Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Kolejna interpelacja Posła Jarosława Pięty

Jarosław Pięta, sosnowiecki Poseł na Sejm, reprezentujący Platformę Obywatelską RP, złożył w dniu 9 lutego na ręce Elżbiety Bieńkowskiej, Minister Rozwoju Regionalnego interpelcję w sprawie możliwości wykorzystania środków z Unii Europejskiej do wsparcia rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Poniżej przedstawiamy jej treść.Szanowna Pani

Elżbieta Bieńkowska

Minister Rozwoju RegionalnegoINTERPELACJA
W sprawie: możliwości wykorzystania środków z Unii Europejskiej do wsparcia rozwoju budownictwa mieszkaniowegoSzanowna Pani Minister!Według danych statystycznych, liczba mieszkań w państwach członkowskich Unii Europejskiej w przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest średnio o ponad 30 proc. wyższa niż w Polsce. Tylko jedna trzecia Polaków mieszka w mieszkaniach odpowiadających współczesnym standardom. W ocenie ekspertów potrzeba co najmniej kilkunastu lat, aby sięgający obecnie 2 mln lokali deficyt mieszkań został zlikwidowany.Powyższe dane i prognozy pokazują, że realizowana przez kolejne rządy polityka wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego wymaga uzupełnienia o nowe mechanizmy. Zwłaszcza zaś, biorąc pod uwagę nazbyt skromne, w stosunku do potrzeb możliwości budżetu państwa, mechanizmy zakładające wykorzystanie środków unijnych.Obecnie zarządzanie polityką mieszkaniową w ramach funduszy unijnych (strukturalnych i funduszu spójności) należy do poszczególnych państw członkowskich UE. Celowym wydaje się więc stworzenie specjalnego programu, w ramach którego takie podmioty jak gminy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, mogłyby pozyskiwać środki unijne na budowanie nowych mieszkań (Program taki mógłby funkcjonować najpóźniej od 2013 roku, czyli od kolejnej perspektywy budżetowej UE). Warte rozważenia jest też podjęcie przez Polskę na forum instytucji unijnych działań na rzecz stworzenia specjalnego programu wsparcia budownictwa mieszkaniowego w tzw. nowych państwach członkowskich Unii.
W związku z powyższym, proszę Panią Minister o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:1. Czy widzi Pani możliwość stworzenia specjalnego programu, w ramach którego takie podmioty, jak gminy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, mogłyby pozyskiwać środki unijne na budowanie nowych mieszkań w nowej perspektywie finansowej po roku 2013?2. Czy w ocenie Pani Minister realne są dotacje rzędu 50% wartości projektu dla spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych w ramach ewentualnego programu operacyjnego lub priorytetu stworzonego dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego?3. Jakiego rzędu środki w ocenie Pani Minister powinny być zabezpieczone na konkursy dotyczące projektów w ramach ewentualnego programu operacyjnego związanego z budownictwem mieszkaniowym?4. Czy w Pani ocenie możliwe jest przyjęcie przez Unię Europejską specjalnego programu wsparcia budownictwa mieszkaniowego w tzw. nowych państwach członkowskich?

Z poważaniemJarosław Pięta, Poseł na Sejm RP
Autor: Redakcja | 14/02/2010
Komentarze
#1 | znajomy dnia 18.02.2010 06:52
ale młot z tego Pinty, podobnie zresztą jak jego kolesie z PO
#2 | wici dnia 16.02.2010 17:14
przepraszam, cd.
Program Unijny EFRE
#3 | wici dnia 16.02.2010 15:22
Ciekawy pomysł mamy z Bratysławy.
Progran Regionalny Bratysława 2007-2013
CCI Nr.:2007SK162PO001
Nr.Decyzji: K(2007)6125
MEMO/08/245
Łącznie Program 102 mln.Euro
W tym Unia 87 mln.Euro
Kraj prowadzący 15 mln.Euro
#4 | Mike dnia 16.02.2010 11:51
bardzo interesuje mnie odpowiedź Pani Minister. Gdyby, daj Panie Boże, udało się włączyć ten cel w nowym okresie programowania, byłoby to jakąś szansą dla zruinowanego Sosnowca, w którym się nie buduje nic.
#5 | ludek dnia 15.02.2010 22:22
1. Czy widzi Pani możliwość stworzenia specjalnego programu, w ramach którego takie podmioty, jak gminy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, mogłyby pozyskiwać środki unijne na budowanie nowych mieszkań w nowej perspektywie finansowej po roku 2013?
2. Czy w ocenie Pani Minister realne są dotacje rzędu 50% wartości projektu dla spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych w ramach ewentualnego programu operacyjnego lub priorytetu stworzonego dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego?
3. Jakiego rzędu środki w ocenie Pani Minister powinny być zabezpieczone na konkursy dotyczące projektów w ramach ewentualnego programu operacyjnego związanego z budownictwem mieszkaniowym?
4. Czy w Pani ocenie możliwe jest przyjęcie przez Unię Europejską specjalnego programu wsparcia budownictwa mieszkaniowego w tzw. nowych państwach członkowskich?
To są bardzo ważne i istotne postulaty .Budynki są wyeksploatowane a środków finansowych na ich remont -brak.
Większość sosnowieckiego budownictwa wielomieszkaniowego przypada na lata 60-te .
#6 | Marek dnia 15.02.2010 19:25
Kolejny bezsensowny i wyjątkowo naiwny pomysł Pięty !!
#7 | ludek dnia 15.02.2010 18:49
A co mnie to obchodzi ??!!!!
Sprawę właśnie teraz należy nagłaśniać ,gdzie kierownicy ADM MAZM TBS Spólki Gorskiego wysyłaja informacje o zebraniach w tym włascicieli mieszkań.
Kryminał to mało !
#8 | @jarzabkoludek dnia 15.02.2010 18:40
Pewnie że powinno ale Ty piejesz tu na okragło zamiast napisać stosowne zawiadomienie i podpisać się.
Ale rozumiem to wiadomości generowane tylko dla tutejszego samopodniecajacego i nadymajacego się malutkiego grona wielbicieli.
I dlaczego osmielileś się zmienić Dudale ważny temat - tu mamy się Posłem Piętą zachwycać!
A propos tematu, a co Pan Poseł na to : Blisko 140 posłów pomyliło się w swoich oświadczeniach majątkowych za 2008 rok - wynika z kontroli sejmowej komisji etyki. Jeszcze nigdy tak wielu parlamentarzystów podało niekompletne informacje o dochodach czy kredytach lub zaniżało wartość swojego domu. Ponad połowa niedbale wypełnionych oświadczeń należy do Platformy - ustalił reporter TOK FM. Jak się dowiedzieliśmy członkowie komisji etyki najwięcej błędów znaleźli w oświadczeniach majątkowych posłów Platformy. Jednak do czasu wyjaśnienia sprawy nie chcą na razie jednak podawać, którzy to konkretnie politycy.

#9 | ludek dnia 15.02.2010 18:09
np. może zainteresować MSW i A.Ministra Infrastruktury,Wojewodę katowickiego,Rzecznika Praw Obywatelskich ,oczywiście prokuraturę.
#10 | do ludkojarzabka dnia 15.02.2010 17:44
ty, ludek nie badź taki jarząbek.
A kogo to obchodzi?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney