Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czego potrzebuje Sosnowiec - podsumowanie

Po opublikowaniu 14 maja artykułu „Czego potrzebuje Sosnowiec” rozgorzała na zawarty w tytule temat bardzo ciekawa dyskusja. Postanowiłem zebrać wszystkie Państwa wypowiedzi
w jedną całość. Myślę, że może to być ciekawa lektura przed czekającymi nas jesiennymi wyborami samorządowymi.
Wielu internautów opowiedziało się za zmianami personalnymi w mieście, uznając obecny układ władzy za skostniały, wypalony i nie dający szans na zmiany.


Oczywiście jednak głównym tematem były sprawy gospodarcze i co ważne kulturalne.


Często pojawiała się sprawa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomiczej, przez mieszkańców ocenianej jako miejsce niewykorzystanych szans. Brak poważnych inwestorów, brak dróg dojazdowych, słaba promocja itd., itp.. Internauta o nicku Buddy oceniając działalność strefy stwierdził: „10 lat specjalnej strefy ekonomicznej w mieście to prawdziwa porażka”.


Za błąd uważane jest, sprzedawanie najlepszych terenów miejskich, znajdujących się przy głównych drogach przebiegających przez Sosnowiec, pod hipermarkety oraz szumnie nazywane Centra Logistycznie, a tak naprawdę magazyny, zamiast pod działalność produkcyjną.


Zauważane jest małe zainteresowanie władz miasta rozwojem jednej z głównych lokomotyw gospodarki - budownictwem.

Pojawiła się sugestia, aby wykorzystując deficyt terenów pod budownictwo w sąsiednich Katowicach, zachęcić ich do zamieszkania w naszym mieście. Sumując jednym z cytatów „praca w Katowicach, mieszkanie w Sosnowcu”.Aby zakończyć wątek gospodarczy dodam, że ze słowami krytyki spotkała się flagowa inwestycja Prezydenta Górskiego budowa kolektora Bobrek. Wg. jednego z internautów lepszym i nowocześniejszym rozwiązaniem byłaby budowa małych oczyszczalni ścieków, zamiast transportowanie nieczystości ogromną rurą przez całe miasto.


Cieszyć musi, że w sferze kultury poglądy naszej redakcji nie odbigają od poglądów naszych czytelników. Zauważacie Państwo brak obiektów kulturalnych, chcecie rozwoju życia kulturalnego, integracji środowisk artystycznych. Chcecie oddzielenia kultury od sportu i rekreacji. Liczycie na powstanie cyklicznej imprezy kulturalnej, promujące w kraju i za granicą nasze miasto.


A na prompcję miasta mieszkańcy narzekają – zauważając, że nazwa Sosnowiec niewiele mówi przeciętnemu Polakowi, a często jest kojarzona jako część Śląska.


Jednym z pomysłów na promocję jest, aby miejskie strony internetowe miały opcje w językach obcych.


Mimo coraz szerszego zasięgu monitoringu uważamy miasto za mało bezpieczne.Oprócz najgroźniejszych przestępstw, takich jak zabójstwa, gwałty, czy pobicia zwracacie uwagę na wszędzie widoczne – w postaci niszczonych przystanków, znaków drogowych, klatek schodowych – akty chuligaństwa i wandalizmu. Denerwują parkingowi zbierających opłaty za „znalezienie” wolnych miejsc parkingowych, czy „pilnowanie” auta. Te z pozoru drobne przestępstwa ogromnie utrudniają nasze codzienne życie.


Zauważalny jest brak hotelu o wysokim standardzie. Chcę jednak zaznaczyć, że wkrótce rozpocznie się remont Hotelu „ARIA” i myślę, że po nim ten problem będziemy uważać za zamknięty.


Głos zabrali również sympatycy piłki nożnej, którzy stwierdzili, że Sosnowiec potrzebuje stadionu z prawdziwego zdarzenia oraz oczywiście drużyny pierwszoligowej.


Były też pomysły mniej realne. Budowy rolercostera i proponowane przez internautę Wojtka – ogólnomiejskie porozumienie i zgoda.


Za wszystkie zamieszczone komentarze serdecznie dziękuję.


Arkadiusz Chęciński
Autor: Arkadiusz Chęciński | 21/05/2006
Komentarze
#1 | Arek Chęciński dnia 24.05.2006 18:34
Człowieku jaki sondaż jaka grupa. Chyba nie zrozumiałeś co przeczytałeś.
#2 | Socjolog dnia 24.05.2006 05:40
Dobre ? a ile to osób wzięło udział w tej ankiecie ? Dobre i profesjonalne to by było gdyby grupa badadana była reprezentatywna, czy autorzy ankiety o tym pamiętali ?
#3 | Adam dnia 23.05.2006 21:53
Dobre! Bardzo potrzebne są takie artykuły-podsumowujące komentarze.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney