Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Powołają fundację, by czcić pamięć Gierka

Promocja wiekopomnych dokonań pierwszego sekretarza, wspieranie publikacji na jego temat oraz tworzenie poświęconych mu lokalnych "izb pamięci" - takie ambitne cele stawia sobie Instytut Edwarda Gierka. Fundacja powstaje w Sosnowcu, gdzie Gierek się urodził.Wśród inicjatorów powołania fundacji są m.in. współpracownicy Gierka z lat 70., lewicowi parlamentarzyści i samorządowcy. W lipcu ubiegłego roku, podczas rocznicowych uroczystości przy grobie Gierka, przedstawiciele tego środowiska obiecali, że na 10. rocznicę jego śmierci (w 2011 r.) doprowadzą do utworzenia Izby Pamięci Edwarda Gierka, która może być zaczątkiem poświęconego mu muzeum. Powołanie Instytutu to również krok w tym kierunku.


By pisali dobrze o towarzyszu sekretarzu

- Wszystkie dokumenty związane z powołaniem Instytutu, m.in. projekt statutu fundacji, są już gotowe. W czwartek zamierzamy dopełnić formalności u notariusza, a następnie złożymy wniosek o rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym - mówi reprezentujący nowotworzoną fundację Paweł Wojtusiak.

Wśród celów fundacji zapisano m.in. "promocję dokonań Edwarda Gierka zwłaszcza wśród młodzieży, w szczególności poprzez warsztaty, wykłady, prelekcje, panele dyskusyjne oraz pogadanki w szkołach; tworzenie, wspieranie oraz pomoc w organizacji i promocji regionalnych i lokalnych Izb Pamięci poświęconych dokonaniom Edwarda Gierka", a także wspieranie finansowe oraz promocję publikacji naukowych i popularnonaukowych poświęconych jego osobie i dekadzie lat siedemdziesiątych.


Konferencja na początek

Pierwszą inicjatywą tworzącego się Instytutu będzie w najbliższą sobotę w Sosnowcu konferencja naukowa, poświęcona dekadzie lat 70., zatytułowana "Dekada Gierka na tle PRL". Wezmą w niej udział m.in. b. szef zespołu doradców I sekretarza KC PZPR, jeden z założycieli fundacji prof. Paweł Bożyk, a także m.in. prof. Andrzej Karpiński i syn Edwarda Gierka, eurodeputowany prof. Adam Gierek.


Edward Gierek urodził się w 1913 r. w Sosnowcu, zmarł w 2001 r. w Cieszynie; w latach 1970-1980 był I sekretarzem KC PZPR. Za jego rządów, w pierwszej połowie lat 70., w Polsce nastąpił szybki wzrost gospodarczy okupiony zadłużeniem zewnętrznym kraju; w drugiej połowie rozpoczął się kryzys gospodarczy, który doprowadził m.in. do odsunięcia go od władzy.źródło: TVN 24
Autor: Redakcja | 08/03/2010
Komentarze
#1 | zyga dnia 11.03.2010 20:55
To była dekada złudzeń.
,,"jedynie słusznym myśleniem"a kto to stworzył -KOMUNIŚCI.
Precz z komuchami !!!
#2 | anonim dnia 11.03.2010 20:44
Zaczyna mnie to przerażać...Każdy, kto sie nie zgadza z "jedynie słusznym mysleniem" to komuch...Ci z kolei nazywają innych katolami lub nazistami, a czasami wręcz hitlerowcami...Ludzie, opamietajcie się! Ostatnio mojego syna, który jest ministrantem wyzwano od czarnych sługusów!Opamiętajcie się...
#3 | anonim dnia 11.03.2010 20:37
Nie tylko...Wyburzono tez tekturowe "rezydencje" na Górnej Środuli, stawiając w to miejsce osiedle mieszkaniowe. Ile tam posiadłości ludziom zabrano! Ile dobra zniszczono!
#4 | ludek dnia 11.03.2010 19:49
Oczywiście ,że wyburzono budynki ,przy 3 -go Maja.
#5 | anonim dnia 11.03.2010 17:51
a mnie się wydaje, że za Gierka wyburzono pół 3 Maja, czyl dawniejszej Czerwonego Zagłębia!!!!!
#6 | ludek dnia 11.03.2010 16:32
Konkretnie które??? Wszystko ,czyli nic .I nie nazywaj mnie przyjacielem !
#7 | anonim dnia 11.03.2010 13:07
Co zawdzięcza? Przedewszystkim generalną przebudowe miasta, ciągi komunikacyjne wraz z komunikacją, nowe budynki mieszkalne w centrum, osiedla mieszkaniowe ( z mieszkaniami możliwymi do otrzymania dla normalnie zarabiającej rodziny). Brak jakiegokolwiek bezrobocia, spokój socjalny, przemysł górniczy. To bardzo dużo, przyjacielu.
#8 | ludek dnia 11.03.2010 09:18
Chwila moment !Komuchy wmawiają mieszkańcom ,że wszystko w Sosnowcu zawdzięczają E.G., a zwłaszcza ,że maja gdzie mieszkać,pracować ,dzieci uczęszczać do szkół,itd
Syn Gierka udaje kontynuatora ,,dzieła" tatusia , a mianowicie organizowanie czynów społecznych ,których pomysłodawca i organizatorem był Skrzydło.
#9 | @ludek dnia 11.03.2010 07:02
nic nie zwdzięcza, okres komuny wraz z czasami Gierka, to okres zapaści cywilzacyjnej! przegoniły nas kraje, które przed wojną byłu od nas biedniejsze - Grecja, Hiszpania, Portugalia, Irlandia, itd.
#10 | ludek dnia 10.03.2010 19:55
Próbuje się dowiedzieć co Sosnowiec ,,zawdzięcza rEdwardowi Gierkowi ???
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney