Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Rodziny nie mogą pogodzić się z bestialskim mordem

Dziś mija 70. rocznica rozpoczęcia rozstrzeliwania 22 tysięcy polskich jeńców przez NKWD. Polscy oficerowie, policjanci, naukowcy, urzędnicy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Na rozkaz Stalina i najwyższych władz bolszewickiej partii od 4 kwietnia funkcjonariusze NKWD mordowali jeńców strzałem w tył głowy. Polaków grzebano we wspólnych mogiłach w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

- Rodziny pomordowanych nie mogą do dziś pogodzić się z bestialskim mordem - mówi Danuta Kraczkiewicz wdowa po poruczniku Adamie Sułkowskim.Wdowa przypomina, że nie byliśmy w stanie wojny ze Związkiem Radzieckim, a sowieci nie mogli darować Polsce klęski z 1920 roku. Danuta Kraczkiewicz uważa, że Rosjanie zamordowali polskich jeńców ponieważ nienawidzili wolnych narodów.Córki zamordowanego w Charkowie majora Rudolfa Geyera - Krystyna i Jadwiga podkreślają, że tragedia ich ojca jest trudna do zrozumienia i ciągle niezwykle bolesna. Jadwiga Strąk wyjaśnia, że w czasie wojny i po wojnie chwile bez ojca były niezwykle trudne dla całej rodziny ale najtrudniejszym czasem były kolejne święta.Gustaw Erchard syn zamorodwanego w Charkowie nauczyciela Stefana Ercharda podkreśla, że sowieccy oprawcy odebrali mu ojca, dzieciństwo a Polsce całą elitę społeczeństwa.Z kolei dla Teresy Dangel córki zmordowanego przez NKWD pułkownika Konstantego Druckiego - Lubeckiego najboleśniejsze jest nieprzejednane stanowisko Rosji oraz to, że do dziś nie wie na pewno gdzie spoczywają szczątki jej ojca.Przez lata zbrodnia katyńska była zakłamywana przez komunistyczne władze dopiero w 1990 roku władze Związku Radzieckiego przyznały, że to NKWD zamordowało Polaków. Mimo to, kilka lat temu rosyjska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie mordu, nikogo nie stawiając przed sądem. Rosjanie nie podali też uzadanienia zakończenia śledztwa, ponadto uznali, że nie była to zbrodnia ludobójstwa.
Archiwalne zdjęcia z ekshumacji ciał oficerów pomordowanych w Katyniu, fot. "Tygodnik Powszechny"źródło: www.onet.plAutor: Piotr Dudała | 03/04/2010
Komentarze
#1 | Swiąteczny Kurczaczek dnia 04.04.2010 23:27
Chociaż w Święta nie możecie skończyć z tym przeginaniem pały i dać sobie spokój z tym przygadywaniem? Przegina Redakcja z tym Katyniem - dlaczego nie są np. cytowane formalne oświadczenia Rodzin Katyńskich - najbardziej zainteresowani mają dość robienia polityki na tej Sowieckiej Zbrodni. Przypominać trzeba, żądać ujawnienia prawdy, zachować pamięć i szacunek ale ostatnie nagromadzenie tematów katyńskich na tym portalu zaczyna być niesmaczne i budzi watpliwości czy o pamięć tu chodzi. Szczególnie wobec faktu że ruscy dalej bawią się tą sprawą oświadczając beszczelnie że po 70 !!! latach odnaleźli NOWE dokumenty. Te dokumenty które są znane, dostatecznie udowadniają ich winę i zbrodnicze działania z pełną premedytacją.

Madrala który nietaktownie pisze że to Bangladesz zakłada tu konsulat, niech poczyta sobie co to znaczy... Konsul Honorowy, o co chodzi, po co i dlaczego powołuje się takie osoby. Wtedy łatwo zrozumie jaki nietakt popełnia. To właśnie najniższa funkcja dyplomatyczna reprezentująca obustronnie obywateli obcego państwa w naszym kraju - Polska ma również Konsuli Honorowych w wielu krajach gdzie nie mamy placówek dyplomatycznych.
Może to nie chmstwo ale z pewnością prymitywny brak ogłady.#2 | @ano dnia 04.04.2010 21:20
Przepraszam, ale nie nie napisałem, że popieram PO a fakt, że taka "potęga" gospodarcza jak Bangladesz zakłada w Sosnowcu Konsulat Honorowy mnie po prostu rozśmiesza!Przy nich Maroko jest potęgą! Skoro nadal uważasz, że jestem chamem to mi przykro?Pozdrawiam
patryk
#3 | ano dnia 04.04.2010 20:52
I własnie dlatego grono dzialaczy PO ( jak byli przy żłobie ) nawiązywało kontakty z Afryką (Casablanka).

Patryku a tak w ogólnosci to jesteś zwykły cham, czy nie widzisz jaki jest temat newsa?

Przy okazji obrażasz podczas Świąt faceta ktory ma biznes w mieście, płaci tu podatki, zatrudnia ludzi a ponieważ nie zapomniał skąd pochodzi, zgodził sie reprezentować swoj kraj - to jego poproszono wiedząc co robi dla swoich rodaków żyjących w Polsce. I nominacje dostał od Ministra MSZ Sikorskiego a nie Prezydenta Górskiego
#4 | patryk dnia 04.04.2010 18:40
Zastanawiliście się dlaczego Bangladesz zakłada w Sosnowcu konsulat? Ponieważ pomiędzy naszym miastem a dziką Azją jest coraz mniejsza różnica! Taki "niby-europejski" przykład BIAŁORUŚ?Tam rządzi tow. Łukaszenko a u nas tow. Górski z ekipa i rodziną w CTL Maczki!

#5 | + dnia 04.04.2010 13:21
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik powiedział podczas mszy rezurekcyjnej w Przemyślu, że Polska staje się "państwem partyjnym", w którym liczy się interes takiego czy innego ugrupowania.
- Jest to niebezpieczne, że nie państwowość, nie troska o państwo, o naród, o patriotyzm, o zdrowie narodu, ale troska o interes mojej partii jest na pierwszym miejscu. Jest to bardzo niebezpieczny stan - powiedział hierarcha.
Metropolita przypominał, że trzeba o tym pamiętać podczas tegorocznych wyborów prezydenckich i samorządowych. - Przykładajcie ucho i serce czy ci kandydaci, którzy będą proponowani czują naród, czują państwo, czują Polskę. Czy w ich sercach żyje troska o Polskę moralna, etyczną. O Polskę chrześcijańską, katolicką, bo katolicka Polska, to Polska, która próbuje być wierna Chrystusowi, która szanuje ludzi innego wyznania i bezwyznaniowych, w której jest miejsce dla wszystkich narodów, a musi być miejsce dla tych biedaków, którzy przyjdą z zewnątrz - mówił abp Michalik. Zaznaczył, ze "katolicka Polska, to nie jest Polska szowinistyczna". "To jest Polska uniwersalna, która umie przebaczać Niemcom, i Rosjanom, i sąsiadom, i tym którzy przykrość nam na co dzień wyrządzają. To jest ta wiara katolicka, której się nie bójmy" - podkreślił.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney