Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Dworzec autobusowy dla Zagłębia?

[Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec] Wybory to czas na pomysły - nie tylko takie, kto z kim razem kandyduje, ale także na przedstawianie projektów i dyskusję o nich. Wybory to też czas by przyjrzeć się potrzebom.
Dlatego pomyślałem, że do tych dyskusji przedwyborczych zaproponuję nowy projekt - bardzo potrzebny miastu i całemu regionowi - międzynarodowy dworzec autobusowy i obok małe lotnisko.
Od lat jestem związany rodzinnie, oprócz Sosnowca, także z Jaworznem. Zawsze były problemy z dojazdem pomiędzy Sosnowcem i Jaworznem. Droga, która wiedzie z Mysłowic, przez Niwkę, do Jaworzna jest wąska i trudno-przejezdna. Z drugiej strony Jaworzno jeżeli nie jest częścią Zagłębia, to już należy do Diecezji Sosnowieckiej - a komunikację z tym miastem mamy najgorszą. Warto jeszcze zauważyć, że Jaworzno jest kolejną "nieśląską" gminą, graniczącą z nami. Żadne z miast: Sosnowiec, Jaworzno, Dąbrowa Gónicza, ani nawet Katowice nie mają dworca autobusowego z prawdziwego zdarzenia.
Ponadto są już dyskusje i projekty budowy nowego dworca PKP w Katowicach - który miałby powstać w Ligocie. Jeśli dojdzie do realizacji tego projektu Sosnowiec i całe Zagłębie wiele na tym stracą - będzie nam dużo trudniej wydostać się do Krakowa, czy do Opola, lub Wrocławia. Cały region Zagłębia wtedy podupadnie gospodarczo, co odbije się na miejscach pracy.W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem byłaby budowa międzynarodowego dworca autobusowego, na obrzeżach miasta, na granicy z Dąbrową Górniczą i Jaworznem. Uczyni to nasz region nie tylko bardziej dostępny komunikacyjnie, ale przy okazji powstaną nowe drogi łączące nas z Jaworznem, oba miasta się zbliżą do siebie.
Jeśli będzie dobra komunikacja - pojawią się nowi, krajowi i zagraniczni inwestorzy, więcej miejsc pracy - nie mówiąc już nowych miejscach pracy przy budowie i w samym nowym dworcu. Im szybciej projekt by powstał i zaczął być realizowany, tym lepiej dla miasta. Przestanie być zagrożeniem dla nas ewentualne przeniesienie dworca PKP w Katowicach na Ligotę. Projektem można zainteresować władze miast: Jaworzna i Dąbrowy Górniczej - oba te miasta, podobnie jak Sosnowiec, dysponują wolnymi terenami, któe graniczą z Sosnowcem.
Taki związek miast mógłby wystąpić o wparcie finansowe do Komisji Europejskiej.
Uzupełnieniem projektu mogłoby być małe lotnisko pasażerskie i towarowe oraz sportowe – co uczyniłoby region jeszcze bardziej atrakcyjnym.Dyskutujemy o kandydatach na prezydenta miasta. Zapraszam więc tych kandydatów na prezydentów do dyskusji i do zajęcia się tym problemem. Pomysł ten może przyczynić się zjednoczenia różnych partii w celu zrealizowania go.Sławomir Matusz


Autor: | 19/05/2006
Komentarze
#1 | Soni dnia 04.07.2012 10:42
pisze:Ciekawe jak autor zapatruje się na dmlayet sprawiedliwy handel vs. konsumowanie lokalne w kwestii skutkf3w środowiskowych transportu df3br. Ideologia lokalności jest w zasadzie z ekologicznego punktu widzenia nieskazitelna, ale zawiera w sobie pierwiastek ukrytego protekcjonizmu/merkantylizmu i lekką nutę zielonego nazizmu (np. w wydaniu niemieckim) stawianie na naszość ponad obcością. Z drugiej strony, fair trade jest socjo-ekonomicznie godny pochwały, ale jego relacje z ekologią nie są tak jasne, jak przedstawia powyższy artykuł. Aby racjonalnie i obiektywnie ocenić fair trade w jego obecnej formie trzeba wyzbyć się post-kolonialnego kompleksu i fetyszu indigenous people . Mf3wię to jako konsument, ktf3ry pf3ki co kiedy tylko ma wybf3r miedzy produktem normalnym a FT wybierze FT kiedy jednak wybf3r dotyczy produktu z eko-certyfikatem a FT, zastanowi się dwa razy.
#2 | Irmin dnia 27.05.2006 19:08
czy ktoś zauważył, że w tym pomyśle kryje się idea zbliżenia z Jaworznem, z którym nie mamy prawie wcale kontaktu???
#3 | Sławomir Matusz dnia 26.05.2006 16:15
Przebudowa ulic w Zagórzu o jakiej mówi Karol Winiarski może być powiązana z budową dworca autobusowego - właściwie ta budowa wiązałaby się z modernizacją ciągów komunikacyjnych.
Z tego wynika że budowa dworca wcale by nie musiała tak drogo kosztować - ponad te wydatki przewidziane na remont ulic!
#4 | Karol Winiarski dnia 25.05.2006 14:00
Jeśli myślisz Arafacie, że jakiś Prezydent Sosnowca wybuduje Ci stadion za wyłącznie miejskie pieniądze, to znaczy, że jesteś bardzo naiwnym człowiekiem. Różnica miedzy mną a innymi potencjalnymi kandydatami jest taka, że ja przedstawiam moje rzeczywiste poglady, a inni albo w ogóle milczą, albo piszą to co inni chcą usłyszeć. Bo najważniejsze to wygrać wybory, a potem to szanowni wyborcy nie są już potrzebni. Za cztery lata i tak zapomną co obiecywałem i dadzą się nabrać na kolejne obiecanki.

Karol Winiarski
#5 | arafat dnia 25.05.2006 13:27
no winiarski dobrze że sie ujawniłeś bo miałem wątpliwości a teraz wiem żeby na ciebie nie głosować
#6 | Karol Winiarski dnia 24.05.2006 21:40
Hansie. Tym razem krótko. Budowa Stadionu Zagłębia Dąbrowskiego warta jest realizacji, jeżeli otrzymamy co najmniej 50% dofinansowania zewnętrznego i do budowy stadionu włączą się pozostałe miasta regionu. Wkład Sosnowca nie powinien przekroczyć 25% ogółu kosztów inwestycji. Szczerze mówiąc nie widzę ku temu większych szans. Dlatego skoncentrowałbym działania na wykupieniu gruntów na których znajduje się Stadion Ludowy, a następnie stopniowej modernizacji tego obiektu.
Co do rekreacji to trzy sprawy uznałbym za najważniejsze. Po pierwsze - ścieżki rowerowe. Plan istnieje od kilku lat, ale z realizacją jest o wiele gorzej. Po drugie zagospodarowanie terenów wokół zbiorników wodnych - Stawiki, Balaton, Leśna. Po trzecie modernizacja boisk szkolnych i osiedlowych. Pieniądze na sfinansowanie tych zadań pozyskałbym głównie z funduszu antyalkoholowego (ok. 3 mln. rocznie).
Pozdrawiam
Karol Winiarski
#7 | hans dnia 24.05.2006 13:27
panie karolu niewątpiliwie remonty dróg i iwestycje komunikacjne które pan wymienił są potrzebne naszemy miastu,choć musi pan przyznać że i obecnie nastąpiła jakaś poprawa i sporo robi sie w tej dziedzinie w sosnowcu(czasami strasznie wolno-wiadukt na piłsidzkiego za 9 milionów buduje sie przez 3 lata-skandal)
ale nie samymi drogami żyja mieszkańcy sosnowca
likwidacja barier architektonicznych-oczywiście(w centrum nie jest już tak źle pod tym wzglądem)
bezprzewodowy internt-jak najbardziej(to akurat najprostrze do zrobienia)
sala koncertowa-koniecznie
ale jeżeli chodzi o pomysł stworzenia z sosnowca ośrodka akademickiego to obawiam sie że niż demograficzny który nieubłaganie nadciąga może pokrzyżowac te plany(nie sądzę żebyśmy wygrali w walce o studenta z gliwicami wrocławiem krakowem a nawet katowicami,choć napewno mamy pewne atuty-wszystkie filologie poza polonistyką no i geologie i geografie)
brakuje mi jednak w pana zarysie-rozumiem programu pomysłów które chyba bardziej zaintersuja mieszkańców niż ocieplanie placówek szkolnych(niwątpliwie potrzebne)
wogóle sporo u pana pomysłów podkreślajcych skrzywienie pedagogiczne
myślę ze większość ludzi zainteresowałoby pańskie zdanie na temat stadionu zagłębia dąbrowskiego
i miejsc gdzie mieszkańcy mogliby odpocząc -może aqua park może rewilitalizacja parków których sporo w sosnowcu
czekam na pełny program
pozdrawiam
#8 | Karol Winiarski dnia 23.05.2006 21:13
Drogi Hansie. Oczywiście, że tak powinno być. Ale czy tak jest? Moim zdaniem niekiedy jest jednak inaczej - składamy wniosek, bo dają pieniądze.
Oczywiście masz także rację, że osoba publiczna może być atakowana nawet przy użyciu obraźliwych słów. Ale po pierwsze jest to ocena aspektu prawnego Twojej wypowiedzi, a po drugie weź pod uwagę, że sąd sądził konkretną osobę a nie anonima (hansa?)
I w końcu co do meritum. Kluczowe przedsięwzięcia inwestycyjne moim zdaniem to:
1. Modernizacja układu komunikacyjnego Zagórza. Chodzi tu przede wszystkim o skrzyżowania ul. Braci Mieroszewskich z ulicami: Dmowskiego, Popiełuszki, Długosza oraz ulicy 11 Listopada z Kukułek.
2. Budowa ulicy Nowoklimontowskiej lub gruntowny remont Kukułek.
3. Modernizacja ulicy Wojska Polskiego.
To tyle jeżeli chodzi o najważniejsze inwestycje komunikacyjne. Poza tym, zwłaszcza po doświadczeniach ostatniej zimy, należy opracować wieloletni plan remontów nawierzchni sosnowieckich ulic. Obecne łatanie to strata pieniędzy. Pozwoli to zaoszczędzić pieniędzy na coroczne remonty wiosenne, a przede wszystkich zmniejszyć drastycznie ilość kolizji w okresie pozimowym. Przy okazji należałoby zlikwidować wszystkie bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych.
Kolejny wieloletni program powinien dotyczyć termomodernizacji placówek oświatowych. Poza fatalnym stanem technicznym wielu z nich, dałoby to realne i spore oszczędności jeżeli chodzi o zużycie energii.
Z drobniejszych spraw wymieniłbym budowę sali koncertowej na potrzeby szkoły muzycznej i udostępnienie darmowego bezprzewodowego internetu dla mieszkańców Sosnowca (przykład Rzeszowa jest zachęcający).
To oczywiście jedynie kilka najważniejszych propozycji - pełny program zgodnie z obietnicą we wrześniu.
I na koniec. Słusznie hansie zaznaczyłeś, że krytykowałem nieomal wszystkie działania sosnowieckich władz. Nieomal czyni sporą różnicę. Dla przykładu - zdecydowanie popieram idęę przekształcenia Sosnowca w miasto akademickie. W tej kwestii Kazimierz Górski ma moje pełne poparcie.

Karol Winiarski
#9 | Piotr Dudała dnia 23.05.2006 19:38
Komentarze nie mogą zastępować newsów, zwłaszcza, jak są nie na temat. Jeśli są umieszczane wielokrotnie pod róznymi tekstami, to będą usuwane. Raz wystarczy. Dzisiaj newsem jest informacja, że Kazimierz Górski nie żyje. Informacja, iż inny Kazimierz Górski Prezydent Sosnowca otrzymał tytuł Europejczyka Roku może zaczekać. Może też w ogóle nie być umieszczona. To zależy od Redakcji, a nie od tego, że ktoś tego się domaga i stosuje zwyczajny spam!
#10 | nn dnia 23.05.2006 18:12
I od razu w Sosnowcu wszystkim żyje się lepiej. A wyróżniono wszystkich zgłoszonych, czy kogoś pominięto?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney