłbym się zaliczyć do beneficjentów tamtego okresu, bo pracując w górnictwie dostałem talon na "malucha" - mówił Tadeusz Kwaśnik. - Należy jednak pamiętać, że w czasach Gierka były wydarzenia radomskie, "ścieżki zdrowia", rozbudowany Urząd Bezpieczeństwa oraz potężne zadłużenie.

Radny dodał też, że argument dużej liczby uczestników pogrzebu nie wytrzymuje krytyki, ponieważ większe tłumy brały udział w pogrzebie Bieruta i Stalina, jednoznacznie negatywnie ocenionych przez historię. Należy zaczekać na wyważony sąd badaczy dziejów na temat Gierka.Z przeciwnej strony padały argumenty, że marszałek Piłsudski nie był postacią kryształową, a doczekał się pomnika. Za jego czasów była Bereza Kartuska, uwięzienie Korfantego i Witosa. Ktoś inny przypomniał, że nigdy tylu ludzi nie wyjeżdżało na wczasy co w latach siedemdziesiątych.Ostatecznie głosami SLD postanowiono nazwać imieniem Edwarda Gierka ruchliwe rondo przy ulicy Ostrogórskiej.
red. JERZY WAKSMAŃSKI, Dziennik Zachodni, 2002-05-27Autor: Redakcja | 09/02/2010
Komentarze
#1 | były wyborca dnia 10.02.2010 09:48
Tomasz Banbuła to ten od ,,małej ojczyznyr1;
Urodzony w 1944 roku w miejscowości Górka Kościejowska.
Były właściciel koparko-ładowarka z 1998 roku .
,,Górka Kościejowska r11; wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie miechowskim, w gminie Racławice.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa
Według danych z 30 czerwca 2004 , gminę Racławicę zamieszkiwało 2566 osób.
kieleckiego.r1;pl.wikipedia.org/
Panie radny ile w takim razie osób zamieszkiwało pana ,,małą ojczyznę r ????

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney