Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Gierek forever, czyli fragment wywiadu z posłem z Sosnowca Witoldem Klepaczem

GazetaSosnowiec.pl: Jakiś czas temu pojawiła się inicjatywa odebrania Edwardowi Gierkowi honorowego obywatelstwa miasta. To dobry pomysł?

Witold Klepacz: To bardzo głupi pomysł, zresztą samo stanowisko Platformy w końcowej fazie dyskusji świadczy o tym, że był to wyskok pana Dudały, a PO się od tego odcięła. Reakcja Federacji Młodych Socjaldemokratów oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej była stanowcza, poparta przez internautów i pokazuje, że ten pomysł nie ma racji bytu. Edward Gierek zrobił wiele dla tego regionu i bardzo pozytywnie wspomina się jego dokonania. Stąd nie ma zapotrzebowania na tego typu pomysłu.


Ale jednak cały czas nasze miasto ma przypiętą nieciekawą łatkę "czerwonego".


To, że o Sosnowcu mówimy, że jest czerwony, to efekt historii początku XX wieku i wystąpień robotniczych. W naszym mieście doszło do nich w Hucie Katarzyna w 1905 roku, gdzie miał miejsce ogromny strajk spacyfikowany przez Kozaków. Co roku 9 lutego pamiętamy o tym wydarzeniu. To nawiązanie do tych tradycji. Edward Gierek wskazywał na korzenie ruchów robotniczych i socjalistycznych, często nawiązywał do wydarzeń z początku XX wieku i temu zresztą poświęcony był pomnik w Parku Sieleckim. Robotnicy żądali wolności, godności, a także godziwej pracy. Sięgamy do korzeni ruchu robotniczego, kiedy kształtowała się Polska Partia Socjalistyczna. Tak to było wtedy formułowane i niektóre z ówczesnych haseł są do dziś aktualne. Nawiązujemy do tych tradycji, bo są one bardzo ważne.
Rozmawiał: Paweł Leśniak, GazetaSosnowiec.pl
Autor: Redakcja | 09/02/2010
Komentarze
#11 | @personalny dnia 12.02.2010 10:53
Brawo ! Przypominanie prawdy niektórych strasznie boli. Ja, niestety stałem wtedy w tych kolejkach o których tak łatwo niektórzy zapominają wielbiąc dalej czerwonych kacyków którzy i wtedy i dzisiaj mają ich głęboko w doopie.
#12 | wulgarne gesty w kampanii promocyjnej dnia 11.02.2010 20:52
Sosnowiec na plakacie obraża pół świata?

@le miasto! - zachęca do siebie Sosnowiec i promuje się plakatem z młodymi uśmiechniętymi ludźmi. Gestem pokazują, że ich rodzinna miejscowość jest super. Ale pół świata widzi plakat inaczej. "Dasz się przelecieć" - pyta gestem chłopak dziewczyny z Ameryki Łacińskiej.

Tą kampanią Sosnowiec chciał zerwać ze stereotypem szarej, smutnej stolicy Zagłębia. To niełatwe zadanie, dlatego przeznaczono na nie aż 170 tysięcy złotych.

Chciano dobrze, ale, jak pisze "Dziennik Zachodni", wyszło jak zawsze. Okazało się bowiem, że plakat, który miał rozsławić Sosnowiec obraża pół świata. Wszystko przez gest, który robi na nim chłopak, w wielu krajach jest najzwyczajniej wulgarny.

We Francji oznacza "zero", a w odniesieniu do człowieka - "nie jesteś nic wart". W krajach śródziemnomorskich to obraźliwy sposób na nazwanie kogoś homoseksualistą. Podobne znaczenie ma ten gest w języku migowym. W Ameryce Łacińskiej takie ułożenie palców to pytanie: "Czy dasz się przelecieć?", a w Brazylii - kobiece narządy płciowe.

"Ale my mieszkamy w Polsce!" - odpowiada gazecie wyraźnie zdenerwowany Grzegorz Dąbrowski, rzecznik sosnowieckiego ratusza.

Krytykę podchwycili już jednak radni Platformy Obywatelskiej. "Patrzę na ten projekt przez pryzmat gestu, który dla niesłyszących jest obraźliwy. To dla nich często jedyny język, jaki dobrze znają. A oni muszą na to patrzeć" - mówi Tomasz Jamrozy, szef sosnowieckich radnych PO. Zapowiada też rozliczenie władz z wydanych 170 tysięcy złotych.

Jak przypomina "Dziennik Zachodni", to nie pierwszy problem z promocją Sosnowca. Najpierw radni wymyślili, by patronem miasta był Edward Gierek. Kiedy to wzbudziło zbyt duże kontrowersje, opracowano hasło "Sosnowiec, tęczowe miasto". Wtedy rozpętała się burza podobna do tej, którą w Białymstoku wywołało logo miasta podobne do znaku pewnej amerykańskiej organizacji gejowskiej.

PW, "Polska - Dziennik Zachodni", czerwiec 2009
#13 | Kano K dnia 11.02.2010 19:18
Wpisy Personalnego są chyba najgłupsze, jakie widziałem na tym forum. Aż nieprawdopodobne. Słusznie, że Stanisław cię olał, nie ten poziom, kolego.
#14 | Kłobuck dnia 11.02.2010 18:17
A gdzie właściwie leży ten Kłobuck?
#15 | anonim dnia 11.02.2010 17:08
Kolejną wpadką pana prezydenta Górskiego jest niezałatwiona od 5 LAT sprawa połączenia autobusowego Niwki i Dańdówki z centrum Katowic. Prezydent Mysłowic potrafił tą sprawę załatwić, a prezydent Sosnowca nie.
#16 | elżbieta dnia 11.02.2010 16:54
Dosyć głupoty w Sosnowcu.
Mam jej dosyć!
#17 | małgorzata dnia 11.02.2010 16:31
Dosyć komuny w Sosnowcu !
Mam ich dosyć !!!
#18 | Kasiek dnia 11.02.2010 16:18
Tekst jak długi, tak głupi. Faktycznie, jesteś po prostu głupi, Personalny. Idź lepiej na browara.
#19 | Personalny dnia 11.02.2010 15:50
Mieszkam w willi wybudowanej mojemu tatusiowi przez partie w dowód uznania i zasług na rzecz Polski Ludowej które były jego udziałem. Ileż to śmiechu było gdy tak siedzieliśmy sobie przy kominku zimą 81 i roku patrzeliśmy na te kolejki przed mięsnym stojące na mrozie od 3 w nocy. Ubaw był po pachy, szczególnie, że mieliśmy dostawy do domu z kasyna milicyjnego. W 89 pozwoliliśmy naiwnym solidaruchom wziąć na siebie zmiany, okres przejściowy i bezrobocie, a my z tatusiem, przy nowszym modelu kominka znowu mieliśmy ubaw po pachy. Obsadziliśmy wrażliwe gospodarczo i finansowo resorty swoimi i śmialismy sie dalej tym razem leząc na leżaku przy basenie za domem. Później z tatusiem wprowadziliśmy kilka "ulepszeń" do paru ustaw i mamy ubaw po pachy patrząc na to wszystko z naszej posiadłości na Florydzie. A wy kłóćcie się dalej o to, że Gierek i Jaruzelski to ideowi bohaterowie,my wam będziemy klaskać, ale ze słonecznej Florydy pijac napój mas czyli szampana ustami ich przywódców.
#20 | L.T. dnia 11.02.2010 15:50
Personalny, nie ćpaj tyle, człowieku!Ale ty jestes głuptol.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney