Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czy Arybiskup Cieplak wciąż spoczywa w Katedrze św. Stanisława w Wilnie?

17 grudnia br. w czasie 56 posiedzenia Sejmu RP ogłoszona została odpowiedź na Zapytanie nr 5229 w sprawie ustalenia miejsca spoczynku Arcybiskupa Jana Cieplaka, które zostało złożone przez Posła Jarosława Piętę wraz z grupą zagłębiowskich posłów. Odpowiedź przygotował Jan Borkowski - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Oto jej treść.Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 5229

w sprawie ustalenia miejsca spoczynku arcybiskupa Jana CieplakaSzanowny Panie Marszałku! W związku z zapytaniem pana posła Jarosława Pięty oraz grupy posłów (pismo nr SPS-024-5229/09 z dnia 17 listopada 2009 r.) w sprawie ustalenia miejsca spoczynku arcybiskupa Jana Cieplaka uprzejmie informuję:Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP podjęło działania w celu ustalenia miejsca pochówku abpa Jana Cieplaka. Sprawą zajmuje się Wydział Konsularny Ambasady RP w Wilnie, który wystąpił do proboszcza parafii katedralnej pełniącego funkcję kanclerza Kurii Metropolitalnej w Wilnie o sprawdzenie, czy grób arcybiskupa Cieplaka znajduje się w krypcie katedry wileńskiej.W ocenie Wydziału Konsularnego Ambasady RP sprawa jest na tyle delikatna, że jakiekolwiek naciski mogłyby utrudnić uzyskanie wiążącej informacji. Odpowiedzi można spodziewać się w ciągu kilku tygodni, prawdopodobnie już po upływie ustawowego terminu odpowiedzi na interpelację i zapytanie poselskie, który w przypadku zapytania pana posła Jarosława Pięty upływa 8 grudnia 2009 r. W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji przez ww. wydział konsularny MSZ prześle odpowiedź do Sejmu RP zgodnie z obowiązującymi procedurami.Z wyrazami szacunkuSekretarz stanuJan BorkowskiWarszawa, dnia 2 grudnia 2009 r.

Autor: Piotr Dudała | 24/02/2010
Komentarze
#1 | Piotr Dudała dnia 27.02.2010 11:20
Arcybiskup Jan Cieplak jest postacią zapomnianą prawie przez wszystkich. Nie ma obecnie nigdzie żadnych planów, ani co do kontynuowania jego procesu beatyfikacyjnego, ani jakiegokolwiek jego uczczenia, czy uhonorownania. Dotyczy to również Kościoła. Sprawa jest bardzo złożona i właściwie to trudno nawet o to kogoś winić, bo nie ma tutaj winnych. "Winna" jest w pewnym sensie historia, los... Arcybiskup Jan Cieplak urodził się w w 1857 roku Dąbrowie Górniczej, wtedy będącej w diecezji kieleckiej. W Kielcach skończył seminarium i został księdzem. Później wyjechał do Rosji do Petersburga. Była to diecezja mohylewska, której był sufraganem, mająca obecnie siedzibę ...w Mińsku. Poźniej po wyroku śmierci został wydalony z Rosji już radzieckiej. Wyjechał do USA. gdzie dowiedział się, że został Metropolitą Wileńskim. Wcześniej jednak, przed objęciem Urzędu zmarł w Passaic w stanie New Yersey. Pochowany został w Katedrze Wilieńskiej, obecnie Republika Litewska. Nie trudno zrozumieć, że ze względu na ten skomplikowany życiorys i zmiany granic, a nawet ustrojów w wyniku dwóch wojen światowych i tzw. "Jesieni Ludów", nikt "nie przyznaje się" do Arcybiskupa! Dzisiaj Dąbrowa Górnicza jest w młodej diecezji sosnowieckiej. Kogo w Kielacach może interesować beatyfikacja kogoś z Dąbrowy Górniczej, kto zmarł w USA, apoczywa na Litwie. Podobnie sprawa wyglada we wszystkich innych miejscach. Arcybiskup należy do innego świata, który przeminął i jakby nie pasuje do obecnego. W USA, gdzie zmarł w 1926r., przebywał tylko z krótką wizytą, a na Litwie został "tylko" pochowany. Proces beatyfikacyjny prowadziło od 1952r. polskie duszpasterstwo emigracyjne, m.in ks. Meysztowicz. Te osoby już nie żyją, a następców brak! Dlatego jeśli ktoś ze świeckich nie upomni się o pomięć o tym wielkim Polaku, z urzędu nie zrobi tego absolutnie nikt! W Dąbrowie Górniczej mają już jednego Cieplaka, byłego Prezydenta Zygmunta Cieplaka, to po co im kolejny, w Sosnowcu, że mimo że jest siedziba diecezji mówią: przecież nic Arcybiskup dla Sosnowca nie zrobił, nie wybudował żadnej fabryki, ani osiedla. Święty kapłan, mistyk, męczennik, który cierpiał w moskiewskich więzieniach, to nie jest dla nas bohater. Na Litwie w Katedrze mają poprzednika na tronie biskupim Litwina, błogosławionego biskupa Jerzego Matulewicza. Po co im jakiś Polak z Dąbrowy Górniczej, którego żywego na oczy nie widzieli?
#2 | Realista dnia 26.02.2010 11:31
...że jakiekolwiek naciski mogłyby utrudnić uzyskanie wiążącej informacji....

Właśnie, właśnie Panie Dudała, w poprzednich dyskusjach które Pan wywoływał na ten temat na tym portalu, wiele osob grzecznie Panu o tym wspominało. Sprawa jest poważna i Kościół z tym sobie poradzi jak nadejdzie czas. Ustawiczne ponaglanie i wplątanie w to Posłów - to właśnie nieporządane naciski. Pan to robi dla chwały własnej czy dla chwały Biskupa?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney