Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Nie tylko Gierek są i inni...

Kiedy rozmawiamy o zmianie nazwy ulicy Armii Ludowej (na Biskupa Sosnowieckiego Adama Śmigielskiego - przyp. red.), warto również zwrócić uwagę na patronów i nazwy innych sosnowieckich ulic - pisze Jan Smaczny w artykule „Patroni”, nadesłanym na adres Redakcji 10 lutego 2009r.
W tym roku minie 20 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości, a pamiątek przeszłości wciąż mnóstwo, nie tylko w Sosnowcu. Dziś przypomnijmy sobie ten tekst.-Kiedy rozmawiamy o zmianie nazwy ulicy Armii Ludowej w Sosnowcu, warto również zwrócić uwagę na patronów i nazwy innych sosnowieckich ulic. Czy niejednokrotnie tragiczna śmierć ich patronów, jest wystarczającym argumentem na honorowanie tych funkcjonariuszy, żołnierzy i działaczy bliźniaczego hitleryzmowi - reżimu stalinowskiego? Czy komuna – jaka by nie była – nie powinna zostać zrzucona ze swojego piedestału? - pyta autot i odpowiada:

- Według mnie warto to zrobić, a nawet należy, gdyż art. 256. Kodeksu Karnego stanowi: Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa (…) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.Zmiana nazw ulic to koszty dla jej mieszkańców i firm przy nich zlokalizowanych. Czy jednak nie warto ponieść tych kosztów, by uwolnić się od tych „patronów”?Sosnowieccy „patroni ulic”:Gacek Jan (1902-1938) – działacz komunistyczny, sekretarz Komitetu Okręgowego Komunistycznej Partii Polski w Zagłębiu, zginął w wojnie domowej w Hiszpanii.

Krasicki Jan (18.09.1919-2.09.1943) – działacz młodzieżowy i agitator stalinowski, od 1940 r funkcjonariusz komsomołu we Lwowie. Współpracował z sowieckim aparatem represji - brał udział w przeprowadzaniu deportacji i układaniu list Polaków, przeznaczonych do wywózki. Między 15 a 20 października 1939 r. wystąpił w roli prowokatora podczas zorganizowanego przez NKWD mordu na grupie polskich studentów Politechniki Lwowskiej. W początkach 1941 roku został II Sekretarzem Miejskiego Komitetu Komsomołu we Lwowie. Wiosną 1941 r. był członkiem delegacji studentów na spotkanie z I Sekretarzem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Ukrainy Nikitą Chruszczowem. Organizował koła komsomolskie w zakładach pracy, urządzał odprawy dla agitatorów i wykładowców politycznych, którzy mieli organizować obowiązkowe spotkania polityczne, tzw. „masówki” dla robotników. Stał się wówczas bohaterem sowieckich reportaży propagandowych w lwowskiej prasie i w radio. Z polecenia Małgorzaty Fornalskiej zastrzelił sekretarza PPR Bolesława Mołojca. Latem 1943 r. na polecenie zwierzchników ściągnął do Warszawy Bolesława Bieruta. Wkrótce po powrocie został w Warszawie 2 września 1943 r. aresztowany przez Niemców i zginął podczas próby ucieczki.

Kalaga Ignacy (1893-1943) – działacz komunistyczny – sekretarz Komitetu dzielnicowego w Zagórzu Komunistycznej Partii Polski – zamordowany przez Niemców w Oświęcimiu.

Szenwald Lucjan – (13.03.1909- 22.08.1944) – poeta, działacz Komunistycznej Partii Polski, żołnierz Armii Czerwonej, kronikarz dywizji im. T. Kościuszki.

Szewczyk Jan – (?-?) działacz Komunistycznej Partii Polski w Sosnowcu – w okresie okupacji współorganizator i członek Komitetu Stowarzyszenia Przyjaciół ZSRR.

Śliwowie – bracia – działacze komunistyczni m.in. Roman (1904-1944) wyszkolony w 1931 w szkole partyjnej w Związku Radzieckim działacz Komunistycznej Partii Polski – rozstrzelany przez Niemców w Oświęcimiu.

Śliwka Adam (1898-1944) – działacz komunistycznej Partii Polski – wyszkolony w 1931 roku w Związku Radzieckim – rozstrzelany przez Niemców w Gross-Rosen.

Wesołowski Bronisław (1870-1919) - W okresie rewolucji październikowej członek sekretariatu Komitetu Centralnego Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (bolszewików). W 1918 przewodniczący Najwyższego Trybunału Rewolucyjnego Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Zapała Tomasz (1906-1973) – członek Armii Ludowej, twórca oddziału ORMO na Niwce.

Komuna Paryska – rewolucja w Paryżu w 1871 roku – pochłonęła kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Aresztowania zakonników, rozstrzeliwanie księży, niszczenie zabytków Paryża, nacjonalizacja fabryk, kontrola handlu żywności, kontrola czynszów, narzucanie stawek wynagrodzenia i ilości godzin pracy, likwidacja wolnej prasy. Ale też równouprawnienie kobiet, wprowadzenie rent dla wdów i sierot.Jan Smaczny
Autor: Piotr Dudała | 19/02/2010
Komentarze
#1 | ludek dnia 21.02.2010 19:36
Straszą ludzi.
Dranie.
#2 | #-#-* dnia 21.02.2010 19:22
Podczas majowych obchodów 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami władze Moskwy chcą wyeksponować na ulicach stolicy portrety nie tylko Józefa Stalina, ale także b. szefa NKWD Ławrentija Berii, jednego z głównych wykonawców zbrodni stalinowskich - poinformował szef moskiewskiego departamentu reklamy, informacji i wystroju miasta Władimir Makarow, którego cytuje dziennik "Moskowskij Komsomolec".
#3 | ludek dnia 21.02.2010 16:18
Zycha tak urządzono ,że był pełnomocnikiem ds Wspólnot Mieszkaniowych , a nawet nie wiedział ,że nieruchomości gruntowych.
PO !
Prawdą po oczach , lud obudzi się !
#4 | @@Nina dnia 21.02.2010 16:04
Zych to "stary dziadek", emeryt, z czym jest taki sensowany?
#5 | @Nina dnia 21.02.2010 16:01
No to może, tak jak kiedyś powiedziała jedna posłanka, wymienić to durne społeczeństwo zamieszkujące nasze miasto. Bo to przecież ci durnie glosują tak że władza się zasiedziała.
A jak troszeczkę słuszny elektorat się ruszył i wynik wyborów zmusił lewaków do podzielenia się władzą z PO, to PO się po dwóch latach obraziło, wzięło zabawki o odeszło z piaskownicy. A nawet zmusiło do odejścia z nimi całkiem sensownego Zycha. Ważniejszy był chyba interes partyjny PO i chęć "zrobienia na złość" niż interes mieszkańców.
To jak teraz macie zamiar odkręcić ten fakt w umysłach mieszkańców, czym go zagadacie: banerami, gierkiem, podstawianiem tematów zastępczych - ludzie pamiętają.
Oj, bedzie niespodzianka jak mieszkańcy zagłosują za PIS-em.
#6 | Nina dnia 21.02.2010 11:49
Sosnowiecka władza tak się zasiedziała na swoich stołkach, tak jest pewna że ludzie znów ich wybiorą , że przestała się liczyć ze swoimi wyborcami. Dlatego czas na zmiany. Dość rządów SLD i Górskiego!
#7 | Anonimowy anonim dnia 20.02.2010 13:14
Nie mądrój się nieuku w sprawie Komuny Paryskiej.
A szkole nie uczyli że tym wszystkim kierował niejaki Lenin, który siedząc w Genewie, za pieniądze niemieckich kapitalistów, wydwał w Paryżu "laHumanite" zwaną też "prawda", która to gazeta podburzyła francuski lud. Precz z Komuną Paryską, Komunardami, Czerwonymi Kosynierami, Czerwonymi Makami i Czerwona Kapustą!
Może coś pokręciłem ale i tak prawda jest po naszej stronie.
#8 | Zenon Obrzydliwy dnia 20.02.2010 12:01
Najbardziej wpadła mi w oko KOMUNA PARYSKA !!!!
Oszołomstwo doszło do zenitu.
Proponuję dodać do listy - CZERWONEGO KAPTURKA
Nieudaczniki już nie wiedzą czym zabłysnąć - Qźwa weźcie się do roboty bo wybory idą! Wspominaniem czerwonego truchła wyborów się nie wygra.
Dowody są za darmo ale dla większości to problem bo trzeba ruszyć dupę i załatwiać formalności a to obróci się przeciw nam, ludzie są z natury leniwi.
Tyle czasu i nikt z was palcem w tej sprawie nie ruszył - teraz robicie szopkę.
A nie można tego załatwić zaraz PO WYBORACH !!! i nie drażnić teraz ludzi ! Coś mi się widzi że ten pospiech dlatego że już niektórzy widzą dalsze lata postkomuchów przy władzy.
#9 | ludek dnia 20.02.2010 11:33
Oczywiście ,że wydanie nowego dowodu jest bezpłatne.
#10 | !!!!!!!!!!!!!!!!!!! dnia 20.02.2010 10:26
Sprawa do prokuratora i niech ktoś wreszcie załatwi to raz na zawsze! Prosze nie pieprzyć bzdur o kosztach, dowody sa za darmo!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney