Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sąd w Sosnowcu przeniesiony? Bo za drogi ten zabytek

Czy pałac Schoena odzyska dawną świetność?

W ubiegłym roku prezes sądu w Sosnowcu zwrócił się do miasta z prośba o przeniesienie siedziby. Operacja ta jest coraz bardziej realna. Obecnie Sąd Rejonowy w Sosnowcu znajduje się w Pałacu Schoena przy 1-go Maja. Okazuje się, że wymiar sprawiedliwości najzwyczajniej w świecie na obiekt... nie stać. Prośba prezesa sądu argumentowana niewystarczającymi środkami na utrzymanie zabytkowego obiektu.

- Obecny budynek sądu nie spełnia wymogów funkcjonalności. Po ostatniej kontroli okazało się, że sekretariaty nie mogą znajdować się na pietrze. Trzeba by przenieść je na parter. To natomiast niemożliwe, gdyż tam znajdują się sale rozpraw. Dodatkowo problemem jest, że to zabytkowy budynek, dlatego nie możemy przeprowadzić w nim montażu nowoczesnych instalacji. Wystąpiliśmy do miasta z propozycją zamiany budynku - wyjaśnia MM Silesii Aneta Podsiadły – Bugaj, Prezes Sądu Rejonowego SSR.Miasto nie powiedziało nie i urzędnicy zaproponowali budynek pogotowia na Czarnej.
Po likwidacji Szpitala Miejskiego nr 2 zapadła decyzja o przeniesieniu do jego części budynku pogotowia ratunkowego, które obecnie znajduje się przy ulicy Czarnej.Z kolei ta lokalizacja idealnie nadawała by się na sąd i o takie przenosiny wnioskował prezes. Sprawa jednak nie jest taka prosta. Miasto musi przygotować specjalną uchwałę na mocy, której dokonano by przenosin i przejęcie zabytkowego budynku sadu. Teraz za taką uchwałę wziął się magistrat.- W związku z tym, że pogotowie ma zostać przeniesione do budynku po byłym szpitalu nr 2, miasto bierze pod uwagę odstąpienie budynku przy ul. Czarnej, a w zamian przejęcie obecnej siedziby Sądu. W tej sprawie przygotowany został projekt uchwały, który trafił do biura Rady Miejskiej - wyjaśnia MM Silesii Anna Jasikowska-Bożyk, Wydział Informacji i Promocji Miasta UM Sosnowiec.Urzędniczka dodaje również, że jak na razie żadne konkretne ustalenia nie zapadły. Pozostaje jeszcze kwestia finansowa. Budynek sądu w Sosnowcu należy do skarbu państwa, a jego wartość wyceniono na ponad 7 milionów złotych.- Wartość nieruchomości, która obecnie pozostaje we władaniu Skarby Państwa wynosi 7 mln zł 244, ale zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, cenę nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków obniża się o 50 proc. Warto jednocześnie pamiętać, że gdyby doszło do ewentualnej zamiany będzie to tzw. transakcja bezgotówkowa - dodaje Jasikowska-Bożyk.Kolejna problem jest to czy radni przychylnie podejdą do projektu uchwały. Wszystko wyjaśni się na jednej z kolejnych sesji Rady Miejskiej, która zajmie się ta sprawą.Jędrzej Bogus, www.mmsilesia.pl
Autor: Piotr Dudała | 26/03/2010
Komentarze
#1 | anonim dnia 29.03.2010 19:08
Beze mnie! Kośiół i tak juz jest wystarczająco zamozny!
#2 | Parafianie dnia 28.03.2010 09:19
to idealne miejsce na Kurięm jeteśmy wszyscy za!
#3 | Syzyf dnia 28.03.2010 00:12
Jest bardzo dobra, wręcz idealna. Zbudował to wprawdzie ewangelik dla szpanu, blichtru i rozrywki ale od czego egzocyści. Teren wokół dość łatwy do wyczyszczenia, jaki problem wyburzyć okoliczne rudery, wtedy należny siedzibie biskupiej prawie hektar oddzielający go od gawiedzi łatwo można będzie wygospodarować. 600 tysięcy owieczek diecezji da na początek po pięcet i w dwa lata gotowe. Pobliska rzeka coraz czyściejsza, kaczuszki zaczynają tam pływać.
#4 | ludek dnia 27.03.2010 20:37
Nie wiem ,czy obecna lokalizacja Pałacu jest dobra na siedzibę Biskupa.Obawiam się ,że nie.
#5 | Zyta K. dnia 27.03.2010 20:27
To tylko wrodzona skromność Pana Piotra. To musi być jego inicjatywa, udowodnił to wieloma innymi podobnymi inicjatywami. Ludzie w mieście wiedzą co mówią, ja słyszałam o tym od zaufanej Koleżanki z Chóru. Może dlatego zachowuje dystans że obawia się reakcji wiadomych sił. Proszę się nie bać , jest nas wiele, obronimy i poprzemy.
Panie Piotrze, ogladałam dzisiaj przypadkowo w telewizji utrzymywanej za pieniądze, moje i Pana też, program w którym gloryfikowano cięzkie mroczne czasy komuny i to w dodatku jako program rozrywkowy a takie to wiadomo najbardziej wchodzą do głow młodzieży i dzieci. To skandal bo jedną z eksponowanych gwiazd była żona Cyrankiewicza co chciał nam ręce obcinać. Ta diwa tamych lat z duma mówila ze zyciu nie robiła zakupów, nigdy nic nie gotowała, sprzątała do wszystkiego miała służące a obrzerała się kawiorem i ostrygami. Czy to jest dopuszczalne, czy nie ma na to paragrafu, ja sie pytam?
#6 | Sum dnia 27.03.2010 17:49
Panie Piotrze, skoro Panu się przypisuje ten pomysł, to po co zaprzeczać, to świetny pomysł. Trzeba go przyjąć za swój i go bronić!
#7 | Również w okresie Gierka dnia 27.03.2010 17:47
Według ks. prof. dr. hab. Jerzego Myszora z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego - w latach 1944-89 szczególnej represjii poddanych zostało 982 duchownych. Prowadzone dochodzenia na razie udowodniły, że z grupy tej zamordowano 48 kapłanów i 25 sióstr zakonnych. 10 duchownych zginęło w niewyjaśnionych okolicznościach, zaś 52 deportowano w głąb Związku Sowieckiego. 30 znalazło się w obozach. Karę od 10 lat więzienia do dożywocia odbywało 67, zaś karę od 6 miesięcy więzienia do 10 lat aż 259 duchownych.
#8 | GENERAŁ dnia 27.03.2010 17:40
Tawariszcz gienierał Jaruzelski (kremlowski namiestnik )i tawariszcz Gierek (przedstawiciel partii-władzy -pzpru)
#9 | anonim dnia 27.03.2010 17:16
Gierek też jakoś lepiej pasuje do Moskwy niż do Warszawy! Powinni go też zaprosić!
#10 | GENERAŁ dnia 27.03.2010 14:41
Rosjanie zaprosili Wojciecha Jaruzelskiego na paradę zwycięstwa 9 maja w Moskwie - informuje RMF.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney