Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sosnowiecki Umszlagplatz na osiedlu Rudna 1 zostanie upamiętniony?!

W artykule "Umszlagplatz na osiedlu Rudna 1", opublikowanym 10 stycznia 2007r. w serwisie www.sosnowiecfakty.pl napisałem, w oparciu o źródła historyczne, że obecny Stadion im. Jana Ciszewskiego, należący do klubu Czarni Sosnowiec (dawniej stadion Unii) ma swoją tragiczną historię, związaną z eksterminacją sosnowieckich Żydów w czasie II wojny światowej. W sierpniu 1942r. zgromadzono tu 26 tys. Żydów, z których 8 tys. w ciągu kilku dni trafiło bezpośrednio do komór gazowych obozu koncentracyjnego Auschwitz. Obecnie prowadzone są rozmowy by w pobliskim kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika przypominała o tym pamiątkowa tablica.Na początku bieżącego roku potwierdzenie tej informacji znalazłem w książce dr Aleksandry Namysło pt. "Zanim nadeszła zagłada", wydaną w 2009r. przez Instytut Pamięci Marodowej. Na stronie 118 napisała ona m.in, iż: Selekcje w Sosnowcu i Będzinie odbyły sie w dniu 12 sierpnia 1942 r. W Sosnowcu na boisku klubu sportowego "Unia" zgromadziło się 26 tys. osób (...) . Informację tę dr Namysło potwierdziła następnie w rozmowie telefonicznej w dniu 16 lutego br.Wersję tę wcześniej potwierdził również Adam Szydłowski z fundacji IONA, który w rozmowie ze mną pod koniec 2009r. powiedział, że na pewno chodzi o dawny Stadion Unii, czyli obecny stadion Czarnych Sosnowiec, a nie o stadion Włókniarza.Przypomnijmy tekst sprzed ponad trzech lat.
Będzie o historii, tragicznej historii, zwiazanej z terenem dzisiejszego osiedla Rudna 1.

Sosnowiecki Umszlagplatz


Jest takie jedno miejsce na osiedlu Rudna 1 w Sosnowcu, które śmiało możemy nazwać sosnowieckim Umszlagplatzem, zachowując oczywiście właściwe proporcje. To obecny Stadion Czarnych, a przed II wojną światową Stadion Unii Sosnowiec.

Latem 1942 r. miały tutaj miejsce tragiczne wydarzenia. Otóż, 12 sierpnia 1942 r. urządzono tam punkt zborny niby w celu przeglądu i stemplowania dokumentów. Na godzinę siódmą rano na wezwanie Niemców musiała się stawić tam cała żydowska ludność miasta, około 26000 ludzi. Czy możecie sobie to wyobrazić? Środek lata, upał i to potworne zagęszczenie ludzi na niewielkim obszarze? Wtedy nikt się tym nie przejmował, bo Żydzi to nie byli dla Niemców ludzie. W wyniku selekcji, która przebiegała przez cały dzień, posegregowano zebranych na cztery grupy. Ofiary przeznaczone na "wysiedlenie" stłoczone zostały w opróżnionych domach przy ul. Targowej i Kołłątaja, gdzie czekały na transport do Oświęcimia. Akcja wysyłki zaczęła się 15 sierpnia i trwała do 18. Z 8000 ludzi wywiezionych w tych tragicznych dniach do obozu w Auschwitz - jak pisze Bogusław Ciepiela w książce Żydzi w Zagłębiu Dąbrowskim i okolicy, pozostały tylko popioły. Było to trzecie "wysiedlenie" Żydów Sosnowca, zwane później Wielką Deportacją. Zaczęła się ona na w stadionie, który istnieje do dziś, niedaleko od miejsca, w którym obecnie mieszkam, jakieś 200 metrów. Wtedy jeszcze nikt nie myślał, że będzie tutaj osiedle. Powstało jakieś 10-12 lat później.


25 września 2007r. miałem okazję zweryfikować te smutne, tragiczne informacje. W Będzinie odbyło się uroczyste otwarcie Domu Modlitwy Cukermanów z udziałem ambasadora państwa Izrael Davida Pelega. Wśród zaproszonych gości był Michał Sobelman, Rzecznik Prasowy Ambasady. Pan Michał jest rodowitym Sosnowiczaninem, urodził się naszym mieście w 1953 roku. Tutaj spędził dzieciństwo i młodość. W roku 1969 r. wyemigrował do Izraela. Michał Sobelman jest historykiem, publicystą, tłumaczem oraz scenarzysta kilkunastu filmów zrealizowanych w Polsce i w Izraelu. W latach 1981-92 pracował naukowo na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W latach 1988-93 współpracował z jerozolimskim Instytutem Pamięci Yad Vashem. Począwszy od 1993 pełni funkcję rzecznika prasowego Ambasady Izraela w Warszawie. Miałem przyjemność go poznać. Jedną ze spraw, o które zapytałem, było miejsce Wielkiej Deportacji. Pan Michał odpowiedział, że chodzi o stadion Unii Sosnowiec. Zapytałem się, czy jest tego pewien, czy nie jest to jednak stadion Włókniarza na Starym Sosnowcu (obecnie Stadion Lekkoatletyczny MOSiR), o którym wcześniej napisał jeden z internautów.
Powiedział, że pamięta ten stadion. Leży on na przeciw kościoła. Tym samym uzyskaliśmy pewność, iż sosnowiecki Umszlagplatz jednak znajduje się na osiedlu Rudna 1. Sądzę, że warto to miejsce podobnie, jak inne miejsca związane z historią sosnowieckich Zydów, jakoś oznakować, upamiętnić. Przypominam o kamienicy cadyka Szlom Henoch Rabinowicza mieszkającego przed wojną przy ul. Targowej 12 czy o Synogodze przy ul. Dekerta. Być może należałoby też zastanowić się nad oznakowaniem przynajmniej na mapach turystycznych granic sosnowieckiego getta na Środuli. To są moje propozycje. Być może daleko idące, być może... Na pewno trzeba jak najszybciej pomyśleć by wzorem Będzina obchodzić w naszym mieście Dni Kultury Żydowskiej, a może połączyć siły i zorganizować wspólnie Zagłębiowskie Dni Kultury Żydowskiej. Pytałem o opinię Adama Szydłowskiego z Fundacji Jona, powiedział dlaczego nie!.Piotr Dudała, 10 stycznia 2007r.

Autor: Piotr Dudała | 17/02/2010
Komentarze
#1 | anonim dnia 21.02.2010 23:56
dobrze, że w 2009r :-)))
#2 | Janusz Maszczyk dnia 21.02.2010 10:35
Jeszcze tylko króciutko na temat rSosnowiecki Umszlagplatz jednak na osiedlu Rudna 1!r1;

Jestem w bezpośrednim kontakcie z moim przyjacielem, byłym zresztą lekkoatlecie KS. rWłókniarzr1; w Sosnowcu, który jako malutki jeszcze chłopczyk, mieszkaniec Starego Sosnowca, w budynku leżącym tuż, tuż obok powojennych stadionów rWłókniarzr1; i rCzarnir1; w Sosnowcu, dokarmiał zgrupowanych na tych stadionach naszych braci Żydów.

Bardzo przepraszam za wyjątkowe skróty myślowe. Ale ten Szanowny Pan posiadający wyższe wykształcenie, dzisiaj już staruszek, ale doskonale sprawny umysłowo (kochany Zdzisiu bardzo przepraszam za to ostatnie dosadne określenie) chyba doskonale wie, czy zapamiętał ( ale co tu na Boga pamiętać skoro się tam urodził i żył wiele lat), przez jaki parkan wrzucał uwięzionym tam Żydom środki żywnościowe. Nie mówię już o innych konkretnych detalach.

I jeszcze jedno, ale może istotne dla sprawy.

Podczas okupacji niemieckiej te tereny wyglądały zupełnie, ale to zupełnie inaczej niż dzisiaj. Nie było Osiedla Rudna, ani kościółka przy cmentarzach (ul. Smutna), niektóre ulice biegły też inaczej, itd., itd. Czy więc ktoś, który mieszkał podczas okupacji niemieckiej, w innych dzielnicach miasta, nie myli stadionów ? Należy też uwzględnić doznania traumatyczne !Serdecznie przepraszam.
#3 | Janusz Maszczyk dnia 21.02.2010 09:56

Bardzo serdecznie przepraszam, ale pisząc w pośpiechu i co tu ukrywać, trochę też podekscytowany, popełniłem błąd. Opis zdarzeń dotyczący zasygnalizowanego przez pana tematu rSosnowiecki Umszlagplatz jednak na osiedlu Rudna 1r1; przekazałem na Szanownego Pana portal nie w 2007, lecz w 2009 roku.
Serdecznie przepraszam za przeoczenie.

Jestem jednak etycznie jeszcze zobowiązany przypomnieć, że ten sam temat, jest też zasygnalizowany, z pewnym poszerzeniem faktów na znanym i niezwykle ciekawym portalu rPOZNAJ SOSNOWIECr1;, którego Redaktorem jest Sz. Pan Karol Ligęza. Patrz rPOZNAJ SOSNOWIECr1;, strona portalu: rMATKA TERESA KIEROCIŃSKAr1; r11; 29.XI.2009, godz. 16,39.

Ponieważ i na tym portalu Ineranauci nie wykazali żadnego zainteresowania tym tematem, więc go dalej nie rozwijałem. A dysponuję ciekawymi spostrzeżeniami jakie pozyskałem od jednego z Polaków, który starał się w tych trudnych chwilach wspomóc ( nie tylko on !) uwięzionych tam naszych starszych braci Żydów. O ile ten wątek kogoś interesuje to jestem gotowy tematycznie go poszerzyć, ale tylko na portalu rPOZNAJ SOSNOWIECr1;, którego Redaktorem jest, jak już wspomniałem pan Karol Ligęza.
Serdecznie pozdrawiam.
#4 | Janusz Maszczyk dnia 21.02.2010 09:18
Szanowny Panie Piotrze !

Przecież te głośne rewelacje, a może i sensacje, które są teraz ponownie ubarwiane - gdzie i kiedy odbyła się pierwsza selekcja sosnowieckich Żydów r11; to już opisałem i to na Szanownego Pana portalu. Proszę tylko zerknąć do swego archiwum z 11 marca 2007 roku, godz. 18,30 (rSosnowiecki Umszlagplatz jednak na osiedlu Rudna 1 !r1Wink. Oczywiście opis był wtedy konkretny, ale skrótowy. Ponieważ nie było wówczas, ani ze strony Szanownego Pana, ani Szanownych Internautów żadnego, ale to żadnego zainteresowania, więc nie rozwijałem już tego tematu.

Czy pamięć ludzka potrafi być, aż tak zawodna, czy tylko wybiórcza ?

Serdecznie Szanownego Pana Pozdrawiam.
#5 | mietek@??? dnia 20.02.2010 13:26
może ja jestem NIKT, ale CIEBIE już tu nie ma :-))
#6 | @??? dnia 20.02.2010 07:22
czy ktos tu pisze o formie tego upamiętnienia poza zaznaczeniem granic getta na mapie? !
o tabliach, czy krzyżach?
#7 | ??? dnia 19.02.2010 22:48
To takie proste, zajrzeć do wikipedi albo poszukać w wyszukiwarkach - jak w judaizmie czci się zmarłych, upamietnia miejsca cierpień, co powinno być w takich miejscach. Napewno nie krzyże i tablice. Szalom.
#8 | @wygiy dnia 19.02.2010 19:10
wiele razy :-)),
pierwszy raz 10 stycznia 2007r.
#9 | wygiy dnia 19.02.2010 18:54
ten artykuł już był na tej stronie kiedyś....
#10 | anonim dnia 19.02.2010 17:09
o co chodzi, jakie podejście, do jakieś symboliki?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney