Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej


Serdecznie zapraszamy na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które odbędą się w Starostwie Powiatowym w Będzinie przy ul. Sączewskiego 6 o godz. 13.00.

W trakcie uroczystości w sposób szczególny uczczona zostanie pamięć tragicznie zmarłego Posła na Sejm RP Grzegorza Dolniaka, którego czci poświęcony będzie jeden z posadzonych w tym dniu Dębów Pamięci.

W holu budynków Starostwa Powiatowego w Będzinie przy ul. Sączewskiego 6 i Krasickiego 17 wystawine zostały księgi kondolencyjne, gdzie można dokonywać wpisów.Program uroczystości:


13 kwietnia 2010 r. (wtorek) – budynek Starostwa Powiatowego w Będzinie przy ul. Sączewskiego 6.


godz. 13.00 - wystąpienie Starosty Będzińskiego Adama Lazara oraz Prezydenta Będzina Radosława Barana,

godz. 13.10 - uroczyste posadzenie trzech Dębów Pamięci, dwóch dedykowanych ofiarom Zbrodni Katyńskiej sprzed 70 lat: gen. bryg. Stanisławowi Przychockiemu oraz por. Tadeuszowi Domagale oraz dębu poświęconemu pamięci Posła na Sejm RP Grzegorza Dolniaka, jednej z ofiar Tragedii Narodowej z dnia 10 kwietnia 2010r.

godz. 13.30 - prezentacja filmu dokumentalnego o zbrodni katyńskiej, oraz przedstawienie przez młodzież licealną sylwetek uhonorowanych bohaterów – sala sesyjna.
godz. 14.15 - otwarcie wystawy prac Romualda Korusa pt. „Polska Golgota Wschodu”.


W holu budynków Starostwa Powiatowego w Będzinie przy ul. Sączewskiego 6 i Krasickiego 17 wystawine zostały księgi kondolencyjne.


 


Poniżej zamieszczamy artykuł posła Grzegorza Dolniaka, który ukazał się w marcowym numerze Ziemi Będzińskiej. Niech jego treść będzie przesłaniem uroczystości katyńskich, które będziemy w dniu jutrzejszym wspólnie przeżywać.


 


Pamiętajmy o Katyniu...


 


Pamięć o ważnych, często tragicznych wydarzeniach historii jest nieodzownym warunkiem istnienia i rozwoju narodowej tożsamości. Rok 2010 to dla naszej Ojczyzny rok szczególny.


 


Obchodzimy bowiem siedemdziesiątą rocznicę Zbrodni Katyńskiej, narodowej tragedii, która wywiera piętno na świadomości kolejnych pokoleń Polaków. Ludobójstwa, które przez dziesiątki lat w oficjalnym obiegu informacji pomijane było milczeniem. Dzięki wspaniałej postawie potomków pomordowanych tam Polaków, części nauczycieli, którzy narażając się na represje przekazywali wiedzę na ten temat i wszystkich tych, którzy za cel postawili sobie zachowanie dla przyszłych pokoleń pamięci o tych wydarzeniach, udało się prawdę katyńską uchronić od zapomnienia.


 


Już niebawem, 10 kwietnia, będę miał zaszczyt reprezentować Parlament Rzeczypospolitej Polskiej na uroczystościach w Katyniu. W pierwszej połowie kwietnia uroczystości odbędą się również w wielu miejscach na terenie kraju. Myślę, że dla nas, mieszkańców ziemi będzińskiej nie bez znaczenia powinien być fakt, że na tzw. liście katyńskiej nie brakuje nazwisk mieszkańców Powiatu Będzińskiego i Zagłębia. Pozwala to spojrzeć na tę ogromną tragedię z jeszcze innej perspektywy. Ci ludzie przecież żyli tu, na tej ziemi, a być może nawet nasi rodzice lub dziadkowie znali ich osobiście? Szukajmy więc śladów tych osób.


 


Będzie to nasz własny wkład w upamiętnienie tej jednej z największych tragedii Narodu Polskiego. 


 


Grzegorz Dolniak Poseł na Sejm RP - Ziemia Będzińska nr 3/2010


 


 


 Autor: Redakcja | 11/04/2010
Komentarze
#1 | Sławomir Korczyński dnia 14.04.2010 12:41
Rodzinie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
śp.Grzegorza Dolnieka oraz całej Platformie Obywatelskiej z Zagłębia, składam z serca idące wyrazy współczucie oraz kondolencje, pamiętając o modlitwie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney