Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Prof. Paweł Bożyk: Głównym winowajcą kłamstw jest...
Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Prof. Bożyk na wstępie swojego wykładu podkreślił, że Sosnowiec jest najlepszym miejscem dla Instytutu Edwarda Gierka. - Mam nadzieję, że Instytut położy kres ewidentnym kłamstwom na temat dekady Gierka. Głównym winowajcą tych kłamstw jest Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. To walka o władzę w tej partii w latach 80. spowodowała nagonkę na Edwarda Gierka i deprecjonowanie osiągnięć lat 70. Dopiero dziś zaczynają się pojawiać obiektywne opracowania, pod którymi nawet ja mógłbym się podpisać – mówił prof. Bożyk. - Dlaczego dekada lat 70., a nie inne okresy z PRL kolą w oczy tych z lewa i tych z prawa? Bo to była wybitna dekada – stwierdził prof. Bożyk (...).źródło: red. Janusz Lewanda, www.sosnowiec.info.plAutor: Piotr Dudała | 13/03/2010
Komentarze
#11 | anonim dnia 15.03.2010 11:06
Gość - mir
77.112.165.* | 10:40, 15.03.2010

Była okazja wyciąć komuchów to walensa i kolesie z pod gwiazdy dawida wyściskali się w magdalence z kiszczakiem i jaruzelskim, to teraz tylko patrzeć jak zaczną stawić pomniki gierkowi, grudniowi i stalinowi, szkoda ze nikt nie chciał dopełnić sprawiedliwości dziejowej i ciągle w sosnowcu głosuja na komuchów, tak na radnych jak i posłów, a z tym instytutem to juz przegięcie.Gierek nie był z Sosnowca , tylko ze wsi obok nazywała sie Porabka gmina Kazimierz Górniczy/pozdrwaim wójta Stefana/, a dołaczono ją do Sosnowca a latach 70-tych, ale była wiocha i wiocha pozostała, ale aspiracje na miasto mieli tacy jak własnie Gierek i inni z tej okolicy to zrobili się Sosnowiczaninami, ale nigdy nimi nie byli.

26. Gość - pif paf
91.201.91.* | 09:47, 15.03.2010

Najgorsze jest to że nawet najlepsza konferencja o Zagłębiu w Humanitas nie jest w stanie zgromadzić tylu uczestników. Smutne to że ludzi zamiast historią regionu zajmują się historią poprzedniego systemu wspominając go z łezką w oku.
Powstają jakieś instytuty, o Gierku chcą nauczać w szkole, gdy tymczasem młodzież nie wie kto był Szpilman, gdzie w Sosnowcu jest cerkiew i z jakich powodów ją zbudowano, kto to był Dietel, w którym roku Dąbrowa otrzymała prawa miejskie, kto zbudował zamek w Będzinie, jakie potrawy są regionalne, jakie rzeki wyznaczają granicę Zagłębia na południu i południowym - zachodzie.
Tu jest praca do zrobienia. Być może jak za dawnych lat audytorium zostało dowiezione na konferencję autokarami.

25. Gość - gość x
83.3.194.* | 08:36, 15.03.2010

Wreszcie nadszedł czas aby w Sosnowcu założyć Instytut Władysława Gomułki,przyjaciela tow.Edwarda.

#12 | anonim dnia 15.03.2010 08:34
Niestety, nie masz na to wpływu, i nigdy nie bedziesz miał. Kano ma rację...Lepiej idż i powies kolejna tabliczke na katedrze lub zapisz sie do Rycerzy. Może będzie ci sie lepiej żyło.
#13 | anonim dnia 15.03.2010 08:23
Smile @Kano K.
Ja wiem ,że takie jest wasze życzenie .Smile
Niedoczekanie Smile
#14 | Kano K. dnia 15.03.2010 08:11
Jaką dobrą robotę? Że o odpowiedzi powstał Instytut, że przyszło tylu ludzi??? Ze lewica zaczęła sie jednoczyć, w róznych formach? Jestem przekonany, że w kolejnych miejskich wyborach PO uzyska jeszcze mniej głosów niz w poprzednich! W Sosnowcu lewica wychodzi z marazmu, zaczęła wierzyć w siebie!
#15 | ludek dnia 15.03.2010 07:38
To ,, podziękowanie " moze tylko świadczyć o tym że p.Dudała odwala dobrą robotę !
#16 | Weterani dnia 14.03.2010 23:58
W imieniu sosnowieckiego grona weteranów, dzialaczy i byłych pracownikow aparatu, na rece Redaktora Naczelnego, składamy Serdeczne Podziękowania za trud i czas poświęcony na utrwalanie pamięci o nas wszystkich i podtrzymywanie tematu pomimo wszelkich przeciwności i knuciu przez złych ludzi. Życzymy dalszych wytrwałych dzialań w tej materii, dużo Zdrowia i Szczęścia osobistego.
#17 | anonim dnia 14.03.2010 23:23
Gość - sc
77.253.160.* | 23:47, 14.03.2010

czerwony faszyzm się odradza, to sprawa dla prokuratury i sądów, czyz gloryfikowanie faszyzmu i komunizmu nie jest przestępstwem ściganym z urzędu?
#18 | anonim dnia 14.03.2010 22:52
PRL rozpoczynając kolejny okres lat 80 - tych znalazła się w sytuacji ogromnej zapaści gospodarczej. Obok ogólnej nierównowagi jaka pojawiła się na rynku wewnętrznym, w zastraszającym tempie rosło zadłużenie w zachodnich instytucja finansowych, które udzieliły kredytów pod nowe inwestycje na początku lat 70 - tych.

Przyczyn, które na początku lat 80 - tych spowodowały tak ogromną zapaść ekonomiczną upatrywać należy min. w wielkim bumie inwestycyjnym w latach 1971 - 1975, który mimo oznak kryzysu w drugiej połowie dekady nadal był kontynuowany.

Ponadto całkowicie nie sprawdził się system gospodarki nakazowo - rozdzielczej, w której tzw. "centrum" dostarczało danemu zakładowi produkcyjnemu siłę roboczą i surowce nakazując jednocześnie odpowiednią produkcję, która miała osiągnąć założone wskaźniki.


Istotna przyczyną była również mylna polityka wobec rolnictwa.

W dodatku, dobierane kadr nie było oparte na systemie odpowiednich kwalifikacji. Najczęściej stanowiska były rozdawane według klucza partyjnego. Ponadto nad podejmowanymi decyzjami nie istniała żadna kontrola społeczna, co przyczyniało się do samowoli, arogancji, uzyskania kosztem społecznym jak najkorzystniejszych decyzji dla swojego projektu. Przyczynom tym sprzyjała tzw. propaganda sukcesu, która polegała na stałym fałszowaniu rzeczywistej sytuacji w przemyśle jak i rolnictwie.

Do dziś bardzo trudno określić bilans lat 70 - tych. Obok rzeczywistego wzrostu majątku i produkcji przemysłowej, PRL w dekadę lat 80 - tych weszła z ok. 20 mld długiem i zapaścią ekonomiczną.

#19 | Miał być Napieralski... dnia 14.03.2010 22:41
Sekretarz Generalny UP Grzegorz Pisalski jest organizatorem szeregu konferencji i seminariów poświęconych Edwardowi Gierkowi. Pierwsza taka konferencja odbędzie się już 13 marca br. o godzinie 14.00 w Sosnowcu, w Auli Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych przy ulicy Jagiellońskiej 13. Prelegentami będą m.in.: prof. Adam Gierek, prof. Paweł Bożyk oraz prof. Andrzej Karpiński. Swój udział zapowiedzieli również goście: Przewodniczący UP Waldemar Witkowski, Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski, Posłanka UP Bożena Kotkowska. Zgłoszenia na konferencję pod numerem telefonu 032 298 03 04 do 05.03 br.


Serdecznie zapraszamy.

#20 | Wiktor dnia 14.03.2010 22:08
k...wa odetchnąłem, już myślałem, że wszystko zwolą na tego biednego Dudałę!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney