Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Gierek twarzą Sosnowca - co sądzą inni?

Mimo że wczorajsza sesja Rady Miejskiej nie została zdominowana przez dyskusję o nowej strategii promocyjnej Sosnowca, nad Urzędem Miejskim unosił się duch… Edwarda Gierka. - pisze Marta Sudnik w serwisie e-sosnowiec.pl, w lutym 2008r. Grupa lewicowców, która poparła oparcie wizerunku miasta na postaci byłego I sekretarza, nie składa broni i forsuje swój pomysł. Mówiono o nim w kuluarach podczas sesji RM, a zwolennicy uczynienia z Gierka twarzy Sosnowca starali się przekonać do swojego pomysłu dziennikarzy i młodzież. Co o oryginalnej koncepcji marketingowej grupy lewicowych rajców sądzą inni samorządowcy, parlamentarzyści i lokalni działacze?Jarosław Pięta, poseł PO: Mam dwoje dzieci w wieku szkolnym i zdarza mi się opowiadać bajki, ale o tym okresie historii Polski na razie im nie opowiadam. To zbyt tragiczny okres. Krótko mówiąc, Edward Gierek nie jest postacią z mojej bajki. Argument, że urodził się w Sosnowcu nic dla mnie nie znaczy. Ważniejsze niż miejsce urodzenia są działania i ich efekty. Patrząc na nie, w przypadku Edwarda Gierka widzimy: zadłużenie kraju oraz łamanie praw człowieka i obywatela. Takie momenty historii, jak rok 1976 czy 1980 nie mogą być bagatelizowane, wybielane. Dlatego uważam, że każdy, kto ma więcej niż 30 lat i jest średnio inteligentny, nie może popierać tego pomysłu.

Ewa Malik, posłanka PiS: Promowanie Sosnowca poprzez osobę Edwarda Gierka to zły pomysł. Choćby z uwagi na fakt, iż historycy nadal nie są zgodni w ocenie tamtego okresu. Być może jako I Sekretarz przysłużył się miastu – zyskaliśmy np. nową infrastrukturę drogową. Jednak warto zauważyć, że owe inwestycje były najczęściej klecone naprędce i po kilku latach się rozpadały. Szczerze mówiąc, nie wspominam tego okresu najlepiej. Jestem jednak w stanie rozumieć sentyment niektórych osób wobec dekady Gierka. Ale to nie powód, by wpisywać byłego I sekretarza PZPR do strategii promocji miasta.
Tomasz Bańbuła, radny LiD: Z tego co wiem postać Edwarda Gierka miała być jedynie pewnym aspektem większej strategii promocyjnej, opierającej się na wielu elementach. Ludzie darzą Gierka dużym sentymentem. Osobiście uważam jednak, że oceny jego osoby oraz okresu rządów powinno się zostawić historykom.
Daniel Miklasiński, przewodniczący Rady Miejskiej, członek klubu PO: Trudno nawet komentować ten pomysł. Radni, którzy w ten sposób chcą promować Sosnowiec, mentalnie tkwią jeszcze w latach 70.
Krzysztof Haładus, radny, członek klubu PiS: Gierek jako twarz Sosnowca? Byłaby to wątpliwa promocja. Oczywiście, w Sosnowcu Edward Gierek ma liczną rzeszę zwolenników. Jednak, chcąc wykorzystać jego postać w strategii promocyjnej, należy wziąć pod uwagę, że poza naszym miastem raczej nie cieszy się on popularnością. Stawianie na Gierka będzie antyreklamą! Rozpamiętywanie lub nadmierne gloryfikowanie tego okresu mija się z celem. Poza tym nazwisko Gierek obecnie jest dość mocno skompromitowane za sprawą kontrowersyjnych zachowań Ariadny Gierek-Łapińskiej. To także dość mocna przesłanka przemawiająca za odrzuceniem tego pomysłu.
Karol Winiarski, radny bezpartyjny: Postać Edwarda Gierka odbieram całkowicie negatywnie. Jednak, pomijając moje osobiste odczucia, należy wziąć pod uwagę opinie adresatów strategii promocyjnej. Mogę się zgodzić, że znajdzie się grupa osób, wśród których Edward Gierek nadal cieszy się mirem. Jednak są to najczęściej ludzie starsi, niezamożni, rolnicy. Młodszym osobom, przedsiębiorcom to nazwisko nic nie mówi, albo po prostu źle się kojarzy. Dlatego uważam, że pomysł jest chybiony.
Marek Godek, radny PIRS: W szumie medialnym, jaki powstał wokół naszej propozycji, zapomniano przede wszystkim o jednej rzeczy – strategia promocji Sosnowca miała opierać się na znanych osobach, mieszkańcach miasta. Edward Gierek to tylko jedna z takich osób. Cóż, jako najbardziej kontrowersyjna postać zdominował dyskusję. Sądzę, że Gierek zasługuje na to, by wspomnieć jego postać. Zwłaszcza, iż wiele osób ma do niego sentyment. Mówię tutaj nie tylko o mieszkańcach Sosnowca, ale całej Polski. Ze względu na ten sentyment oraz pewien nierozerwalny ciąg skojarzeń: Gierek – Sosnowiec, Sosnowiec – Gierek, chcieliśmy, aby ta postać również była częścią strategii promocyjnej miasta. Nie zamierzamy stawiać Gierkowi pomników. Sam je sobie wybudował, np. w postaci fabryk. Chcemy po prostu ocalić od zapomnienia fragment historii miasta, taki sam jak pobyt tutaj Poli Negri. Notowała: Marta Sudnikźródło: e-sosnowiec.pl, luty 2008Autor: Redakcja | 13/02/2010
Komentarze
#1 | Ktoś dnia 16.02.2010 15:57
#2 | @wania dnia 15.02.2010 10:37
Huta Katowice nie jest w Sosnowcu, a Fakop i Prema Milmet były chyba już przed wojną!
#3 | Wania dnia 15.02.2010 10:11
Są te fabryki a jakże. FAKOP, PREMA-MILMET, Huta Katowice.
Są a jakże tylko wysprzedaliście słodzieje za grosze nasz majątek. Sprzedaliście bo podobno się nie opłaca. A im się opłacało i ciągną zyski ile się da.
#4 | anonim dnia 14.02.2010 13:17
Były nieprawomyslne. Usunięto.
#5 | do Adamca dnia 14.02.2010 13:09
gdzie, k...wa są to fabryki po Gierku?
#6 | Personalny dnia 14.02.2010 12:53
Nie sądze żeby Adamiec na to wpadł, a przecież nikt inny nie ma irracjinalnych pomysłów.
#7 | Kano K. dnia 14.02.2010 12:29
Personalny, mam wrażenie, że nic nie zrozumiałeś z tekstów tego pana. Twoja zaczepliwośc jest po prostu idiotyczna, a na żaden argument nie potrafisz odpowiedzieć, poza napastliwością. Ale nie przejmuj się, nie twoja wina. Programy szkolne się zmieniły. A nauka nie jest przyjemna.Ja sie obawiam czegos innego...że możemy mieć skwery im. Paetza albo Wielgusa.Jak sie na to zapatrujesz?
#8 | Personalny dnia 14.02.2010 12:10
Towarzysdzu Stanisławie jak znajdujecie ten pomysł? A nie mówiłem? Młode kadry nadchodzą z odsieczą, taki Adamiec na przykład, a jest jeszcze Nitwinko. Myślę, że niebawem możemy sie spodziewać Placu Dzierżyńskiego a jak Bóg da to może nawet Skwer im. Strzelców katyńskich.
#9 | Vlad dnia 14.02.2010 11:56
To będzie największy skandal ostatnich lat. Pieprzyć już to pseudo rondo, pieprzyć zebrania wymierających czerwonych w parku, ale oparcie wizerunku miasta na postaci zbrodniarza?? Mam nadzieję że to żart. W przeciwnym razie zorganizuję osobiście protest. Nie pozdrawiam pomysłodawców.
#10 | Z Klanu Ryś dnia 14.02.2010 11:53
Rzecz działa się w tej kadencji, więc jest aktualna i Ci sami ludzie wciąż obciążają budżet miasta jednoczesnie ośmieszajac jego mieszkańców. Byle do jesieni!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney