Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


SPÓR O GIERKA Z RONDAMI W TLE

Twórcy Solidarności i Edward Gierek - co ich dzieli? Jakieś cztery kilometry. Taka jest odległość między sosnowieckimi rondami, które noszą imiona dawnych adwersarzy z czasów PRL-u. W rzeczywistości odległość jest o wiele większa. Świadczy o tym kolejna odsłona sporu o słynnego sosnowiczanina. Grupa radnych powołała właśnie Instytut imienia Edwarda Gierka. Ma być platformą, na której powstanie muzeum jego imienia. Czy plany mają szansę na realizację?Rondo - można mieć wrażenie, że to wokół niego kręci się życie polityczne w Sosnowcu. Na ostatniej sesji radni zdecydowali, że sosnowieckie skrzyżowanie o ruchu
okrężnym w dzielnicy Niwka będzie nosiło nazwę Solidarności. - Nie może być jakichkolwiek kontrowersji. To nie wchodzi w rachubę. To jest uświetnienie 30. rocznicy największej w dziejach Polski rewolucji. Jedynej, w której wzięli udział wszyscy Polacy - uważa Arkadiusz Chęciński, radny, PO. Wszyscy? Chyba jednak nie. Dowód jest kilka kilometrów dalej na innym rondzie. Choć i tu i tam obowiązuje ten sam kierunek jazdy, to rondo Gierka jakby kręciło się w lewo. Podobnie jak zwolennicy pierwszego sekretarza, którzy chcą by słynny sosnowiczanin miał w mieście swoje muzeum. Na razie powstał instytut, który ma zbadać życiorys polityka. - To jest po prostu bardzo dobry pomysł na promocję naszego miasta. Edward Gierek jest postrzegany z Sosnowcem, stworzył w Polsce coś o czym do dzisiaj ludzie mówią, o czym do dzisiaj pamiętają - wyjaśnia Maciej Adamiec, radny lewicy.Pamiętają, choć nie wszyscy tak samo. - Przecież on cały Sosnowiec rozbudował. Wszystkie drogi, wszystkie mosty, przecież to on budował - wspomina mieszkaniec Sosnowca. Naziści też budowali - odpowiada opozycjonista z czasów PRL, sosnowiczanin Maciej Wojciechowski. - Ideologia komunistyczna była równie zbrodnicza, jak ideologia nazistowska. Nikt nazistom nie buduje muzeów, nie stawia pomników. Należy o tym pamiętać, że Edward Gierek mimo wszystko był wysokim aparatczykiem.Z jednej strony dawał pracę, budował i przyniósł powiew wolności, z drugiej doprowadził gospodarkę do kryzysu i rozbudował aparat SB. - Gierek był postacią kontrowersyjną, która ma wiele dobrych lat i chwil w swojej historii, jak i też wiele słabszych czy tez czarnych wręcz, ale nikt nie jest idealny. Myślę, że spór o Gierka to jest spór o PRL - tłumaczy Zygmunt Woźniczka, historyk. Spór, który kuje w oczy szczególnie w Sosnowcu. Gierkowi próbowano już zabrać rondo i tytuł honorowego obywatela miasta. - Mamy dwa obozy: jeden bardzo negatywnie nastawiony do Gierka, drugi przejaskrawiający jego pozytywne dokonania. Ja uważam, że jest miejsce na wypośrodkowanie tego, ale to nie jest rola dla tych ludzi, którzy to robią, czyli dla polityków - podsumował Arkadiusz Chęciński, radny, PO.Tyle, że chyba tylko politycy chcą się tą sprawą zajmować.
źródło: red. Paweł Szot, TVSAutor: Piotr Dudała | 27/03/2010
Komentarze
#1 | PAWLO dnia 31.03.2010 14:11
Do "anonima" A Piłsudski też ludzi mordował i dobrze jest, a czarni też na stosach palili i też jest O.K.i to o wiele więcej ludzi wymordowali!!!!!! A Gen. Ziętek też działał w tamtych latach i Ślązacy na nim psów nie wieszają, a nawet go poważają!!!! Piszesz bo piszesz co ci ślina na język przyniesie
#2 | anonim dnia 29.03.2010 14:43
widzę tu elementy kultury proletariackiej!
#3 | K.L. dnia 29.03.2010 14:06
Kilka lat temu spora kwota z Funduszu Świadczeń została przekazana na budowe bazyliki wilanowskiej. Może spróbuj tam poszukać...Ewentualnie w Funduszu Kościelnym.
#4 | anonim dnia 29.03.2010 14:00
Walnij sie w łeb,mały nazisto...Składki są dokładnie tam, gdzie te wypracowane po 89 r, czyli w du...pie.
#5 | !!!!!!!! dnia 29.03.2010 13:58
Hej komuszki!
Czy któryś z was zechciałby wytłumaczyć np. gdzie znajduję się składki rentowe i emerytalne wypracowane przez Polaków w czasach Gierka i innych kacyków? Lub kto i z jakiego budżetu wypłaca emerytury milionom ludzi wtedy ciężko pracujących i równie ciężko oszukiwanych przez Gierka i jemu podobnych? Ciągle słyszę, ile to Gierek zrobił dla Sosnowca. Jakoś rzadko go tu widywałem, a wszystko co powstało, stworzone zostało rękami mozolnie pracujących ludzi dla których zapłatą były kartkowe przydziały rwołowiny z kościąr1; lub wyrobu czekoladopodobnego.
#6 | ? dnia 28.03.2010 20:41
A co u Nitwinki ? Już nie broni Gierka ?
Górski mu zabronił czy jak ?
#7 | Stanisław Iż. dnia 28.03.2010 20:40
Gdzie i kiedy Gierek rozlał krew w czasach stalinowskich? Jakie to były wydarzenia???
#8 | anonim dnia 28.03.2010 19:48
Maciej Korkuć z biura Edukacji IPN-u, który koordynuje ogólnopolską akcję dekomunizacji miast, czyli usuwania z nich pamiątek gloryfikujących bohaterów PRL, twierdzi, że stawianie pomników Gierkowi to obraza dla ludzi, którzy walczyli z systemem. Historyk przypomina, że Gierek ma na rękach krew, rozlaną w czasach stalinowskich. Ta tęsknota za PRL wciąż sprawia, że często zapomina się, iż czasy Gierka to brutalne tłumienie robotniczych protestów, zbrodnie bezpieki i służalczość wobec ZSRR.
#9 | anonim dnia 28.03.2010 19:44
Jeżeli w Sosnowcu pokutuje mit Edwarda Gierka, trzeba przypomnieć, że już w okresie najgorszego stalinizmu był on jednym z najważniejszych na Śląsku działaczy partii komunistycznej. Sprowadzanie oceny tej postaci do tego, czy w latach 70. wybudowano mniej czy więcej betonowych osiedli to niedorzeczność r11; uważa Maciej Korkuć z IPN.
#10 | Pytajnik dnia 28.03.2010 19:41
"kuje w oczy" Kłuje w oczy nieznajomość języka polskiego.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney