Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Edward Gierek w pałacu u Schoena?

Sąd Rejonowy w Sosnowcu nie chce już zajmować pałacu Schoena przy ul. 1 Maja, w którym ma swoją siedzibę nieprzerwanie od 1923 roku. Wtedy otrzymał go od rodziny Schoenów. Dlatego wystąpił do miasta o zamianę swojej siedziby na nieruchomość przy ulicy 1 Maja 33.

Ratusz już zgodził się na zamianę i oddanie sądowi dzisiejszej siedziby pogotowia ratunkowego, przedkładając radnym stosowną uchwałę w tej sprawie.Coraz więcej wątpliwości mają jednak rajcy uważając, że miasta nie stać na przejęcie od sądu tej nieruchmości.- To kosztowny, zabytkowy budynek wymagający remontu, rewitalizacji paku który go otacza a wszystko pod nadzorem konserwatora - mówią radni. Przewodniczący RM Daniel Miklasiński z PO dodaje, że już są poważne problemy ze sfinansowaniem remontu Szpitala Miejskiego, więc dokładnie do budżetu kolejnych wydatków jest nieracjonalne.Co ciekawe, rożne oceny stanu budynku przedstawiają prezydenci. Kazimierz Górski uważa, że budynek wymaga kapitalnego remontu, a jego zastępca, Ryszard Łukawski jest zdania, że wystarczy kosmetyka elewacji.Bez względu na to, co się stanie w bliższej lub dalszej perspektywie z budynkiem sądu ogólną wesołość wzbudziła propozycja radnego Macieja Adamca, który już znalazł godny pomysł na zagospodarowanie pałacu Schoena. Na jednej z posiedzeń komisji wypalił: - To miejsce dla izby pamięci lub nawet muzeum Edwarda Gierka.Na razie pewne jest jedno. Jeśli miasto zostanie właścicelem pałacu będzie musiało posadzić w parku 61 nowych drzew i krzewów w miejscach, gdzie pierwotnie, czyli sto lat temu rosły. To obowiązek po wycince, jakiej dokonano w parku pod koniec listopada 2009 r. I nie będą to jakieś tanie gatunki. Według danych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków chodzi o 10 kasztanowców dwóch gatunków, 4 klony tatarskie, 5 głogów dwuszyjkowych, 10 lilaków Mejera i 27 karagan syberyjskich.źródło; CIS, DZ


Autor: Redakcja | 25/03/2010
Komentarze
#1 | Piotr Dudała dnia 27.03.2010 13:13
Komunistyczne czasy na szczęście przeszły już do historii. Ku przestrodze należy jednak o nich pamiętać i przypominać. Nie poprzez gloryfikację i różne "pomniki" ku czci, gdzie składa się kwiaty, bo to jest jakis anachronizm, ale właśnie poprzez takie miejsca, jak muzea. Ale nie konkretnych osób, tylko okresu w historii np. Realnego Soscjalizmu, PRL-u, Socland, itd. Byłaby to też olbrzymia atrakcja turystyczna. Wiedzą o tym w Berlinie, Pradze, Budapeszcie czy Rydze, gdzie takie muzea istnieją i cieszą się wielką popularnością. Jest jeszcze przecież Park Grutas pod Druskiennikami na Litwie, Muzeum Zamojskich w Kozłówce, czy Socland w Warszawie. Dlaczego nie u nas? Byle tylko w odpowiednim miejscu. Sąd w ogóle na ten cel się nie nadaje. Nie ta epoka, nie te klimaty! Totalna bzdura!
#2 | anonim dnia 26.03.2010 21:06
chyba w przenosni?
#3 | Z Klanu Ryś dnia 26.03.2010 16:21
Za taka świeżą krew jak Adamiec to ja dziękuje, jej miejsce jest na bruku!
#4 | wigula dnia 26.03.2010 16:17
Radny Adamiec wyssał chyba miłość do Gierka z mlekiem dziadka "zapalonego" komunisty - żenujące, ale wyprowadzać z Sosnowca się nie będę.
#5 | Marta dnia 26.03.2010 15:38
Pan Doktor niedługo należeć będzie do największej parti w sosnowieckiej radzie miasta, partii emerytów i rencistów, średnie wieku radnych jest wręcz zatrważająca, przydałoby sie trochę świeżej, młodj krwi i zmiany pokoleniowej! ileż razy radnym będzie p. Łukawski, Wolski, Ornowski Bańbuła czy Jagiełłowicz?
#6 | @wyborca dnia 26.03.2010 15:25
popieram!
#7 | wyborca dnia 26.03.2010 13:30
Mieszkańcu, nie wnoś skarg na prezydenta Górskiego do Przewodniczącego Rady Miejskiej !
Przewodniczący Twoją skargę przekaże prezydentowi do wyjaśnienia i klepnie ,jako rozpatrzoną!
Miklasiński -ustąp !!!!
WSTYD !!!
#8 | !!!!!!!!!!! dnia 26.03.2010 13:00
Panie aDAMIEC jeśli masz pan jaja wklej pan tutaj jakiegiś linka do własnego bloga lub maila. Nie bój sie ludu, zechciej z nim porozmawiać i usłysz co rzeczywiście o tOBIE sądzą!!!!!!
#9 | @wyborca dnia 26.03.2010 09:41
ostatnio wywalili Dudałę za Gierka z Rady Powiatu, to wcale bym się nie zdziwił
#10 | wyborca dnia 26.03.2010 09:29
Czy Przewodniczący Miklasiński jest ZA pomysłem p.Adamca ???
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney