Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Edward Gierek jako przedmiot uwielbienia

Przedwczoraj /31.01.10/ napisałam notkę p.t. "Pokolenie antykomunistów", w której wspomniałam między innymi o okresie rządów Edwarda Gierka - pisze Emerytka w blogu salon 24. W swoim komentarzu pod tym wpisem ppor. Dub opisał Polskę tych czasów, jako coś w rodzaju raju na Ziemi. Uświadomiłam sobie wtedy, że legenda "złotej dekady" gierkowskiej jest znacznie bardziej trwała niż można by sądzić.

Wcale nie szkodzą jej jakoś liczne publikacje próbujące ukazać prawdę o tej epoce. W książce "Polactwo", na przykład, Rafał Ziemkiewicz nie pozostawia na Gierku suchej nitki, porównując jego rządy z panowaniem króla Sasa, poświęcając przy tym analizie tego okresu większośc rozdziału piątego. Mariusz Ziomecki w artykule w "Antysocjalistycznym Mazowszu" pisze o tym, że mit Gierka jako uczciwego komunisty jest z gruntu fałszywy. Gierek i jego rodzina kradli tak, jak inni, z tą różnicą, że po internowaniu Gierka w stanie wojennym, władze odebrały im większą część majątku. Zabrano też Gierkowi emeryturę i musiał się on utrzymywać z belgijskiej renty. Rolicki i Kutz zawsze robili co mogli, by przedstawiać Gierka w jak najlepszym świetle, ale nawet oni musieli przyznać, że wielka jego kariera zaczęła się od tego, że w 1951 roku na polecenie KC PZPR złamał strajk w kopalni Kazimierz - Juliusz w Sosnowcu, wykorzystując to, iż pracował tam i zginął jego ojciec. Górnicy zostali przez niego oszukani: zamiast spełnienia postulatów spotkały ich represje. W nagrodę za ten wyczyn został on wkrótce awansowany na I sekretarza KW w Katowicach. Za jego panowania Śląsk i Zagłębie były bastionem stalinizmu i nie jest wcale przypadkiem, że w roku 1953 Katowice przemianowano na Stalinogród /nazwa ta przetrwała do 1956 r./.Również w Salonie24 można przeczytać to i owo o Gierku. W lipcu zeszłego roku Ryuuk napisał notkę o kulcie Gierka, a w komentarzu pod moim wspomnianym wyżej wpisem karol123 napisał też parę słów prawdy. Ekonomiści przypominają zaś, że wciąż jeszcze nie spłaciliśmy wszystkich długów Gierka, mimo upływu 30-tu lat od końca jego rządów.Wyznawcy kultu Gierka nie przyjmują tego wszystkiego do wiadomości i wciąż próbują jakoś uczcić jego pamięć, proponując wybudowanie pomnika lub nadanie jego imienia jakiemuś rondu lub placowi. Pomnik usiłowano już wybudować we Włocławku, w Olsztynie na osiedlu Jaroty i w Piotrkowie Trybunalskim. W tym ostatnim mieście rondo Sulejowskie nosiło przez pewien czas imię Edwarda Gierka. Stosunkowo niedawno, bo w 2008 roku padła propozycja budowy pomnika Gierka w Czumowie koło Hrubieszowa. Ronda imienia Gierka istnieją we Włocławku i oczywiście w Sosnowcu.Sosnowiec jest rodzinnym miastem Edwarda Gierka. Nic więc dziwnego, że tam własnie ma on najwięcej wiernych zwolenników. Nosi on tytuł honorowego obywatela miasta. Działa tam też prężnie Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka. W różnego rodzaju plebiscytach na najwybitniejszego sosnowiczanina Gierek zajmuje zawsze drugie miejsce, zaraz za Janem Kiepurą. Sława Gierka przeniosła się także na jego syna Adama, profesora Politechniki Gliwickiej. Wygrał on wybory do Senatu RP w 2001 r., oraz wybory do Europarlamentu w 2005 i 2009 r.Obecnie często krytykuje się Donalda Tuska, twierdząc, że działa on podobnie jak Gierek. Jest to nawet prawda, ale z tego rodzaju propagandą trzeba uważać. Duża część społeczeństwa może odebrać ją jako komplement pod adresem Tuska.
źródło: Emerytka, salon 24Dozwolone od 18 lat!Autor: Redakcja | 11/02/2010
Komentarze
#1 | anonim dnia 15.02.2010 06:46
wyobraż sobie...nawet w Allaha. Ale chyba wierzył w ludzi.
#2 | Miron dnia 14.02.2010 22:55
bo on nie był zwykłym świętym, on był WASZYM czerwonym, komunistycznym świętym, tak jak kiedyś Lenin, Stalin, Mao Tse tung, Causecu, Honecker i inni
#3 | @tow. Stanisław dnia 14.02.2010 22:51
o k..wa, to Gierek był ateistą, znaczy się w Boga nie wierzył? nawet w Matkę Boską? nic, a nic?
#4 | Stanisław Iż. dnia 14.02.2010 21:50
Nikt Gierka w Sosnowcu nie nazwał świętym...Ateistę nie można wyróżnić tym okresleniem. Nawet tego nie wiesz, Przyjacielu? A proces? To trzeba wytoczyć...Tylko że na razie nie ma chętnych, raczej brak dowodów, zwłaszcza o zbrodnie. Bardziej o sprawy gospodarcze, to może tak.
#5 | Stanisław Iż. dnia 14.02.2010 21:46
Nie nazywaj mnie Kolego "towarzyszem", chyba że prostych spraw nie jesteś w stanie pojąć. Ale to twój problem, musisz z tym żyć. Szczerze współczuję. Co do decyzji Gierka. Jest to bardzo proste. Nikt nie udowodnił, że Gierek podjął osobiście decyzję , czy wydał polecenie strzelania z broni ostrej podczas wypadków radomskich, czy gdziekolwiek indziej. Natomiast co do decyzji rozwoju tego miasta, czy szerzej rozumianego regionu, jak najbardziej.Czy prezydenta RP L. Kaczyńskiego tez oskarżysz o wydanie polecenia bicia ludzi przez policję podczas demonstracji w Warszawie? Głupoty wypisujesz, Przyjacielu Wzorcowy Antykomunisto (antykomunizm polega na czym innym, rybeńko).
#6 | Abra dnia 14.02.2010 21:38
...tak jak to ma miejsce w Sosnowcu, gdzie było już Santo Subito i już okrzyknięto Gierka świętym, a tak poważnie to każdy proces udowoniłby wręcz coś przeciwnego!
#7 | Fan Komuny dnia 14.02.2010 21:35
ja uważam, że Gierek był święty i powinien być beatyfikowany :-)))!
#8 | @tow. Stanisław a może Bogusław dnia 14.02.2010 21:31
jak to jest? jak mieszkania, to budował, jak Radom 76, to nie wydał polecenia o otwarciu ognia, towarzyszu Stanisławie, pokażcie decyzję, że budował, to porozmawiamy o strzelaniu!
#9 | Stanisław Iż. dnia 14.02.2010 21:15
Oczywiście, że nie budował osobiście. Nie słyszałem o polityku, który osobiście budował fabryki czy bloki mieszkalne. W garniturze to troche trudne, zresztą nie jest to jego zadaniem.Zazwyczaj zadaniem polityków jest podejmowanie decyzji, a ten człowiek takie podejmował - szkoda, że dzisiaj politycy raczej nie buduja mieszkań ani fabryk - raczej je wyprzedają, czasami za bezcen.
Nic nie napisałeś Rysiu o tych zbrodniach, o których pisałes w poprzednim poście, czy jednak możesz je wymienić i udowodnić, że przyczynił się do nich Gierek? Że podjął decyzję o otwarciu ognia do ludzi w Radomiu, albo że wydał polecenie utworzenia tzw. ścieżek zdrowia? Jeżeli wydaje sie sąd, to trzeba oskarżenie udowodnić. O ile wiem, nawet IPN-owi nie udało sie tego zrobić do tej pory ( w przeciwieństwie do Gomułkii). To tak, jakbys oskarżał prezydenta L. Kaczyńskiego o to, że polecił bic policji ludzi podczas manifestacji pod Sejmem w Warszawie. Trochę brak w tym logiki, a najgorszy jest zarzut bez dowodu,na zasadzie "głuchego telefonu".
#10 | Z Klanu Ryś dnia 14.02.2010 20:29
Budował fabryki i bloki mieszkalne, osobiście? Strzelał to taki skrót myślowy jak te wielbione jego "dzieła".
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney